Reklama

XXIII Liceum Ogólnokształcące pod patronatem ks. Józefa Tischnera

Niedziela łódzka 45/2005

14 października w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi rozpoczęły się dwudniowe obchody 60-lecia istnienia szkoły, połączone z nadaniem liceum nowego imienia. Patronem widzewskiego liceum został, nieżyjący od 2000 r., wybitny filozof ks. prof. Józef Tischner.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Kazimierza, której przewodniczył ks. inf. Józef Fijałkowski, wikariusz biskupi ds. katechizacji, w asyście księży katechetów: Sławomira Jałmużnego, Adama Rogulskiego i diakona Marka Kołosowskiego. W Eucharystii wzięła udział licznie zgromadzona młodzież wraz ze swymi wychowawcami i gronem pedagogicznym.
W homilii główny Celebrans przypomniał szczególne posłannictwo wszystkich nauczycieli, jakim jest wychowanie, oparte na fundamentalnych wartościach chrześcijańskich. Ksiądz Infułat podkreślił niezwykłą wagę zdobywania i pogłębiania wiedzy przez uczniów w duchu mądrości i umiłowania prawdy, tak, by stali się prawymi obywatelami naszej ojczyzny. Za godny przykład postawił nowo obranego Patrona szkoły, przywołując wymowną myśl ks. Tischnera: „Bądźcie tym, kim naprawdę jesteście, bądźcie wspaniałomyślni, bądźcie wolni, bądźcie prawdziwi. Z tych trzech kamieni buduje się człowiek”.
W czasie Mszy św. dokonano także poświęcenia nowego sztandaru, a po jej zakończeniu obchody zostały przeniesione na dziedziniec szkolny, gdzie w obecności m.in. wiceprezydenta miasta Łodzi Mirosława Orzechowskiego oraz brata ks. Tischnera - prof. Mariana Tischnera, dokonano odsłonięcia nowej tablicy dedykacyjnej.
Druga część programu zgromadziła zaproszonych gości w sali gimnastycznej, gdzie mogli obejrzeć przedstawienie poświęcone pamięci ks. Tischnera w aranżacji uczniów. Na zakończenie spotkania Ksiądz Infułat udzielił wszystkim błogosławieństwa, poprzedzonego odczytaniem listu gratulacyjnego od abp. Władysława Ziółka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję