Reklama

Obchody Święta Niepodległości w Legnicy

11 listopada, w 87. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, legniczanie modlili się w intencji Ojczyzny w katedrze pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. Ksiądz Biskup zaapelował o odnowienie miłości Ojczyzny.

Niedziela legnicka 48/2005

Obchody uświetniły liczne poczty sztandarowe organizacji patriotyczno-społecznych, harcerzy, delegacje służb mundurowych, różnych stowarzyszeń, a także władz miejskich, samorządowych i parlamentarzyści.
We Mszy św. koncelebrowanej wzięli ponadto udział proboszczowie legnickich parafii, profesorowie i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego, a także siostry zakonne, klerycy i wierni.
W wygłoszonej homilii biskup legnicki Stefan Cichy apelował o odnowienie miłości Ojczyzny. „Przeżywane dni - mówił - na nowo przypominają nam te trzy ważne słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Był taki czas w naszej historii, kiedy z tego zawołania próbowano wymazywać słowo «Bóg»”. A przecież trzeba nam w życiu na pierwszym miejscu postawić Pana Boga, bo dopiero opierając się na wierze w Niego, łatwiej nam dbać o honor i jak najlepiej służyć Ojczyźnie. Święto dzisiejsze na nowo przypomina nam, że Ojczyzna, to nasz zbiorowy obowiązek. Trzeba nam miłość do Ojczyzny traktować w kategoriach cnoty, trzeba wspomagać wysiłki zmierzające do dobra Ojczyzny, trzeba też za nią często się modlić” - apelował kaznodzieja.
Podczas Eucharystii, po modlitwie wiernych, została odmówiona modlitwa ks. Piotra Skargi w intencji Ojczyzny.
Po zakończonej Mszy św. przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i wieńce w miejscu pamięci narodowej w legnickiej katedrze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję