Reklama

Od 6 lat w pejzażu Kościoła sosnowieckiego

Niedziela sosnowiecka 47/2001

Wśród wielu duszpasterskich inicjatyw, jakie przyniosły polskiemu Kościołowi ostatnie lata odwilży po systemie totalitarnym, na szczególną uwagę zasługuje Akcja Katolicka. Stowarzyszenie, które lata swojej świetności przeżywało w Polsce przed II wojną światową, dziś ma wyjątkową szansę włączenia ludzi świeckich w życie Kościoła Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa. Akcja Katolicka w naszej ojczyźnie została reaktywowana na wyraźne życzenie Ojca Świętego w 1995 r., a jedną z pierwszych diecezji, które żywo odpowiedziały na prośbę Papieża, była diecezja sosnowiecka.

Świadkowie Chrystusa

Jubileusz 6-lecia istnienia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej jej członkowie, kapłani - parafialni asystenci kościelni przeżywali w sobotę, 10 listopada. Na uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, ks. kan. dr. Grzegorza Noszczyka, do bazyliki katedralnej w Sosnowcu przybyli ci, którzy chcą i umieją rozpoznawać znaki czasu i są dzięki takiej postawie autentycznymi świadkami i apostołami Chrystusa w swoich środowiskach. W słowie Bożym Ksiądz Doktor powiedział m.in.: "Sześć lat to nie jest zbyt wielki szmat czasu, jednak wystarczający, aby stwierdzić, iż Akcja Katolicka naszej diecezji poprzez swoje prace i inicjatywy wpisuje się trwale i wyraźnie w pejzaż Kościoła sosnowieckiego". Opinię tę z pewnością podziela również ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB, który w liście zapraszającym na świętowanie jubileuszu napisał m.in. "Członkowie Akcji Katolickiej winni się charakteryzować wielką otwartością na oczekiwania i wyzwania apostolskie dzisiejszych czasów. Głęboko wierzę, że tak właśnie czyni prawie 1000 wspólnota Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej". Ksiądz Biskup od początku powołania do życia tego Stowarzyszenia zawsze z niezwykłą radością odpowiadał na każde zaproszenie. Tak miało być i tym razem, jednak zatrzymały go ważne sprawy. Na zakończenie Mszy św. w imieniu Pasterza Kościoła sosnowieckiego medale "Za zasługi dla Kościoła" 4 laureatom: Janowi Majznerowi, Stefanowi Kobuzowi, Annie Hepner i Helenie Majcherczyk wręczył ks. dr Grzegorz Noszczyk.

1000 osób w ponad 100 parafiach

Swoje powstanie Akcja Katolicka zawdzięcza decyzji Biskupa Ordynariusza z 14 października 1995 r., który powołał najpierw grupę inicjatywną, a na asystenta kościelnego wyznaczył ks. dr. Grzegorza Noszczyka. Następnie powstał, obdarzony przez Księdza Biskupa już większą pulą uprawnień, zarząd tymczasowy. Rozpoczęły się też zakrojone na skalę diecezji prace organizacyjne i programowe. Wraz z dekretem powstał również Instytut Akcji Katolickiej, a księża proboszczowie i administratorzy parafii zostali asystentami parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Siedzibą Instytutu Akcji Katolickiej stały się przestronne pomieszczenia, ofiarowane przez ks. dr. Karola Malasiewicza, znajdujące się w domu parafialnym przy ulicy Jagiellońskiej.

"Wbrew potocznym opiniom, nigdy w regionie nie brakowało ludzi ofiarnie wspierających różnorodne dzieła i posługi Kościoła. Tak też było w wypadku powstawania Akcji Katolickiej. Poznawaliśmy się coraz lepiej, i co najważniejsze szeregi wspólnoty stale rosły. Dziś obecni jesteśmy, w sposób czynny i na co dzień, w ponad 100 parafiach naszej diecezji" - mówi prezes Zarządu AK, dr Jan Majzner.

Znaczącą rangę zyskały także, cenione przez specjalistów, ogólnopolskie Zeszyty Pastoralne Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, których siódmy tom właśnie się ukazał. Obecnie członkowie Stowarzyszenia żyją I Ogólnopolskim Kongresem, który odbędzie się w Poznaniu. Diecezję sosnowiecką reprezentowała będzie tam 50-osobowa grupa członków Stowarzyszenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 29. piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę

2021-07-29 12:38

ks. Waldemar Wesołowski

- Wyruszacie dzisiaj jako posłańcy diecezji legnickiej, by zanieść przed cudowny wizerunek Maryi modlitwę za nasz Kościół, za rodziny i wspólnoty – powiedział do pielgrzymów nowy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Podczas spotkania w katedrze Biskup legnicki podkreślił też, że pielgrzymka to czas błogosławiony, szczególny czas łaski udzielanej przez Boga. – Nawiedzanie miejsc świętych skłania do odnowy serc, do pomyślenia o życiu jako pielgrzymowaniu do zbawienia wiecznego – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję