Reklama

Wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 45/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Tomaszowie Lubelskim 17 października 2005 r. będzie już zawsze wyjątkowy i niepowtarzalny. Tego bowiem dnia ich szkoła otrzymała imię Jana Pawła II oraz został poświęcony i przekazany sztandar szkoły. Uroczystościom przewodniczył pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Jan Śrutwa.
Każdy człowiek potrzebuje w swoim życiu autorytetów, które pozwalają w sposób bardzo osobowy kształtować własne postawy, opinie i charakter. Dlatego różnego rodzaju instytucjom nadaje się imię osoby wybitnej i wyjątkowej, która jest wzorem i przykładem do naśladowania. Ostatnie miesiące zaowocowały głębszym i uważniejszym spojrzeniem na osobę sługi Bożego Jana Pawła II. Bez wątpienia jest to postać wyjątkowa i godna naśladowania we wszystkich wymiarach swego życia. Przymioty te zauważają wszyscy, ale chyba w sposób wyjątkowy uczniowie, rodzice i nauczyciele. Tak było w przypadku Gimnazjum nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa. Zgromadzeni nauczyciele, uczniowie, rodzice i władze miasta powitali Księdza Biskupa i poprosili o sprawowanie Eucharystii i poświęcenie sztandaru. Dziekan ks. Jan Krawczyk w powitaniu podkreślił, że to imię to wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie, aby zgłębiać nieustannie naukę Jana Pawła II i nią żyć. Dopiero wtedy będzie się autentycznym pokoleniem Jana Pawła II i godnym uczniem gimnazjum, które nosi to imię. Jednak nie jest to łatwe i potrzeba Bożej opieki i darów Ducha Świętego.
Dyrektor szkoły Robert Puźniak powiedział, że dzień nadania szkole imienia i poświęcenia sztandaru jest najważniejszym dniem w historii szkoły od jej powstania w 1999 r. Wyraził wdzięczność Księdzu Biskupowi za jego obecność na uroczystości. Zanim rozpoczęła się Msza św. postać Patrona przypomniała wszystkim Stanisława Białek, podkreślając aktywną działalność Ojca Świętego na wszystkich płaszczyznach życia, zwłaszcza zaś jego troskę o wychowanie młodego pokolenia.
W czasie homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na potrzebę przyjęcia w życiu nauczania Ojca Świętego. „Musimy na wzór Jana Pawła II być bogaci przed Bogiem, a wtedy wszystko wygramy, każde inne bogactwo będzie nam dodane. Jeśli patronem tej szkoły jest nasz Wielki Rodak, to obowiązkiem nauczycieli i uczniów jest przyjmować jego naukę. Ta nauka nie jest jakaś przypadkowa i wymyślona, ale jest to nauka wyprowadzona z Ewangelii. Przykładem tego są słowa z Ewangelii, które mówią, abyśmy byli bogaci przed Bogiem. To jest mądrość i wskazówka na całe życie, perspektywa i cel, abyśmy stanęli kiedyś przed Bogiem z naręczami dobrych uczynków. Aby to było możliwe do realizowania, musimy z nauczania Ojca Świętego przyjmować wszystko, co tylko możemy”. Ksiądz Biskup jako przykład podał ideę cywilizacji miłości. „Często słyszymy ten termin, ale gdyby zapytać nas, co się składa na tę myśl, to zapewne mielibyśmy trudności z szybką odpowiedzią na takie pytanie. Cywilizacja miłości jest przeciwstawieniem cywilizacji śmierci. Jest to cywilizacja porządku i ładu, a zarazem przeciwnością wszystkiego, co jest nieładem, niesprawiedliwością i krzywdą. Są cztery zasady cywilizacji miłości, których uczył Jan Paweł II. Pierwsza dotyczy rzeczy i osób: wszystko, co stworzone na tym świecie, jest dobre, każda rzecz może mieć jakieś zastosowanie i każde stworzenie ma swój sens, ale nad wszystkimi rzeczami stworzonymi stoi osoba ludzka - człowiek. Jeśli myślimy takimi kategoriami, to widzimy, że nie ma nic cenniejszego ponad człowieka. Ponad nim jest tylko Bóg i Jego święci. Druga zasada cywilizacji miłości mówi o pierwszeństwie etyki przed techniką. Wynalazki mogą i powinny służyć rozwojowi człowieka i są potrzebne, ale muszą być dobrze wykorzystywane. O ich zastosowaniu muszą decydować wartości moralne. Trzecia zasada mówi nam o prymacie »być« nad »mieć«. Ważne jest, abyśmy posiadali to, co niezbędne w życiu. Nikt nie chce, aby była bieda, ale żądza posiadania nie może zdominować człowieka. Ta zasada nie przeszkadza w rozwoju społeczeństwa i pomnażaniu dobrobytu. Jeśli przybywa nam bogactwa, to jednocześnie musi nam przybywać i człowieczeństwa. Człowiek, który posiada dobra, powinien je dobrze wykorzystać, podzielić się z innymi i w ten sposób zdobyć zasługi na życie wieczne. Czwarta zasada mówi nam o pierwszeństwie miłosierdzia nad sprawiedliwością. Każdy z nas pragnie sprawiedliwości i jest wielokroć przybity tym wszystkim, co niesprawiedliwe, ale Jezus naucza: »Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości« (Mt 5, 6)”.
Na zakończenie Mszy św. nastąpiło poświęcenie i przekazanie sztandaru szkoły. Fundatorem sztandaru dla Gimnazjum im. Jana Pawła II jest dziekan ks. Jan Krawczyk. Przed tym aktem uczennica gimnazjum przedstawiła znaczenie i opis sztandaru. Sztandar początkowo był znakiem rozpoznawczym w legionach rzymskich. W naszej kulturze zwyczaj używania sztandaru upowszechnił się w czasach średniowiecza. Z biegiem czasu znaczenie sztandaru wzrosło do tego stopnia, że jego utrata stała się równoznaczna z klęską. Sztandar stanowi symbol wartości cennych dla określonej wspólnoty. Umiłowanie ziemi ojczystej i narodu nakazuje umieścić na nim godło, wizerunki i emblematy, które ukazują godność narodową. Dlatego na sztandarze Gimnazjum znajdujemy godło narodowe i herb Jana Pawła II. Zostały tam także umieszczone cztery słowa umiłowane przez każdego Polaka: Bóg, Honor, Ojczyzna i Nauka. Każde z tych słów jest cennym przesłaniem dla młodzieży.
Po zakończeniu Mszy św. zgromadzeni podziękowali Księdzu Biskupowi za Eucharystię sprawowaną w intencji wspólnoty szkolnej i poświęcenie sztandaru. Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły. Ksiądz Biskup, poczty sztandarowe i zgromadzeni w kościele, na czele z orkiestrą dętą, przeszli ulicami Tomaszowa do szkoły. Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny. Zgromadzeni mogli zapoznać się ze szkołą, jej osiągnięciami i ambitnymi planami na przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reprezentanci diecezji bydgoskiej docenieni podczas festiwalu „Surrexit Vere”

2024-04-22 11:37

[ TEMATY ]

muzyka

konkurs

nagroda

chór

Organizatorzy/diecezja.bydgoszcz.pl

Hubert Basiński, organista parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy, Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią (dyrygent: Mirosława Maison), Chór Auxilium Christianorum z Niemcza (dyrygent: Natasza Nowosadko) zostali docenieni podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Chóralnej „Surrexit Vere”, jaki odbywał się we Włocławku.

Festiwal ma na celu propagowanie organowej i chóralnej muzyki sakralnej, a w szczególności muzyki liturgicznego okresu wielkanocnego, improwizacji organowej, gry liturgicznej oraz podnoszenie poziomu artystycznego muzyków i zespołów chóralnych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa z wizytą w Kanadzie pytany przez dziennikarzy podczas briefingu w Edmonton, czy po powrocie do Polski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. gotowości do przyjęcia broni nuklearnej w Polsce w ramach Nuclear Sharing, odparł: “oczywiście, spotkam się z panem premierem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję