Reklama

Jan Paweł II patronem Szkoły w Domaniewicach

Uroczystość nadania domaniewickiej Szkole imienia Jana Pawła II nastąpiła w przeddzień 27. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - 15 października. Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, dla którego była to pierwsza wizyta w tej świątyni. Ksiądz Biskup dokonał także poświęcenia nowego sztandaru szkoły.

Niedziela łowicka 45/2005

Przybyłych do kościoła gości, przedstawicieli władz, dyrekcję szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów powitał proboszcz ks. Sławomir Sobierajski. Podkreślił on, że szkoła potrzebuje takiego Patrona na obecne trudne czasy.
Z kolei przedstawiciele rady rodziców, po powitaniu Księdza Biskupa, tak oto umotywowali wybór Patrona szkoły: „Na nowym sztandarze umieszczone są słowa Jana Pawła II: «Wielki jest ten, kto się chce czegoś nauczyć». Mamy nadzieję, że uczniowie wezmą sobie te słowa do serca. My, rodzice i nauczyciele, chcemy, aby nasze dzieci były mądre i święte. Mamy nadzieję, że wybór takiego Patrona im w tym pomoże”.
W homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Oto włączacie się w wielką rodzinę kilkuset szkół, które noszą to imię Jana Pawła II. Wszyscy chcemy, aby to imię było drogowskazem, żeby nie było tylko szyldem. Odtąd Jan Paweł II w Szkole w Domaniewicach ma być osobą, która będzie żyła w postawach uczniów. Ojciec Święty ma też być wzorem dla wszystkich pedagogów tej szkoły w spełnianiu zaszczytnej funkcji uczenia i wychowywania dzieci. Aby to dzieło spełniać w sposób odpowiedzialny, trzeba najpierw w swoim życiu wypełniać nauczanie Ojca Świętego. Wiemy bowiem, że to przykład uczy, przekonuje do autentyzmu wypowiadanych słów.
Niech Jan Paweł II będzie wzorem, pociągającym uczniów, aby szli przez życie tak jak on: z miłością i szacunkiem do każdego człowieka” - życzył na koniec Ksiądz Biskup.
Po homilii nastąpił uroczysty moment poświęcenia sztandaru szkoły. Swoją modlitwą błogosławieństwa Ksiądz Biskup objął nie tylko sztandar, ale również wszystkich nauczycieli, dzieci i rodziców.
Uroczystą modlitwę nadania Szkole Podstawowej w Domaniewicach imienia Jana Pawła II bp Dziuba odmówił po Komunii św.
Po Eucharystii nastąpiła część artystyczna, w której dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny z fragmentami poezji i homilii papieskich. Następnie goście, nauczyciele i uczniowie, z pocztem sztandarowym rodziców na czele, przemaszerowali z kościoła do szkoły. Tam powitała ich dyrektor Stanisława Felczyńska, a uczniowie zaprezentowali krótką historię Szkoły w Domaniewicach, swymi korzeniami sięgającej aż do XVIII wieku.
Wójt Grzegorz Redzisz odczytał tekst Uchwały o zmianie imienia szkoły. Po wprowadzeniu starego sztandaru został wyprowadzony nowy. Rodzice przekazali go dyrektor Felczyńskiej, która następnie oddała sztandar uczniom. Do ślubowania na nowy sztandar wystąpili przewodniczący klas i samorządu szkolnego. Odbyło się też wbijanie gwoździ w drzewce sztandaru i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej Patronowi szkoły.
Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem dla gości, nauczycieli i uczniów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję