Reklama

Patrioci w duchu Maryi

11 listopada obchodziliśmy 87. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto to skłania do zadumy nad dziedzictwem narodu, nad naszymi korzeniami, które od zarania dziejów wyrastają z nierozłącznych wartości - miłości Boga i Ojczyzny. Modlitwa za umiłowaną Ojczyznę oraz za tych, którzy złożyli na jej ołtarzu największą daninę - własne życie, miała miejsce w częstochowskiej archikatedrze, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak. Następnie uczestnicy Eucharystii przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny pod częstochowskie pomniki bohaterów walki o niepodległość.

W uroczystościach religijno-patriotycznych, które rozpoczęła tradycyjnie już Msza św. w archikatedrze uczestniczyli m.in.: duchowni częstochowskich parafii, Kapituła Bazyliki Archidikatedralnej Częstochowskiej, paulin o. płk. Jan Golonka, alumni Wyższego i Niższego Seminarium Duchownego, bp Jerzy Szotmiller z Kościoła polsko-narodowego, władze miasta, posłowie, senatorowie ziemi częstochowskiej, przedstawiciele administracji samorządowej, starostwa, radni, kompanie wojska, straży miejskiej, przedstawiciele policji, straży pożarnej, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, bractw, młodzież szkolna oraz reprezentanci stanów i zawodów z pocztami sztandarowymi.
Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak. W wygłoszonej homilii, odwołując się do nauczania wielkiego rodaka Jana Pawła II, Ksiądz Arcybiskup postawił go za wzór umiłowania Ojczyzny: „Ojciec Święty uczy nas, jak przeżywać i kształtować miłość do Ojczyzny, jak kroczyć drogą cnót społecznych, wartości duchowych, moralnych, poświęcenia dla Polski. Do tego trzeba dorastać, bo Ojczyzna to zarazem matka i dziecko. Stanowi dla nas wezwanie do odpowiedzialności za kraj”. Na zakończenie Arcypasterz podkreślił szczególną rolę Częstochowy jako miasta, gdzie nieustanne rozbrzmiewa błaganie tysięcy pielgrzymów: „Misją Częstochowy jest nieustawanie w wołaniu o miłosierdzie nad Polską, światem. Bądźmy patriotami w duchu Maryi. Dzisiaj dziękujmy Bogu za wolność i niepodległość Polski”. Pierwszą część uroczystości w archikatedrze zakończyła pieśń Boże, coś Polskę. Następnie przy wtórze Orkiestry Jasnogórskiej pod dyrekcją Marka Piątka, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomniki, gdzie oddano cześć bohaterom, walczącym o niepodległą Polskę.
Przy pomniku Marszałka Piłsudskiego głos zabrał m.in. Prezydent Miasta. Nawiązując do jubileuszu „Solidarności” wzywał zebranych: „Składając hołd twórcy niepodległości bądźmy wierni jego wskazaniom, wierni Polsce, aby nigdy zwycięstwo nie zamieniło się w klęskę”. Kapelan środowisk kombatanckich ks. płk Stanisław Rospondek podkreślał: „87 lat temu przyszła Polska. Dzisiaj jest to święto dziękczynienia za synów wolności, m.in. za Piłsudskiego, Dmowskiego, Hallera, Korfantego, bp. Bandurskiego i ks. Skorupkę. To oni mówili, że służba Ojczyźnie jest kapłaństwem i nie szukali korepetycji, jak ją kochać”. O niezłomnym duchu Polaków w pieśniach patriotycznych przypomniał Aleksander Markowski, twórca Wieczorów zapomnianej piosenki, gdzieś pod sercem ukrytej..., Zaprosił on zebranych na spotkanie z piosenką, które odbędzie się 20 listopada, o godz. 17.00, w Liceum H. Sienkiewicza w Częstochowie.
U stóp Marszałka minutą ciszy, apelem poległych i salwą honorową uczczono ofiary pokoleń Polaków, którzy oddali życie za Ojczyznę. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikami Marszałka, ks. Jerzego Popiełuszki i na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Dopełnieniem obchodów było wieczorne widowisko w Filharmonii Częstochowskiej. Przed spektaklem wręczono już po raz trzeci wyróżnienia Prezydenta Miasta Częstochowy „Tym, co służą miastu i Ojczyźnie”. Są one przyznawane za kultywowanie tradycji i krzewienie wartości patriotycznych. W 25. rocznicę powstania „Solidarności” miasto złożyło hołd tym, którzy mieli odwagę wytrwać na trudnej drodze do niepodległości. W tym roku wyróżnieniem Prezydenta Częstochowy uhonorowano byłego przewodniczącego Związku Aleksandra Przygodzińskiego oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, w imieniu którego wyróżnienie odebrał obecny przewodniczący - Mirosław Kowalik.
Niech listopadowe uroczystości skłonią nas do zadumy nad pytaniem: Jak kochać Ojczyznę? Nie musimy dziś, tak jak Orlęta lwowskie czy częstochowski gimnazjalista Włodzimierz Zaborski ginąć za wiarę, obronę biało-czerwonej flagi, polską mowę. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o przeszłości, by nie była ona tylko sentymentalnym wspomnieniem, lecz głęboką refleksją i konkretnym działaniem dla Polski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spadkobiercy św. Jerzego

2021-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Uroczysta Eucharystia w świątyni garnizonowej pw. św. Jerzego poprzedziła przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję