Reklama

Forum Młodych

Młodzież w Kościele Łódzkim

Nad tajemnicą Kościoła świętego i obecnością w nim młodzieży zastanawiali się uczestnicy Forum Młodych, które odbyło się 22 października br. Okazją do podjęcia takiego tematu była przypadająca w tym roku 85. rocznica powstania naszej diecezji. W spotkaniu wzięła udział młodzież działająca aktywnie w swoich parafiach i dekanatach oraz jej duszpasterze, na czele z przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży ks. Jarosławem Kłysem. Wśród zaproszonych gości byli też abp Władysław Ziółek i bp Ireneusz Pękalski.

Bp Pękalski podzielił się osobistymi wspomnieniami z XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. „Benedykt XVI przypomniał, że Maryja podczas spotkania z Mędrcami trzymała Jezusa na ręku. Papież zalecał, byśmy zachowywali postawę Maryi i ukazywali Chrystusa drugiemu człowiekowi - mówił bp Pękalski. - Mędrcy zdążali na spotkanie z Jezusem za przewodem Gwiazdy. My również mamy być jak Gwiazda Betlejemska i ukazywać innym drogę do Chrystusa” - powtarzał za Ojcem Świętym Biskup pomocniczy naszej archidiecezji. Powiedział także, iż spotkanie Benedykta XVI z młodzieżą można streścić w jednym zdaniu, które Papież wypowiedział przed rozpoczęciem ŚDM: „Chcę młodzieży powiedzieć, jak cudownie jest być chrześcijaninem”. Ksiądz Biskup wyznał, że dla niego najbardziej wzruszającym momentem było poświęcenie świecy symbolizującej obecność Jana Pawła II w Kolonii.
W programie Forum Młodych znalazły się także wykłady. Ks. Marek Marczak przedstawił zarys eklezjologii, ks. Waldemar Gliński mówił o historii diecezji łódzkiej, a ks. Mieczysław Różański - o sukcesji apostolskiej.
Ks. M. Marczak w swoim wystąpieniu podkreślił, że Kościół nie jest tylko instytucją, ale dziełem samego Boga. „Kościół jest nam potrzebny, ponieważ każdy z nas uwierzył w Pana Boga dzięki drugiemu człowiekowi i dlatego wiara nie jest sprawą osobistą. Ponadto każdy może się pomylić w myśleniu o Panu Bogu, dlatego potrzebujemy drugiego człowieka, aby skonfrontować z nim, w kogo wierzymy. Kościół to grupa ludzi, która wierzy w Pana Boga w taki sam sposób” - mówił Prelegent.
Po wykładach, w łódzkiej katedrze została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył abp W. Ziółek. Następnie młodzi nawiedzili groby zmarłych biskupów i zwiedzali Muzeum Archidiecezji Łódzkiej.
Po obiedzie młodzież wspólnie odmówiła Koronkę do Miłosierdzia Bożego i udała się w grupach na dyskusję, m.in. na temat konkursu dotyczącego znajomości archidiecezji łódzkiej.
W tym samym czasie duszpasterze spotkali się z Księdzem Arcybiskupem, by rozmawiać na temat udziału młodzieży w życiu Kościoła łódzkiego.
W podsumowaniu Ksiądz Arcybiskup powtórzył po raz kolejny słowa Jana Pawła II: „Kościół ma wiele do powiedzenia młodym, ale także młodzi Kościołowi”. Zachęcał młodzież, by dążyła do tego, „aby na obliczu Kościoła łódzkiego bardziej było widoczne oblicze naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
Zwieńczeniem Forum Młodych był koncert zespołu „Umiłowani” z parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję