Reklama

Poświęcenie popiersia Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym

„Prawie 2 lata temu zrodziła się ta idea w naszych sercach, a dzisiaj nabrała ona konkretnych kształtów” - powiedział proboszcz tuszowskiej parafii ks. Antoni Kontek, witając na początku Mszy św. Biskupa Ordynariusza i kapłanów z dekanatu baranowskiego. Czwartek 21 października stał się świętem całej parafii i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym - przed budynkiem Gimnazjum odsłonięto popiersie Papieża. Uśmiechnięty Ojciec Święty spogląda na szkołę, ale jego uśmiech i wzrok obejmuje mieszkańców całego Tuszowa, którzy swoją ofiarnością podpisali się na cokole pomnika: „Janowi Pawłowi II, wielkiemu Papieżowi, w hołdzie mieszkańcy Gminy Tuszów Narodowy, A. D. 2005”.
Uroczystości, którym przewodniczył Biskup Ordynariusz, zgromadziły parafian, młodzież, nauczycieli i pracowników szkoły, a także zaproszonych gości: przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, radnych z Mielca, senatorów i posłów z okręgu, radnych gminnych, przedstawicieli kuratorium w Rzeszowie, kapłanów z dekanatu. Do tego wydarzenia przygotowywano się zarówno w szkole, jak i w parafii, co zostało trafnie podsumowane na początku Mszy św. przez bp. Andrzeja Dzięgę: „Pokój z Wami, którzy potraficie pochylać się nad sprawami ludzkimi i nad sprawami Boga. Tego uczył nas Jan Paweł II, który dzisiaj nas tutaj zgromadził”. Pielgrzymowi i Orędownikowi pokoju poświęcił Biskup Ordynariusz główne wątki homilii, w której, ukazując św. Piotra idącego po wodzie do Jezusa, wskazał, że często należy odsuwać ziemskie kalkulacje i opierać swoje życie na Słowu Boga. To Słowo wyznacza też nam, jako spadkobiercom Jana Pawła II, nową godzinę - godzinę 21.38. Ksiądz Biskup wspomniał o tej inicjatywie, jaka w diecezji sandomierskiej zatacza coraz szersze kręgi, łącząc wielu w pochylaniu się nad myślą Jana Pawła II i czerpaniu z niej „pomysłów” do realizowania nowych, wartościowych projektów.
„Nie lękajcie się, dzień po dniu, rozpoznawać znaki czasu w życiu rodzinnym, duszpasterskim, szkolnym, społecznym. Nie lękajcie się przekraczać burty waszego codziennego życia w podążaniu za Słowem Bożym” - zwracał się na koniec Biskup Andrzej do zgromadzonych w świątyni, wskazując na odważnego świadka naszych czasów Jana Pawła II, na urodzonego na tej ziemi gen. Władysława Sikorskiego.
Po zakończonej Mszy św. uczestnicy przeszli na plac szkolny, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia popiersia. Dyrektor Szkoły Stanisława Kardyś poprosiła Biskupa Ordynariusza o dokonanie tego aktu, po którym nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod nowo odsłoniętym pomnikiem. Będzie on przypominał szkole i wszystkim mieszkańcom Tuszowa Narodowego, że nadal trzeba się doskonalić w umiejętności pochylania się nad sprawami ludzkimi i nad sprawami Boga - jak czynił to zawsze uśmiechnięty Jan Paweł II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję