Reklama

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Skroniowie

Maryjnie i muzycznie

W parafii Skroniów należącej do dekanatu Jędrzejów, potrafią łączyć tradycję ze współczesnością. Pielęgnując kult bł. Wincentego Kadłubka, związanego z cysterskim klasztorem, wierni włączają się jednocześnie w coraz to nowe formy duszpasterstwa. Może to właśnie w tym tkwi sekret dynamiki i żywotności tej parafii?

Niedziela kielecka 45/2005

Historia

Decyzję o powołaniu parafii w Skroniowie podjął bp Stanisław Szymecki - ówczesny ordynariusz diecezji. Wierni, związani z macierzystymi parafiami: bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, Krzcięcicach i Ciernie, wiadomość tę przyjmowali początkowo z obawami; nie obyło się bez sporu. Ich postawa zmieniała się jednak szybko - wraz z budową kaplicy w 1982 r., którą ukończyli w ciągu dwóch tygodni. Wówczas była radość i satysfakcja. Biskup erygował parafię w 1983 r. Kościół zbudowano w latach 1984-1992 staraniem pierwszego proboszcza ks. Jerzego Gredki, przy wielkim wysiłku i zaangażowaniu ludzi. Świątynię konsekrowano 11 października 1992 r. Dzieło budowy wspólnoty kontynuuje mianowany w 1994 r., następca ks. Gredki, ks. Jerzy Słupik (ur. 1953, wyświęcony 1978).

Pokolenia w muzyce

Reklama

W modlitwie i budowaniu wspólnoty pomaga muzyka. Grupa starszych parafianek od lat prowadzi śpiew w dni powszednie podczas Mszy św. Panie regularnie spotykają się, przygotowują pieśni, wyznaczają dyżury śpiewu. „Do tego obowiązku podchodzą bardzo sumiennie i z oddaniem, pomimo własnych trosk i braku zdrowia - opowiada ks. Słupik. - Młode pokolenie śpiewa w scholi; przygotowuje oprawę liturgii każdej niedzielnej Mszy św. i innych ważnych świąt. Kilkanaście osób szkoli organista Antoni Grad. Co jakiś czas grupa zmienia swój skład. Starsi odchodzą, ale wciąż przychodzą nowi” - tłumaczy Ksiądz Proboszcz. Dzieci także angażują się w przygotowanie liturgii, pod okiem katechety Włodzimierza Walczyńskiego, który prowadzi z udziałem najmłodszych nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Różaniec.
Samo muzykowanie w parafii poszerzono ostatnio o lekcje gry na gitarze, bo Ksiądz Proboszcz znajduje wciąż nowe sposoby na przybliżenie młodych do Kościoła. Dzięki inicjatywie ks. Słupika od lipca 2004 r. co tydzień pięć osób z gimnazjum i szkoły średniej poznaje na plebanii grę na tym instrumencie. Zajęcia prowadzi zaprzyjaźniony z Księdzem Proboszczem pan Paweł z Kielc. Swój debiut muzycy już mają za sobą - akompaniowali przy nabożeństwach w pierwsze soboty miesiąca i Mszach św. niedzielnych. Ćwiczenia trwają nadal, a każdy postęp sprawia młodzieży dużo satysfakcji.
W służbie liturgicznej jest aktualnie 24 chłopców. Wymagania są spore. Liczy się udział we Mszy św. i odpowiednia ilość punktów. Raz w miesiącu Ksiądz Proboszcz organizuje spotkanie z rodzicami ministrantów.
Ministranci doskonale przeplatają służbę ze sportem, który też pomaga ćwiczyć charaktery. W ubiegłym roku chłopcy ze Skroniowa zajęli I miejsce w rozgrywkach dekanalnych „Podklasztorze 2004”; w tym roku - II miejsce. Ministranci pomagają także Księdzu Proboszczowi podczas kolędy. Z ofiar, jakie chłopcy zebrali podczas kolędy w ostatnich latach zakupili stroje liturgiczne i piłkarskie, stół pingpongowy oraz sprzęt do ćwiczeń kulturystycznych. Obecnie planują zakup stołu bilardowego.

Pielgrzymują z Fatimską Madonną

Filarem pobożności maryjnej w parafii jest osiem działających kół różańcowych, rozlokowanych po wszystkich wioskach. Wspierają je Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci. Ponadto parafianie odwiedzają również sanktuaria maryjne. Na przyszły rok zaplanowano już pielgrzymkę śladem patrona - św. Maksymiliana Kolbego.
Po wioskach (od maja do października, w każdą pierwszą sobotę miesiąca) wędruje figura Matki Bożej Fatimskiej, pobłogosławiona podczas Misji św. w 1999 r. „Za każdym razem procesja z Fatimską Madonną wychodzi z innej wioski, pielgrzymując obok domostw przyozdobionych proporcami i obrazami. Na procesję wszystkich wiernych zwołuje trębacz Krzysztof Rybiński. To duże święto i ważne przeżycie religijne, w którym bierze udział wiele osób - opowiada ks. Słupik. Po godzinnej wędrówce procesja dociera do kościoła, gdzie odprawiana jest Msza św. Wielu korzysta w tym dniu z sakramentu pokuty. Od początku nabożeństwo zostało rozbudowane o całodzienną cichą adorację Najświętszego Sakramentu w kościele. „W tym roku w czasie Mszy św. nawiązujemy do nauczania Papieża Jana Pawła II. Po Mszy św. wychodzimy do krzyża misyjnego i modlimy się o beatyfikację Ojca Świętego” - dodaje Ksiądz Jerzy. Od pierwszej soboty listopada w kościele zapłonie lampka ze światłem z kaplicy Ojca Świętego, przywieziona z Łagiewnik. To światło ustawione przy ołtarzu ma przypominać wiernym o Papieżu.
Obok pobożności maryjnej, swoją tradycję ma także kult bł. Wincentego Kadłubka. Polecając swoje troski i problemy wstawiennictwu Błogosławionego, parafianie modlą się do niego w każdy wtorek. Tę bogatą tradycję, wywodzącą się jeszcze z czasów, kiedy parafia nie istniała, pielęgnuje Ksiądz Proboszcz i wierni. W 1999 r. poświęcono także rzeźbę błogosławionego, ufundowaną przez parafian oraz obrazki z jego wizerunkiem, które rodziny zabrały do swoich domów.
Ważne miejsce we wspólnocie zajmują osoby starsze i chore, które ks. Słupik odwiedza w pierwsze piątki miesiąca.

Budują razem

Zaangażowanie ludzi w życie religijne ma swoje przełożenie również w ich trosce o wygląd kościoła i wszelkie prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni. Ksiądz Proboszcz z uznaniem wyraża się o ofiarności swoich parafian i jest im wdzięczny za każdy przejaw życzliwości i zaangażowania, zwłaszcza, że ma świadomość, iż w obecnych czasach wielu ludziom nie żyje się lekko. Bardzo ważną rolę przy pracach budowlanych i remontowych odgrywa rada ekonomiczna, która wspólnie z Księdzem Proboszczem planuje wszelkie posunięcia materialne i pomaga w zbieraniu ofiar.
Kościół jest porządkowany w każdym tygodniu. Obecnie trwają prace przy chodniku wokół kościoła i toalecie w podziemiach świątyni. W ostatnich latach wybudowano dzwonnicę, wykonano ogrodzenie, boczny ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego i ołtarz z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pomalowano kościół wewnątrz i odnowiono figury. W perspektywie pozostaje dokończenie ogrodzenia przy cmentarzu, pomalowanie dachu na kościele, także obłożenie kamieniem schodów i fundamentów. O wszystkich planach i pracach tych duchowych i materialnych, można przeczytać w Okruchach - parafialnej gazetce. Formuła pisma cały czas ewoluuje. Pod okiem Księdza Proboszcza gazetkę redaguje młodzież.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję