Reklama

Dzień Papieski w Szczecinie

16 października dla wszystkich chyba Polaków ma szczególne znaczenie. Tego dnia przed 27 laty kard. Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Na pamiątkę tego wydarzenia już od 4 lat w niedzielę poprzedzającą 16 października obchodzony jest w naszym kraju Dzień Papieski. Również w tym roku - już po raz 5. - przeżywaliśmy to niezwykłe święto. Wyrazem naszej wdzięczności Bogu za posługę Jana Pawła II była modlitwa i ofiary, poprzez które mogliśmy wesprzeć kształcenie młodych i zdolnych Polaków. Była to praktyczna realizacja wyobraźni miłosierdzia, do której Ojciec Święty wzywał nas przed 4 laty w Krakowie. Po raz pierwszy przeżywaliśmy Dzień Papieski bez Jana Pawła II.
Program obchodów tego dnia w Szczecinie rozpoczął się już w sobotę 15 października. O godz. 10.00 w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym miało miejsce spotkanie ministrantów i lektorów naszej archidiecezji pt. Pielgrzymowanie szlakiem papieskim. Młodzi ludzie mieli możliwość zwiedzenia seminarium, wysłuchali konferencji, a o godz. 11.30 wspólnie wyruszyli pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty. Następnie przeszli do bazyliki archikatedralnej i tam uczestniczyli w uroczystej Eucharystii. Wieczorem o godz. 18.00 w Filharmonii Szczecińskiej miała miejsce II konferencja z cyklu: „Studenci Papieżowi” pt. Czy Dekalog jest nadal aktualny?... opłacalny? Wykłady wygłosili: prof. dr hab. Jan Lubiński (genetyk Pomorskiej Akademii Medycznej), ks. dr Cezary Korzec (biblista, adiunkt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego) oraz Dariusz Wąs (prezes firmy Erison Sp. z o. o.). Po prezentacji krótkich referatów odbyła się dyskusja panelowa. Natomiast o godz. 20.00 aktorzy Teatru Abanoia wystawili sztukę pt. Gwiazda. O godz. 21.00 uczestnicy konferencji udali się na Jasne Błonia pod pomnik Ojca Świętego.
W niedzielę o godz. 15.00 mieszkańcy Szczecina zgromadzili się na Jasnych Błoniach, aby wspólnie modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o szybką beatyfikację Papieża Polaka. Po zakończeniu modlitwy, której przewodniczył arcybiskup senior Marian Przykucki, miała miejsce ceremonia składania kwiatów przy pomniku. Centralnym punktem obchodów Dnia Papieskiego była sprawowana o godz. 18.00 w archikatedrze św. Jakuba Eucharystia, której przewodniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz. Świątynia była w całości wypełniona wiernymi. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał nam drogę życiową Ojca Świętego. Mówił: „Jan Paweł II szukał prawdy, a jednocześnie wcielał ją w życie”. Podkreślał, że Papież sięgał do mądrości ludzkiej, do wiedzy, ale także zagłębiał się w mądrości Bożej. Biskup Błażej mówił także o trwającym procesie beatyfikacyjnym Wielkiego Polaka. „Ufamy - mówił - że proces beatyfikacyjny przebiegnie sprawnie i że będziemy mogli się cieszyć z wyniesienia na ołtarze umiłowanego Papieża. Mamy nadzieję, że owoce jego życia będą trwały w Kościele, w nas, w naszym narodzie”. Po Mszy św. odbył się koncert papieski. Twórcy tego niezwykłego widowiska zastosowali niecodzienne efekty muzyczne i świetlne, co w połączeniu dawało wyjątkowe wrażenie audiowizualne. Inicjatorem i głównym organizatorem koncertu był ks. Piotr Leśniak oraz młodzież zrzeszona w duszpasterstwie akademickim. Po koncercie odbył się marsz światła z bazyliki archikatedralnej na Jasne Błonia - pod pomnik Jana Pawła II. Tysiące szczecinian, podobnie jak w pamiętne kwietniowe dni, uczestniczyło tam we wspólnej modlitwie. O godz. 21.37, a więc w tym czasie, kiedy 2 kwietnia odszedł do Domu Ojca Jan Paweł II, pod pomnikiem zapadła cisza.
Kolejny - szósty Dzień Papieski będzie obchodzony w Polsce 29 czerwca 2006 r. (nie jak dotychczas w niedzielę poprzedzającą 16 października). Jest to decyzja Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wybrali dzień, w którym Kościół na całym świecie obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła i w szczególny sposób łączy się z Ojcem Świętym - następcą św. Piotra. Każdego roku 16 października, w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, będzie obchodzony Dzień Pamięci Jana Pawła II, który decyzją parlamentu został również ustanowiony świętem narodowym.
Odejście Jana Pawła II z jednej strony przyniosło nam pewien niepokój i wielkie poczucie osamotnienia, ale z drugiej - pozostał on z nami i stanowi dla nas wzór życia duchowego, wzór świętości i doskonałego wypełniania woli Boga. Zwłaszcza jego cierpienie ukazało współczesnemu światu zbawczy wymiar życia, wywołało cud nawrócenia w wielu ludzkich sercach. Oby ten cud przemiany i powrotu do odważnego świadectwa wiary i miłości trwał jak najdłużej, oby nie uległo zmarnowaniu ziarno życia i ofiarnej śmierci Jana Pawła II, który na nas patrzy z okna Domu Ojca.
To, czy tak się stanie, zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję