Reklama

Szlakiem sanktuariów maryjnych (3)

Następnym etapem pielgrzymki była stolica Hiszpanii - Madryt. Dzień zaczęliśmy od pobytu w Dolinie Poległych - wielkiego dzieła gen. Franko. Leży ona na wysokości 1300 m, w dolinie Culgamuros. Jest to mauzoleum upamiętniające ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Jest to bazylika wykuta w skale, ma formę podziemnej krypty o dł. 262 m. W niej za ołtarzem głównym złożono ciało gen. Franco.
Na skale znajdującej się powyżej bazyliki gen. Franco rozkazał wybudować krzyż o wys. 150 m i 46 m rozpiętości ramion. Jest to najwyższy krzyż na świecie. W bazylice nad głównym wejściem znajduje się pieta wykuta w czarnej skale. Dolina poległych jest jednym z największych monumentów świata zbudowanych w XX w.
Następnie udaliśmy się do kompleksu klasztornego św. Wawrzyńca w Eskurialu. Klasztor ten upamiętnia zwycięstwo króla hiszpańskiego nad królem Francji Henrykiem II. Budowę rozpoczęto w 1563 r. Przez 21 lat pracowało przy obiekcie ponad 3 tys. ludzi, którzy wznieśli największy na świecie obiekt XVI w. o powierzchni 33 tys. metrów.
Obiekt jest uznany jako 8 cud antycznego świata z punktu widzenia architektonicznego. Można tu zwiedzić przepiękną bazylikę, potężny dziedziniec królewski, pałac króla Filipa II, panteon królewski, gdzie są pochowani królowie hiszpańscy, salę kapitularną, klasztor ewangelistów i bogatą bibliotekę.
Po południu dotarliśmy do madryckiej katedry, gdzie ksiądz proboszcz sprawował Eucharystię. Należy wspomnieć, że Madryt nie posiadał katedry, gdyż nie był siedzibą episkopatu. Dopiero papież Leon XIII, tworząc diecezję Madryt, dał podstawy do stworzenia planów i w 1883 r. położenia kamienia węgielnego pod przyszłą katedrę. Znajdujący się naprzeciw katedry Pałac Królewski mogliśmy podziwiać jedynie z zewnątrz, gdyż w tym dniu nie był dostępny dla turystów. Król hiszpański przyjmował w tym czasie dyplomatów.
Podczas spaceru po stolicy Hiszpanii mogliśmy podziwiać pomnik przedstawiający herb Madrytu, którym jest niedźwiedź oparty o drzewo morwowe, a także dotknąć miejsca, które oznacza sam środek Hiszpanii.
Obok historycznych miejsc podziwialiśmy także jego nowoczesną architekturę m.in. tzw. „bramę Europy”, a zagorzali kibice piłki nożnej mogli także zrobić sobie zdjęcia, których tłem był stadion jednej z najsłynniejszych drużyn hiszpańskich „Real Madryt”.
Kolejny przystanek to Toledo, jedno z najstarszych miast Hiszpanii. Znane było „od zawsze”, bowiem od 587 r. stanowiło duchową stolicę królestwa. Do dziś arcybiskupi Toledo są równocześnie prymasami Hiszpanii.
Spacerując po krętych uliczkach miasta doszliśmy do jego serca, czyli do katedry. Na przełomie wieków przechodziła ona ciekawe koleje losu. Budowana w XIII w., w czasach mauretańskich, została zamieniona na meczet, jest mieszanką stylów francuskiego i hiszpańskiego gotyku, baroku i stylu Maurów. W XVII i XVIII w. była odrestaurowana. Kościół jest jedną z największych świątyń chrześcijańskich. Ma 120 m dł. 60 szerokości i 33 wys. Przepięknie i bogato zdobiony gromadzi w sobie wiele wspaniałych bogactw liturgicznych i historycznych. W jednym z bocznych ołtarzy tej katedry sprawowaliśmy Najświętszą Eucharystię.
Następnie podziwialiśmy jeden z najsłynniejszych obrazów hiszpańskiego malarza El Greco pt. Pogrzeb Pana Orgaz, a następnie budowlę pochodzenia arabsko-żydowskiego z epoki Sefarat - kościół św. Marii Białej. Początki istnienia tego kościoła datuje się na 1205 r. Oglądaliśmy także pałac królewski Alkazar (twierdze z XI w. wzniesioną w najwyższym punkcie miasta), a opływającą Toledo rzekę Tag pokonaliśmy przechodząc przez most Alcantara.
Stamtąd autokar zabrał nas do…

cdn.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję