Reklama

Najdroższy wyraz: Ojczyzna

Z okazji 83. rocznicy odzyskania niepodległości 10 listopada br. w parafii pw. św. Wojciecha w Ostrołęce została odprawiona Msza św. przez jej proboszcza - ks. Tadeusza Skwarka SAC. Na Eucharystię przybyli żołnierze AK, ludzie, którzy walczyli i cierpieli dla Ojczyzny. W homilii Ksiądz Proboszcz skierował, szczególnie do młodych, pytanie: Czy kocham Ojczyznę i dlaczego ją kocham? Odpowiedź była pozytywna: Kocham Ojczyznę, bo moja matka się tu urodziła, bo czuję Ojczyznę we krwi płynącej w mych żyłach, bo w jej świętej ziemi spoczywają ci wszyscy, których opłakuje moja matka, których czci mój ojciec, ( ...) bo mój naród i przyroda, która mnie otacza jest częścią mojej Ojczyzny. Kaznodzieja przywołał naszą przebogatą historię walk o wolność i niepodległość, które trwały z różnym nasileniem przez setki lat. Przypomniał kolejne rozbiory Polski, upadki i próby odzyskiwania utraconej wolności

Polska - nękana zarówno przez Niemców, jak i bolszewików - straciła w ciągu ostatnich dwóch wojen światowych tysiące spośród swoich najlepszych synów. Mówił o tym Henryk Maćkowiak z Ostrołęki, z wykształcenia historyk, który tuż po Mszy św. przypomniał dzieje tej świątyni, obecnie rzymskokatolickiej, która 13 sierpnia 1921 r. została konsekrowana z cerkwi prawosławnej na kościół garnizonowy dla 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Dowodem tego są wmurowane w ściany świątyni pamiątkowe tablice poświęcone pamięci ułanów poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1918-20, a także w latach 1939-45. Nie zapomniano też uwiecznić nazwiska honorowego kapelana 5. Pułku Ułanów Zasławskich - ks. Stanisława Pęksy.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Menedżerskich w Ostrołęce, którego dyrektor Tadeusz Godlewski wraz z Romanem Gawrychem zainicjowali to spotkanie z okazji dnia niepodległości. Już wcześniej takie spotkanie odbyło się z udziałem prof. Tomasza Strzembosza, tym razem gośćmi byli żołnierze AK, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami z młodzieżą.

Okolicznościowe referaty przedstawili historycy - mgr Jacek Krupka oraz Henryk Maćkowiak, autor książki o Historii i tradycji 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Niezwykłe koleje losu tego Pułku i jego ułanów stacjonujących w 1939 r. w Ostrołęce szczegółowo omówił Henryk Maćkowiak. Ułani z 5. Pułku mieli tu swój kościół garnizonowy, który w 1945 r. Niemcy zbeszcześcili, urządzając tu skład i miejsce trzymania koni. Pułk posiadał całe zaplecze: kantynę, kasyno, bibliotekę wojskową, której zbiory Niemcy spalili tuż po zajęciu Ostrołęki. Świadkiem palenia książek i pamiątek żołnierskich była nauczycielka Wanda Maćkowiak. Ona też jako małe dziecko zapamiętała nocny wymarsz ułanów, którzy już nigdy tu nie powrócili.

Poszczególni żołnierze AK przedstawiali niezwykle interesujące fakty z czasów walk o niepodległość, mówili o heroizmie, o jakiejś nieprawdopodobnej chęci walki za Ojczyznę, wynikającej z bezgranicznego umiłowania ojczystej ziemi, której każda piędź zbroczona została polską krwią. Mówili o cierpieniu, o katorgach, o obozach śmierci i prześladowaniu, o czasie spędzonym w więzieniach już po II wojnie za działalność w Armii Krajowej. Mówili o zakłamaniu historii, o faktach, które pozostały niezmienione. Ludzie ci choć starsi wiekiem zdumieli klarownością i jasnością swoich wypowiedzi, doskonałą znajomością faktów i operowania datami. Ich wiedza jest niezastąpiona dla młodego pokolenia, dlatego organizatorzy spotkania mają zamiar zapraszać weteranów walk o niepodległość na zajęcia z historii także do małych szkół. Zadbają też, aby utrzymywać z nimi stały kontakt, są oni bowiem żywymi kartami naszej historii i niedoścignionymi wzorami patriotyzmu.

Jedni budują, giną za Ojczyznę, inni ją niszczą i okradają. Ojczyzna jest wprawdzie wolna, ale nie jest bezpieczna; największym niebezpieczeństwem dla niej nie jest zewnętrzny wróg, ale człowiek wywodzący się z tej ziemi, który za parę groszy ją sprzeda, dla którego patriotyzm jest tylko reliktem przeszłości. Dlatego uczmy się od starszego pokolenia, że najważniejsze są trzy wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję