Reklama

Biskup legnicki przed odjazdem Ad limina Apostolorum

Będę zapewniał, że diecezja modli się za Papieża…

Od 20 do 27 listopada br. Biskupi diecezji legnickiej przebywają w Rzymie z wizytą „Ad limina apostolorum”. O tym wyjeździe i jego programie z biskupem legnickim Stefanem Cichym rozmawiała Monika Poręba.

Niedziela legnicka 48/2005

Monika Poręba: - Wyjeżdża Ksiądz Biskup do Rzymu. Wizyta ta nazywana jest „Ad limina apostolorum”. Wyjaśnijmy, co kryje się pod tą łacińską nazwą?

Biskup legnicki Stefan Cichy: - Wizyta „Ad limina apostolorum” jest opisana w najnowszym dokumencie Kongregacji do spraw biskupów, tj. dyrektorium na temat pasterskiej posługi biskupów Apostolorum successores - czyli Następcy Apostołów, i chodzi o tradycyjne nawiedzenie grobów apostolskich, spotkanie z Następcą św. Piotra i jego najbliższymi współpracownikami.
Od wieków takie wizyty mają miejsce. Do Rzymu jeżdżą poszczególni biskupi diecezjalni albo całe Konferencje Episkopatów. Jeśli Konferencje są bardzo liczne, to do Watykanu wybierają się grupami. Tak jest i w naszym przypadku. Z Polski jadą bowiem trzy grupy biskupów, w trzech różnych terminach. W programie wizyty jest nasza modlitwa przy grobach św. Piotra, św. Pawła, św. Jana na Lateranie i w Bazylice Santa Maria Maggiore. Oprócz tego czekają nas odwiedziny Kongregacji - i tu mamy podany terminarz, kiedy i gdzie biskupi mają się udać. Tak więc wyjazd ten jest wyrazem pielęgnowania tzw. kolegialności episkopatu i łączności z Biskupem Rzymu.

- Kto wraz z Księdzem Biskupem wyjeżdża do Rzymu w pierwszej grupie?

- Łącznie jedzie około 40 osób. Wszyscy biskupi metropolii wrocławskiej na czele z abp. Marianem Gołębiewskim, biskupi z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, gnieźnieńskiej i poznańskiej.

Reklama

- Jakie dokumenty trzeba było przygotować przed tą wizytą w Rzymie?

- Ponad rok przed planowaną wizytą każdy z biskupów otrzymał kwestionariusz, który należało wypełnić i przekazać Stolicy Apostolskiej w języku włoskim. 20 różnych zagadnień, na które trzeba było szczegółowo odpowiedzieć, m.in. dane statystyczne, dane sprawozdawcze, co w danej dziedzinie dzieje się w diecezji, np. jeśli chodzi o ekumenizm, liturgię, powołania do kapłaństwa itd. Obszerne relacje zostały wysłane do Rzymu i teraz w poszczególnych kongregacjach mogą pytać o wiele spraw dotyczących życia diecezji legnickiej, by później np. dać pewne wskazania.

- Wizyta będzie trwała tydzień. Ile w tym czasie zaplanowano spotkań z papieżem Benedyktem XVI?

- W programie, który otrzymaliśmy, są podane daty spotkań w poszczególnych kongregacjach i Msze św. Natomiast nie podano terminu wizyty u Ojca Świętego. Będzie podany na miejscu w Rzymie. Prawdopodobnie będzie tylko jedno spotkanie z całą grupą biskupów, którzy w tym czasie przyjadą do Rzymu.

- Dotychczas polscy biskupi, jadąc do Rzymu, rozmawiali z Ojcem Świętym w ojczystym języku. W jakim języku teraz będzie rozmawiał Ksiądz Biskup z Benedyktem XVI?

- Ponieważ Ojciec Święty pochodzi z Niemiec, a ja najlepiej znam język niemiecki, to będę rozmawiał w tym języku, ale w kongregacjach będę musiał rozmawiać po włosku. W Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedstawię relację dotyczącą liturgii w całej Polsce, więc tam będę mówił po włosku.

Reklama

- Nie będzie to pierwsze spotkanie Biskupa Legnickiego z Benedyktem XVI?

- Po raz pierwszy spotkałem Papieża na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, tam było przewidziane ogólne spotkanie z biskupami. Nie było osobistej wymiany zdań. Było też spotkanie w ramach liturgii, dosyć blisko byłem Ojca Świętego. Ale teraz po raz pierwszy będę rozmawiał osobiście z Ojcem Świętym.

- Co Ksiądz Biskup będzie chciał przekazać Papieżowi podczas osobistej rozmowy.

- Będę zapewniał, że diecezja modli się za Papieża. Będę mówił, że staramy się o to, by poznawać Jego nauczanie i realizować je na co dzień. Stale wzywam do tego, aby więcej było wiernych na niedzielnej Mszy św. zgodnie z wezwaniem jego poprzednika Jana Pawła II, a teraz Benedykt XVI przy wielu okazjach przypomina o ważności niedzielnej Mszy św. Będę zapewniał, że robię wszystko, aby te starania Ojca Świętego zrealizować jak najlepiej.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję