Reklama

11 listopada we Wrocławiu

Ojczyzna - temat nieobojętny

Msza św. w bazylice pw. św. Elżbiety Węgierskiej pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, złożenie kwiatów pod obeliskiem przy Rotundzie Panoramy Racławickiej, Parada Wolności, uroczysty apel na wrocławskim Rynku, konkursy prac literackich i plastycznych - złożyły się we Wrocławiu na tegoroczne obchody 87. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas Mszy św. w bazylice garnizonowej abp Marian Gołębiewski mówił m.in. że wolność jest możliwością działania i szansą, do której trzeba ciągle dorastać. Metropolita Wrocławski podkreślił, że nie zbudujemy silnego państwa narzekaniem, lamentowaniem i roszczeniami.
Trudny temat Ojczyzny nie może być dla nas obojętny. Myśląc o Niej dotykamy losów milionów pojedynczych ludzi, losów ziemi ojczystej oraz sprawy rozwoju Polski. Ojczyzna to wielkie dobro, po Bogu największe - mówił abp Gołębiewski. Kaznodzieja dodał, że w Ojczyźnie obowiązuje porządek prawny, który trzeba respektować. Zarządzenia władz nie mogą być jednak sprzeczne z prawem Bożym. Gdyby miało to miejsce, to prawo staje się niesprawiedliwe i nie obowiązuje w sumieniu.
W czym zatem powinien przejawiać się współczesny patriotyzm? Ksiądz Arcybiskup odpowiedział, że jest to przede wszystkim praca organiczna dla całego kraju, na wzór dawnych patriotów wielkopolskich: Dezyderego Chłapowskiego, Hipolita Cegielskiego i ks. Wawrzyniaka. Patriotyzm to także walka z przestępczością i korupcją, które to zjawiska niszczą tkankę społeczną naszego narodu. Patriotyzm to wreszcie zaangażowanie w życie społeczne i polityczne kraju i podjęcie pracy dla dobra wspólnego.
Po Eucharystii w bazylice wystąpili znani dolnośląscy artyści: Justyna Ilnicka, Joanna Pietrasiewicz, Bogdan Makal, Stanisław Śliwiński i Janusz Dariusz Telejko w koncercie pt. Niepodległa, przygotowanym przez Katolickie Radio Rodzina oraz Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych PSE „Polest”. Wierni usłyszeli popularne pieśni legionowe i żołnierskie oraz utwory poetyckie Karola Wojtyły, Leopolda Staffa i Cypriana Kamila Norwida.
Po Mszy św. z pl. Wolności wyruszyła w kierunku Rynku Parada Wolności. Uczniowie z 34 wrocławskich szkół maszerowali tuż za marszałkiem Józefem Piłsudskim (w postać którego wcielił się aktor Teatru Polskiego Stanisław Melski), Orkiestrą Reprezentacyjną Komendy Wojewódzkiej Policji i strażnikami miejskimi na koniach, policjantami i strażakami. Przechodnie zatrzymywali się i oklaskami nagradzali przemyślne transparenty i stroje uczestników parady. Wymachując flagami dziarsko kroczyli w niej partyzanci z narodowych powstań, ułani, kosynierzy...
Na rynku kolorowy tłum stanął w szeregach z prawdziwymi żołnierzami i wszyscy wzięli udział w uroczystym apelu. Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. Ryszard Lackner obdarował prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza żołnierską szablą, dziękując za pomoc przy organizacji w stolicy Dolnego Śląska obchodów 60-lecia zakończenia II wojny światowej i 60. rocznicy powstania Śląskiego Okręgu Wojskowego.
Ogłoszono także wyniki konkursów literackich i plastycznych przygotowanych dla uczczenia tegorocznego Święta Niepodległości przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Ich efekty można było oglądać na wystawie prezentowanej w bazylice garnizonowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję