Reklama

„Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie”

„Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie”. Na pamięć znamy te słowa. Zapadły głęboko w nasze umysły i serca. Ale chyba długo jeszcze będziemy odkrywać ich znaczenie. Czy kryje się w nich radość Pasterza, którego zaskoczył powrót wielu zbłąkanych, a poszukiwanych przez niego owieczek? A może radość wiernej przyjaźni, która łączyła w sposób szczególny Jana Pawła II i młodych? On ich nieustannie szukał. Wychodził im naprzeciw, wyciągając do nich ręce, którymi podawał z jednej strony ojcowską miłość, czułość, troskliwość, a zarazem poczucie humoru, a z drugiej strony wymagania Ewangelii i trudną prawdę o kondycji współczesnego świata i człowieka. A oni przychodzili... I brali to wszystko z jego rąk, by powoli przekształcać naszą rzeczywistość.
Czy to nieustanne szukanie i przychodzenie skończyło się wraz z jego odejściem do domu Ojca? Niech odpowiedzią będą te liczne inicjatywy: modlitwy, czuwania, apele, koncerty, spektakle, odczyty, konferencje, spotkania organizowane jak co roku w całej Polsce przy okazji Dnia Papieskiego. Po raz piąty Polacy przybyli do niego, wierząc, że on nadal wszystkich szuka. Szuka w tym, co pozostawił po sobie. Są jego słowa zapisane w dokumentach Kościoła, nagrane na płytach czy taśmach filmowych, są bogate wspomnienia, których nie wolno utracić, ale jest też jego duchowa obecność. Wystarczy tylko przyjść i chcieć czerpać całymi garściami z tego pięknego dziedzictwa.
Wśród tych, którzy przyszli w rocznicę powołania sługi Bożego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, byli także uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Młodzież pod kierunkiem Anny Litwin, Beaty Głowackiej i Magdaleny Rypulak przygotowała montaż słowno-muzyczny poświęcony Ojcu Świętemu. W uroczystym wieczorze wspomnień 17 października uczestniczyli uczniowie, grono pedagogiczne oraz ks. Waldemar Kostrubiec, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Zamościu, na terenie której znajduje się szkoła. Kilkunastoosobowa, uzdolniona muzycznie, wokalnie i aktorsko grupa młodych ludzi przypomniała zgromadzonym wydarzenia z życia Karola Wojtyły, niektóre wypowiedzi Papieża, fragmenty jego twórczości, wspomnienia o nim jego znajomych i przyjaciół. Fakty, komentarze, klimat zadumy i refleksji dostarczyły wielu wzruszeń i okazji do przemyśleń. Młodzież zadbała też o odpowiednią oprawę muzyczną i scenograficzną. W centrum umieszczono wizerunek Jana Pawła II i hasło: „Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie”. Zapalone znicze umieszczone pod wizerunkiem na zakończenie tego spotkania wyrażały pamięć, ale i pragnienie dalszego przychodzenia do Ojca, który nie przestaje szukać...
„Zostają z nami wspomnienia, przeżyte z nim wspaniałe chwile. Zostaje z nami jego wpływ na bieg historii, kształt Kościoła współczesnego. Zostaje nauka, jaką głosił. Niech jego słowa zapadną nam w serce. Niech spoglądając na nas z nieba, widzi, że jego rodacy zawsze będą wierni Chrystusowi” - apelowała młodzież.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję