Reklama

Amerykańskie La Salette

Niedziela w Chicago 48/2005

W bieżącym roku mija 159. rocznica objawienia się Matki Bożej w La Salette. Pamiętali o tym Polacy mieszkający w Chicago i na jego przedmieściach - choć nie tylko oni. Wszyscy licznie przybyli do Twin Lakes w stanie Wisconsin na wspólną modlitwę.
Objawienie miało miejsce 19 września 1846 r. w La Salette, miejscowości w Alpach francuskich. Świadkami objawienia były dzieci: 15-letnia Melania Mathieu i 11-letni Maksymin Giraud. To one ujrzały „Piękną Panią”, która przestrzegała narody przed grzechem, zachęcała do oddawaniu Bogu należnej czci i przestrzegania Dekalogu. Prosiła dzieci, aby Jej przesłanie przekazały „całemu Jej ludowi”. Prośbę tę powtórzyła dwukrotnie, a po chwili uniosła się w górę i zniknęła sprzed oczu dzieci.
Pamiątką po tej niezwykłej wizycie pozostało niezwykłe źródło, z którego woda przywróciła już zdrowie wielu chorym. W La Salette dzieją się więc cuda, chociaż największą „specjalnością” tego miejsca są cudowne nawrócenia.
Po pięciu latach wnikliwych badań wydarzenie z La Salette zostało uznane (1851 r.) przez Kościół za autentyczne objawienie. Od tej pory pod stałą opiekę duszpasterską nad pielgrzymami przybywającymi na górę objawienia pełnił zespół specjalnie wybranych kapłanów diecezjalnych. I właśnie to grono dało początek Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej Saletyńskiej. Pierwsi misjonarze zorganizowali w miejscu objawienia nowicjat oraz seminarium w Corps. Dzięki temu zaczęło powoli przybywać saletynów francuskich. I to oni jako pierwsi przybyli do Stanów Zjednoczonych w 1892 r. Przywędrowali tutaj - jeśli można użyć takiego określenia - z konieczności. Otóż w tym czasie rząd francuski, wrogo usposobiony do religii katolickiej, zakazał działalności we Francji wszystkim seminariom duchownym. Na ziemi amerykańskiej największą życzliwość okazał saletynom bp Lawrence McMahon z Hartford w stanie Connecticut. Powierzył im prowadzenie parafii francuskich emigrantów i pozwolił ponadto otworzyć seminarium duchowne.
Z czasem saletyni poszerzyli teren swej pracy o takie stany, jak Massachusetts, New Hampshire, Louisiana, i Texas. Udali się do Kanady, na Madagascar, do Argentyny, Brazylii, Birmy, na Filipiny, do Wielkiej Brytanii i Indii.
W 1934 r. Zgromadzenie Księży Saletynów w Ameryce zostało podzielone na trzy niezależne prowincje, z głównymi ośrodkami w Hartford, CT., Attleboro, Mass. i w St. Louis, MO.
Ordynariusz diecezji Hartford zwrócił się do misjonarzy z prośbą o roztoczenie opieki duszpasterskiej także nad imigrantami z Polski. W odpowiedzi Zgromadzenie wysłało w 1902 r. do Krakowa na naukę języka polskiego pięciu Szwajcarów. Dwóch z nich - ks. Józef Fux i Oswald Loretan - już w 1904 r. wróciło do Stanów Zjednoczonych i rozpoczęło duszpasterstwo wśród 2700 Polaków mieszkających w miasteczku Ware w stanie Massachusetts. Trzech natomiast pozostało w Polsce, kładąc podwaliny pod polską gałąź Zgromadzenia.
Pierwsi polscy saletyni przybyli do Ameryki w 1923 r. W 1942 r., po zakupieniu posiadłości w Olivet, otwarto polskie seminarium saletyńskie. Miało ono dostarczyć misjonarzy wywodzących się z polskich rodzin. Wspólnota w Olivet wkrótce stała się tak liczna, że w 1956 r. utworzyła własną prowincję i poszerzyła swoje placówki m.in. o Twin Lakes w stanie Wisconsin.
Aktu kupna posiadłości w Twin Lakes dokonano w 1966 r. Początki były niełatwe. W tym trudnym okresie dużo serca, zrozumienia i pomocy okazały im polonijne parafie Chicago. Grupy te bowiem odwiedzały często Olivet.
To, co było najpilniejsze, zostało wykonane. Największa jednak praca wciąż jeszcze nie została rozpoczęta, choć Zgromadzenie przygotowuje się do niej. Jest nią budowa prawdziwego domu zakonnego, by zwłaszcza chorzy i starsi wiekiem misjonarze mogli mieszkać w przyzwoitych warunkach.
Plany przewidują również wybudowanie domu rekolekcyjnego dla ludzi świeckich. Chętnych na odbycie kilkudniowych rekolekcji nie brakuje, lecz na razie misjonarze nie przyjmują takich zgłoszeń do Twin Lakes, ponieważ brak na to warunków. Zgromadzenie myśli też o wybudowaniu większej, wygodniejszej kaplicy na potrzeby pielgrzymek przybywających dość licznie nie tylko w Chicago, lecz również z innych miejscowości w stanie Illinois i Wisconsin. Pielgrzymów przyciąga prostota i swego rodzaju pokutny charakter miejsca, stanowiący istotny element objawienia w La Salette.
Wszystkie jednak plany o tyle mogą być zrealizowane, o ile wesprze je swymi ofiarami zarówno Polonia, jak i Amerykanie. Wiedząc, jak wiele dzieł Kościół katolicki w USA zrealizował w przeszłości i wciąż realizuje dzięki ofiarności wiernych - wspomnieć należy choćby szkolnictwo, czy służbę zdrowia - misjonarze saletyni ufają, że również w kwestii dotyczącej sanktuarium Matki Bożej Saletynskiej w Twin Lakes, nadzieja zostanie spełniona.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję