Reklama

Echa Dnia Papieskiego w Diecezji Toruńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działdowo

W rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II w parafii św. Wojciecha w Działdowie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Po Mszy św. o godz. 20.00 cała wspólnota eucharystyczna przeniosła się pod stary szpital, obecnie Zespół Szkół Medycznych, leżący w sąsiedztwie kościoła, gdzie podczas przygotowanej przez uczniów akademii wspominano pobyt kard. Karola Wojtyły w tym miejscu.
Przypomnijmy, że 4 lipca 1967 r. pod Działdowem doszło do katastrofy kolejowej, w której zginęło 7 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Wśród poszkodowanych znalazł się ks. prof. Marian Jaworski, przyjaciel kard. Karola Wojtyły. Został on przewieziony do działdowskiego szpitala. Na wieść o tym metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła 11 lipca 1967 r. odwiedził swojego przyjaciela. W bogatej biografii Jana Pawła II pobyt w Działdowie jest mało istotnym epizodem, jednak dla mieszkańców miasta j est czymś ważnym i znaczącym. 13 października 2004 r. metropolita lwowski kard. Marian Jaworski odsłonił tablicę upamiętniającą obecność Jana Pawła II w Działdowie.
Z całą mocą trzeba stwierdzić, że obchody V Dnia Papieskiego to nie tylko dzień 16 października, ale przede wszystkim poprzedzające i następujące po tym dniu wydarzenia. Już 14 października parafia św. Jana Chrzciciela w Narzymiu gościła dyrektorów i katechetów szkół imienia Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii przewodniczył wówczas biskup toruński Andrzej Suski. Również w Działdowie społeczności miejska i szkolna aktywnie uczestniczyły w uroczystościach upamiętniających osobę i nauczanie Jana Pawła II. V Dzień Papieski to spotkanie z postacią Jana Pawła II w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych i liceach. Wyrazem serdecznej pamięci były, oprócz akademii szkolnych, apele gromadzące w kolejnych dniach całą społeczność działdowską w ważnych miejscach pamięci religijnej: przy starym szpitalu, na placu zamkowym czy wreszcie przy Szkole im. Jana Pawła II. Dla każdego z nas godziną, która na stałe zapisała się w sercach, bo wzruszyła niejedną osobę i zrodziła łzy na niejednej twarzy, pozostanie godzina 21.37.

Reklama

Ks. Dariusz Kowalski

Łasin

Tegoroczny V Dzień Papieski był szczególny dla społeczności miasta i parafii św. Katarzyny w Łasinie. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wydano dwie okolicznościowe uchwały. Radni jednogłośnie uchwalili, że plac u zbiegu ulic: Zamkowej i Kościelnej odtąd będzie nosił nazwę Skwer Jana Pawła II. Druga uchwała postanawia, dla uczczenia pontyfikatu Papieża Polaka, ustawić kamień pamiątkowy na tym skwerze, na którym od 1999 r. stoi Brama Łasińska - pamiątka wizyty Ojca Świętego w Toruniu. Teksty obu uchwał przekazał na ręce proboszcza ks. kan. Edmunda Tucholskiego przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jankowski. Ksiądz Proboszcz, wyrażając swoją radość z tych uchwał, dodał, że odtąd Ojciec Święty pozostanie w ten sposób z mieszkańcami Łasina. „Ilekroć będziemy przechodzić przez ten Skwer i spoglądać na pamiątkowy kamień, zawsze będziemy wspominać Wielkiego Polaka i jego naukę” - dodał ks. Tucholski.
Inicjatywa ustawienia kamienia pamiątkowego wyszła od członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Podpisy pod nią złożyło wielu mieszkańców miasta, a efektem była uroczystość poświęcenia obelisku w dniu 16 października. Na kamieniu wyryte zostały słowa Ojca Świętego: „Miejcie odwagę żyć dla miłości”. Mają one przypominać o tym, jak wielkim orędownikiem budowy cywilizacji miłości był Ojciec Święty Jan Paweł II.
Zwracając się do licznie zgromadzonych wiernych, ks. kan. Edmund Tucholski wyraził życzenie, abyśmy umieli budować mosty pomiędzy ludźmi, opierając się na miłości, tak jak Jan Paweł II. „Czytając te słowa, będziemy pamiętać, że trzeba żyć zgodnie z naukami Ojca Świętego” - mówił prezes POAK Paweł Żuchowski.
Dzieci, młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Publicznych uczestniczyli w okolicznościowej akademii, ukazującej znaczenie życia i posługi Jana Pawła II. Marzena Kuczek, katechetka w Zespole Szkół, zorganizowała II dekanalny konkurs dla klas IV-VI pt. Jan Paweł II. W konkursie uczestniczyły reprezentacje szkół podstawowych z Łasina, Wydrzna, Szembruczka, Rogóźna i Szonowa. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące osoby Jana Pawła II, jego pontyfikatu i nauki, prezentowali przygotowane plakaty oraz utwory muzyczne poświęcone Ojcu Świętemu. Jury konkursowe, pod przewodnictwem proboszcza ks. Edmunda Tucholskiego, podkreśliło wysoki i jednocześnie wyrównany poziom wszystkich reprezentacji. W wyniku dogrywki I miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Łasinie, II - SP z Szonowa, następne miejsca zdobyły reprezentacje szkół z Rogóźna, Szembruczka i Wydrzna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aleksandra Jankowska

Grudziądz

Dzień Papieski w tym roku odbył się pod hasłem: Jan Paweł II - Orędownik Prawdy.
Obchody w grudziądzkiej kolegiacie rozpoczęły się już w sobotę 15 października o godz. 20.30. Ks. inf. Tadeusz Nowicki poprowadził Różaniec w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Następnie, przed odsłoniętym cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej - patronki Grudziądza, odbył się uroczysty Apel Jasnogórski, który poprowadził ks. Marcin Staniszewski. Punktualnie o godz. 21.37 odezwały się dzwony na wieży kościoła, czcząc pamięć Wielkiego Polaka, który 2 kwietnia właśnie o tej godzinie zakończył swoje ziemskie życie. W świątyni zapanowała cisza, a wierni w swoich sercach łączyli się ze zmarłym Ojcem Świętym, który przecież nie tak dawno pobłogosławił koronę Matki Bożej Łaskawej. Na zakończenie tego dnia kapłani udzielili wiernym błogosławieństwa.
16 października w Grudziądzu w Urzędzie Miasta odbyła się wyjątkowa uroczystość, naznaczona splendorem wartości chrześcijańskich. Tego dnia wręczono bowiem doroczną Nagrodę im. ks. Janusza Pasierba grudziądzaninowi dr. Stefanowi Frankiewiczowi oraz nadano tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza nauczycielowi Czesławowi Szachnitowskiemu. Pamięć o Papieżu Polaku w wyjątkowy sposób podkreśla zasługi chrześcijańskie wielkich grudziądzan: Czesława Szachnitowskiego - profesora II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana Sobieskiego, i jego ucznia dr. Stefana Frankiewicza.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, który poprowadził grudziądzki chór akademicki „Alla camera”. Prezydent Andrzej Wiśniewski powitał Laureatów, rodzinę Profesora, wszystkich kapłanów z ks. inf. Tadeuszem Nowickim, Kapitułę Nagrody, przedstawicieli lokalnych samorządów, radnych miasta, członków Klubu Inteligencji Katolickiej, nauczycieli i absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego i wszystkich gości przybyłych na uroczystość. Prezydent, wręczając Akt nadania Honorowego Obywatelstwa, wymienił dziesięciu poprzednich honorowych obywateli, a byli to m.in. Ferdynand Foch - 1923 r., Edward Rydz-Śmigły - 1938 r., ks. Zdzisław Peszkowski - 1995 r., Papież Jan Paweł II - 2003 r. Historia wyróżniania honorowym obywatelstwem wzięła swój początek w okresie II Rzeczpospolitej. Rajcy miasta nadawali ten tytuł szczególnie zasłużonym dla Grudziądza. III Rzeczpospolita jest kontynuatorką tej zaszczytnej tradycji.
O pracowitym życiu swojego Profesora mówił radny Rady Miejskiej Roman Czerski. Wypowiedź tę uzupełnił również tegoroczny laureat IX Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba - dr Stafan Frankiewicz, również uczeń Profesora. Obaj podkreślali to, czym wówczas emanowała postać ich Nauczyciela: skromność i niespotykany sposób przekazywania wiedzy matematycznej, która trafiała nawet do wybitnych humanistów.
Uhonorowany Profesor, pomimo sędziwego wieku, jest aktywnym artystą malarzem. Jego prace przedstawiają urokliwe zakątki Grudziądza. Ozdabiają wystawy w mieście, w regionie, w kraju i za granicą. Uczestniczy aktywnie w życiu społecznym miasta. Był jednym z założycieli grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej, co podkreśliła honorowy prezes KIK-u Zofia Sołtys. Roman Czerski laudację o swoim Profesorze zakończył słowami: „Dziękujemy, że nam, wychowankom, przekazał Pan wzorce postępowania, szacunek dla zasad i norm etycznych, że w życiu są wartości cenniejsze niż dostatek materialny i osobista kariera”.
Wzorce moralne i etyczne uhonorowanego Nauczyciela matematyki, fizyki i rysunków znalazły wyjątkowy grunt rozwoju w osobie tegorocznego Laureata Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba. Kapituła Nagrody pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Nowickiego jednogłośnie przyznała ją dr. Stefanowi Frankiewiczowi, pochodzącemu z Grudziądza, ambasadorowi Stolicy Apostolskiej w latach 1995-2001r.
Laureat IX Nagrody im. ks. Janusza Pasierba po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Sobieskiego w Grudziądzu, studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam też związał się z KIK-iem. Po ukończeniu UMK w 1965 r. wykładał teorię kultury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1979 r. pracował w redakcji polskiej L’Osservatore Romano na Watykanie. Współpracował z Radiem Watykan, z prasą emigracyjną i włoską. Po powrocie do kraju objął posadę redaktora naczelnego Więzi, jednocześnie był doradcą Ministra Spraw Zagranicznych do kontaktów ze Stolicą Apostolską. W latach 1990-95 był członkiem Komisji Kultury Episkopatu Polski. W czerwcu 1995 r. został mianowany ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej oraz ambasadorem przy Suwerennym Rycerskim Zakonie Kawalerów Maltańskich. W czasie swojej misji dyplomatycznej towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w pielgrzymkach do Ojczyzny. Otrzymał najwyższe odznaczenia Stolicy Apostolskiej i Zakonu Kawalerów Maltańskich: Wielki Krzyż Piusa XI i Maltański Krzyż Wielkiego Oficera. Działalność publicystyczna, zawodowa i społeczna dr. Stefana Frankiewicza obficie przesiąknięta jest wartościami humanistycznymi. Laureat jest żywą promocją tego, co w Grudziądzu najpiękniejsze. Przez całe życie był wierny wartościom chrześcijańskim, które w swoim życiu i twórczości prezentował patron Nagrody - ks. prof. Janusz Pasierb.
Stefan Frankiewicz osobiście znał Patrona Nagrody. Dziękując za nią Prezydentowi i miastu, wspominał swoje rozmowy z ks. Januszem Pasierbem w czasie spacerów ulicami Rzymu. Mówił, że ks. Pasierb imponował znajomością zabytków Rzymu, historii sztuki, ale też często ożywały w nim wspomnienia pomorskie. Z szacunkiem mówił o naszej wspólnej Małej Ojczyźnie, o jej cnotach i korzeniach. Laureat mówił, że Polsce, szczególnie w dobie integracji z Europą, potrzeba ludzi z poczuciem dumy narodowej, szanujących własne korzenie, własne tradycje, ale również tradycje innych narodowych kultur i religii, gdyż od tego będzie zależała przyszłość naszej ojczyzny.
Laureat był również bliskim świadkiem rozwoju i dojrzewania pontyfikatu Jana Pawła II, a to pozwala mu powiedzieć, że Ojciec Święty Jan Paweł II jest Ojcem naszej niepodległości i taki powinien zostać w pamięci wszystkich Polaków. Laureat wyraził radość, że tę nagrodę w swoim rodzinnym mieście otrzymuje w Dniu Papieskim.
Po wielkich owacjach, życzeniach absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego, w imieniu szkoły gratulowała Laureatom i dziękowała im dyrektor Małgorzata Tomaszewska. „Panowie tworzyli historię tej szkoły - mówiła Pani Dyrektor. - Czesław Szachnitowski przez solidne nauczycielskie rzemiosło i Stefan Frankiewicz rozsławili imię naszej szkoły w świecie. Credo naszej szkoły brzmi: Chcielibyśmy dać naszym uczniom dwie rzeczy: korzenie i skrzydła. Panowie daliście uczniom naszego liceum rzecz najważniejszą, bezcenną dla młodego pokolenia - korzenie. Daliście wzór godnego życia i wierności ponadczasowym wartościom... Za wszystko serdecznie dziękujemy”.
Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego przygotowała montaż poetycki z fragmentami twórczości Papieża Polaka i cytatami z wystąpień w kraju i za granicą ambasadora Stefana Frankiewicza.
Po uroczystościach w Ratuszu, w kolegiacie została odprawiona Msza św. w intencji Uhonorowanych. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki wraz z ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim i ks. kan. Markiem Borzyszkowskim. W homilii Ksiądz Infułat mówił m.in. o życiu w prawdzie, która przewodzi działalności obu uhonorowanych Grudziądzan.
Przed zakończeniem Mszy św. Ksiądz Infułat odczytał życzenia skierowane do Laureata Nagrody im. ks. J. Pasierba przez Nuncjusza Apostolskiego abp. Józefa Kowalzyka. Podkreślając najpiękniejsze cechy człowieczeństwa wielkiego Naukowca, abp Kowalczyk życzył „aby to wyróżnienie (...) było nie tylko wyrazem uznania dla zasług, ale również motywem do dalszej twórczej inspiracji dla dobra wspólnego”.
Po Mszy św. we wnętrzach starej gotyckiej kolegiaty odbył się uroczysty koncert ku czci Papieża Polaka. Wśród chórzystów wystąpił grudziądzki akademicki chór „Alla camera”. Koncert prowadzili ks. Mariusz Klimek i Anna Janosz-Olszowy.
Ks. inf. Tadeusz Nowicki podziękował artystom za przekazanie piękna sztuki, muzyki, śpiewu, poezji. Życzył, „by sługa Boży Jan Paweł II zaniósł ten trud, wysiłek i piękno przed tron Boga... Wszystkim życzę, aby ta wdzięczna pamięć o Ojcu Świętym, która znalazła taki piękny wydźwięk w Grudziądzu, trwała nadal w naszych sercach, byśmy mogli ją wnieść w naszą poświąteczną codzienność...”.

Reklama

Helena Rykaczewska

Toruń

Toruń - miasto, którego honorowym obywatelem jest Jan Paweł II, jedno z tych miast, które nawiedził Ojciec Święty podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny - w Dniu Papieskim żył przede wszystkim dziękczynieniem za dar Papieża Polaka i za wszelkie dobro, które przez jego posługiwanie stało się udziałem ludzi na całym świecie. 16 października w kościołach odprawiano Msze św. dziękczynne oraz proszono o dar rychłej beatyfikacji Sługi Bożego. Mimo iż od śmierci Jana Pawła II minęło już kilka miesięcy, jego „duch” nadal jest obecny wśród nas. W kazaniach kapłani podkreślali wielkie znaczenie Jana Pawła II dla Kościoła i świata. W niektórych kościołach przed rozpoczęciem Liturgii wsłuchiwano się w archiwalne nagrania nauk Papieża. Wieczorem odbywały się liczne Apele Jasnogórskie, kończone w godzinie śmierci Papieża. Tradycją jest już ogólnopolska zbiórka ofiar na Fundusz Dzieła Nowego Tysiąclecia, w którą szczególnie się w tym roku włączyło wielu młodych ludzi.
Centralne toruńskie uroczystości odbyły się w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, gdzie znajduje się szczególna pamiątka - krzyż Drzewo Życia, będący świadkiem spotkania z Janem Pawłem II na toruńskim lotnisku. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej w sanktuarium przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski, który również wygłosił homilię. Po Mszy św. obecni mogli uczestniczyć w koncercie muzyczno-poetyckim Ave Verum Corpus Natum, poświęconym Janowi Pawłowi II. W koncercie wystąpili: Maria Kierzkowska, Agnieszka Morrison, Czesław Grajewski oraz Chór Wydziału Teologii UMK „Tibi Domine”. Całość przygotował i poprowadził ks. dr Mariusz Klimek.

Reklama

Ks. Wojciech Miszewski

Bierzgłowo

V Dzień Papieski w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie upłynął bardzo uroczyście. Po niedzielnej Mszy św. parafianie i goście spotkali się w salce-galerii w „starej szkole” na otwarciu wystawy prac malarskich Haliny Kowalczyk. Artystka pokazała część prac z cyklu Polskie kapliczki. Dla autorki malowanie kapliczek poświęconych Chrystusowi, Matce Bożej i świętym jest modlitwą dziękczynną i uwielbiającą. Jest także wspomnieniem dzieciństwa i bliskich, którzy uczyli ją rozumienia każdego człowieka i życia w zgodzie z Bożymi prawami.

Reklama

Kolejne obrazy układały się jak barwne wezwania litanii i prośby zanoszone do:

- Matki Bożej Różancowej i Nieustającej Pomocy
- Matki Bożej Królowej Tatr i Podhala, stąpającej po dziewięćsiłach i szarotkach
- Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych, pośród wierzb płaczących
- Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub, objawionej w paprociach, wśród maków i chabrów
- Madonny ze Strabli, oplecionej kaczeńcami
- Królowej Kresów, królującej ponad chmielem i kwiatami georginii
- Pani Polesia, spowitej miętą i poziomkami
- Jazłowieckiej Pani, wiodącej ułanów trudnymi polskimi ścieżkami
- Bolesnej z chełmińskiej fary, w gałązkach cierni i głogu.

A obok Chrystus Frasobliwy cierpliwie się frasował nad ludzkimi zagubieniami. Był też św. Franciszek ze swoimi ptaszkami, waleczny św. Jerzy i święty kapłan Jan Nepomucen oraz krzyż przydrożny, jakby bardziej lekki, bo przybrany kwiatami...
Wystawę przygotowała miejscowa Akcja Katolicka (obok prac malarskich można było obejrzeć zdjęcia kapliczek z terenu parafii). Zebrani serdecznie dziękowali proboszczowi ks. Rajmundowi Ponczkowi za ten kolejny, 12. już wernisaż artystyczny - wernisaż, który ubarwił nasze codzienne przestrzenie świętości.

Elżbieta Wyrowińska

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję