Reklama

Dzień Papieski w Wyższym Seminarium Duchownym

Wspólnota seminaryjna wraz z profesorami obchody Dnia Papieskiego rozpoczęła już 14 października - w auli seminaryjnej im. bł. ks. W. Findysza miała miejsce sesja poświęcona słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Udział w niej wzięli: bp Kazimierz Górny, kapłani na czele z ks. inf. Józefem Sądejem, przedstawiciele Kapituły Katedralnej, Kurii, Sądu Biskupiego oraz zakonów, parlamentarzyści, m.in.: Mieczysław Janowski - poseł do Europarlamentu i Stanisław Zając, Marek Koberski - wiceprezydent Rzeszowa, Andrzej Dec - przewodniczący Rady Miasta, przedstawiciele uczelni rzeszowskich, wojska, harcerzy, straży i policji z gen. Dariuszem Bielem, przedstawiciele „Solidarności” oraz stowarzyszeń i mediów katolickich, delegaci parafii Rzeszowa.
Sesja, którą poprowadził kanclerz Kurii Rzeszowskiej ks. Jan Szczupak, rozpoczęła się projekcją filmu o Ojcu Świętym. Po odśpiewaniu przez scholę WSD Gaude Mater Polonia, Ksiądz Rektor powitał zgromadzonych i przedstawił sylwetkę „wielkiego Papieża na trudne czasy”. Następnie Kazimierz Ożóg, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, przedstawił wykład pt. Tryptyk rzymski - wartości artystyczne, religijne i językowe, w którym zaznaczył wyjątkowe walory tego papieskiego dzieła.
Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie zadań i roli Instytutu Jana Pawła II w Rzeszowie przez jego dyrektora ks. dr. Andrzeja Garbarza. Instytut ten powstał jako wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II i jego pobyt w Rzeszowie w 1991 r. Zbudowany został w latach 1996 - 2000. Zajmuje się m.in. popularyzacją nauki Papieża Polaka, gromadzeniem materiałów dokumentujących pontyfikat oraz prowadzi działalność formacyjno-dydaktyczną świeckich i duchownych. Dysponuje również dobrze wyposażoną biblioteką.
Następnie ks. dr Adam Podolski - prodziekan Wydziału Wychowania Fizycznego UR przedstawił cele Fundacji im. Jana Pawła II „Donum Dei”, zarejestrowanej 31 sierpnia br. Ma ona zajmować się upamiętnieniem osoby Papieża, m.in. przez fundowanie stypendiów dla młodzieży.
Podczas sesji miała miejsce prezentacja koncepcji Parku „Błonia Papieskie”, której dokonał zespół architektów i projektantów z Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa. Park o powierzchni 17 ha ma znajdować się w płd.-wsch. części miasta w pobliżu katedry. Impulsem do jego powstania jest 14. rocznica pobytu Ojca Świętego w tym właśnie miejscu w Rzeszowie.
Na zakończenie do uczestników spotkania słowo skierował Ordynariusz Rzeszowski. Zwieńczeniem przemówienia była modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II. Sesja zakończyła się odśpiewaniem przez scholę Laudate Dominum.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję