Reklama

Z wizytą w parafii

Odpowiedzialni za Kościół

4 października bp Stanisław Wielgus wizytował parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czernicach Borowych. Parafia powstała w 1398 r. Murowany, późnogotycki kościół, zbudowany został w I poł. XVI w. przy udziale rodziny Czernickich. W kościele, w ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie tzw. Śnieżnej (określanym tak od wizerunku „Madonna della neve” w Rzymie), nazywany obrazem Matki Bożej Czernickiej. Ikona, po renowacji w 2000 r., została poświęcona przez bp. Romana Marcinkowskiego w czasie poprzedniej wizytacji kanonicznej.

Niedziela płocka 48/2005

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czernicach Borowych

Patron parafii: św. Stanisław BM

Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Achacjusza i Towarzyszy Męczenników
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Chojnowo, Chojnówka, Chrostowo, Czernice Borowe, Dzielin, Jabłonowo, Kownaty, Kuskowo, Miłoszewiec, Nowe Czernice, Zalesie, Zembrzus, Żebry
Proboszcz: ks. kan. Stanisław Bednarski
Katecheci: Beata Gregorczyk, Anna Rekosz
Organista: Andrzej Daniszewski
Zakrystian: Adam Jakubiak
W parafii działają: Akcja Katolicka i rada duszpasterska, rada gospodarcza, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Caritas parafialna, ministranci
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 10.00, 12.00, 15.00

Charakterystyka parafii

Parafia jest typowo rolnicza. Należy do niej 13 wiosek, w których mieszka ponad 1400 wiernych, wszyscy wyznania rzymskokatolickiego. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły: Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej oraz gimnazjum. Uczniowie odnoszą sukcesy: „W 2003 r. jedna z uczennic zajęła II miejsce w IV Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla szkół gimnazjalnych, natomiast w 2005 r. uczennica kl. II Gimnazjum zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym »Krąg«, zorganizowanym przez UKSW” - mówił ks. kan. Stanisław Bednarski, który jest tu proboszczem od 1997 r.
Od 12 kwietnia 2001 r. parafia ma też nadzwyczajnego szafarza Eucharystii - posługę tę pełni Jan Pikus. Wszyscy parafianie przyjmują kapłana podczas wizyty duszpasterskiej. We Mszy św. uczestniczy 30% zobowiązanych. Parafianie czynnie włączają się w Liturgię, w czym od 7 lat pomaga im coniedzielny biuletyn „Dzień Pański”, rozprowadzany w nakładzie 160 egz.

Osiągnięcia duszpasterskie

Reklama

Jak mówił Ksiądz Proboszcz w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu, parafianie gorliwie i licznie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, duża grupa korzysta też ze spowiedzi w pierwsze piątki miesiąca. Wiernych gromadzą także okresowe nabożeństwa: godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w I piątek miesiąca, Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w I sobotę, procesja eucharystyczna w I niedzielę, Koronka do Miłosierdzia Bożego w I czwartek i III niedzielę miesiąca, Różaniec w II niedzielę. Do udanych akcji duszpasterskich Ksiądz Proboszcz zaliczył wiejską Drogę Krzyżową, odprawianą w Wielką Środę, adorację przy grobie Pańskim, czterdziestogodzinne nabożeństwo, zakończone licznym udziałem we Mszy św., poświęcenie pól we wszystkich wioskach i dożynki parafialne. W Roku Różańca 40 młodych rodzin w czasie kolędy zobowiązało się do odmawiania różańca przez cały rok.
W ciągu ostatnich 5 lat w parafii profesorowie i klerycy WSD prowadzili akcje powołaniowe, zaś Księża Kombonianie - animację misyjną. Organizowano także pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia, Gietrzwałdu, Świętej Lipki i Obór. Dzieci i młodzież uczestniczyły w pielgrzymce do Rostkowa, a w tym roku grupa dzieci wraz z opiekunami wzięła udział w III Diecezjalnym Kongresie Misyjnym w Rypinie.
Choć parafia nie jest wspólnotą dużą, to jednak wierni aktywnie działają w grupach parafialnych. Ich przedstawiciele prezentowali swoje osiągnięcia podczas spotkania z Księdzem Biskupem. Ministrantów, mówiących o sobie, że są rycerzami ołtarza, jest 40. Starsi mieszkańcy wspólnoty swoją aktywność okazują podczas działań w innych grupach. Jedną z nich jest Akcja Katolicka i rada duszpasterska. Akcja liczy 20 członków, z których 12 jest zaangażowanych w życie Kościoła i parafii, ponadto organizują pielgrzymki, a z pieniędzy pozostałych po ich rozliczeniu fundują pamiątki do kościoła.
Jak w każdej parafii także w Czernicach strażacy z OSP nie szczędzą swego czasu ani chęci w działaniach na rzecz Kościoła, parafii i lokalnego środowiska. 27 druhów w razie potrzeby zawsze jest gotowych służyć pomocą ludziom, gdy zagrożone jest ich życie. „Wykonujemy dekoracje w Kościele na dużych wysokościach. Druhowie ze sztandarem biorą udział w procesjach. Ksiądz Kanonik w dniu patronalnym strażaków sprawuje Eucharystię za druhów i ich rodziny, oraz za zmarłych” - mówił przedstawiciel OSP.
Parafianka przedstawiająca parafialny zespół Caritas mówiła o grupie jako darze dla Ojca Świętego. Zespół składa się z trzech osób, które uczestniczą w spotkaniach szkoleniowych w Ciechanowie i są uczestnikami rekolekcji w Popowie. Co roku z ramienia Caritas dzieci wysyłane są na kolonie, zaś dla osób potrzebujących organizowana jest zbiórka pieniężna.
W parafii działa także asysta procesyjna, która uświetnia procesje w święta kościelne oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i podczas odpustów parafialnych - na św. Achacjusza i św. Łukasza. Procesje ubogacają sztandary: rolników, strażaków i kombatantów.
Czynnie w życie religijne parafii angażują się 4 koła Żywego Różańca. Koło w Czernicach Borowych istnieje od 20 lat. Z okazji 20. rocznicy jego istnienia członkinie jako wotum wdzięczności ufundowały ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i bursztynowy różaniec. Koło Czernice Nowe istnieje od 50 lat. Liczy 20 osób, w tym 3 mężczyzn. Koło ze wsi Zembrzus istnieje od ponad 60 lat. Najmłodsze koło, z miejscowości Żebry, istnieje od 1989 r. Do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej należy 200 osób, w tym wszystkie członkinie kół Żywego Różańca.
W parafii działa również rada gospodarcza, która w ścisłej współpracy z Księdzem Proboszczem dokonała wielu prac, zaś przy budowie nowej plebanii stworzyła komitet budowy, który spotkał się 33 razy, by podejmować kolejne zadania i na bieżąco oceniać stopień zaawansowania prac.

Dokonania materialne

O gospodarności proboszcza i ofiarności parafian świadczą dzieła materialne. W roku 2002 postawiono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa jako dar wdzięczności za peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego (w 1996 r. w parafii i w latach 2001-02 w rodzinach). Do kościoła zakupiono szaty liturgiczne i 10 nowych krzeseł do prezbiterium.
Najbardziej widoczną inwestycją była jednak trwająca 5 lat budowa nowej plebanii. W latach 2000-04 trwały prace wykończeniowe. Ksiądz Proboszcz zamieszkał w niej od kwietnia 2004 r., a poświęcona została przez bp. Romana Marcinkowskiego 21 czerwca. Wokół wykonano 100 m ogrodzenia, które zabezpieczono przed korozją, a w tym roku pomalowano je. Ogrodzenie z metalowych przęseł, wykonanych nieodpłatnie przez jednego z parafian, wspiera się na solidnych kamiennych fundamentach. Oczyszczono i pomalowano drzwi boczne kościoła; rozebrano budynki gospodarcze i starą plebanię, i uporządkowano po nich plac. W planach jest dokończenie ogrodzenia placu przy nowej plebanii i zagospodarowanie go.
Parafianie są również wrażliwi na potrzeby innych. Od wielu lat parafia jest w czołówce ofiarodawców na potrzeby WSD w Płocku. Mieszkańcy parafii włączyli się również w pomoc dla mieszkańców gminy Turośl (woj. podlaskie), którzy w 2000 r. zostali dotknięci klęską suszy i przymrozków.

Przebieg wizytacji

Wizytację kanoniczną Ksiądz Biskup rozpoczął najpierw od spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz nauczycielami obydwu działających na terenie parafii szkół, a także z władzami gminy. Dziękując dzieciom za piękne powitanie, Biskup Stanisław powiedział:
„Macie bardzo zdolne, mądre i piękne dzieci, i takąż młodzież. Szkoła jest czymś niezwykle ważnym w życiu każdego człowieka i każdy z dorosłych chętnie wraca do tych lat, kiedy chodził do szkoły. W naszych czasach szkoła, uczenie się, jest szczególnie ważne, bo są to czasy niełatwe. Żyjemy w rodzinie narodów, które są bardzo wykształcone, wyszkolone, które dysponują wieloma umiejętnościami. By sprostać innym, by nie pozostać w tyle, trzeba się dużo uczyć”. Wizytę w szkole zakończyło spotkanie w bardziej kameralnym gronie z nauczycielami szkół oraz władzami gminy.
O godz. 14.00 w kościele odbyło się spotkanie z przedstawicielami grup parafialnych, którzy złożyli sprawozdanie ze swej działalności. Dziękując im za wielkie dzieło, jakim jest praca na rzecz wszystkich członków wspólnoty parafialnej, Biskup Stanisław mówił: „Ogromnie się cieszę, że u was jest tak dużo ludzi, którzy się poczuwają do odpowiedzialności za Kościół, a myślę, że to również jest zasługa waszego Proboszcza”.
Godzinę później Biskup Stanisław wraz z kapłanami udał się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie wraz z wiernymi modlił się w intencji zmarłych parafian i ich bliskich. Zwieńczeniem wizytacji w czernickiej wspólnocie była Msza św. ingresowa, połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. W homilii Ksiądz Biskup powiedział: „Grupa waszej młodzieży jest skarbem tej ziemi, chociaż być może jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy. Są w tej chwili bowiem na rozdrożu: przed nimi cały świat, mają wiele marzeń, planów, które chcieliby w życiu zrealizować. I mogą to zrobić, mają prawo do marzeń, do szczęścia. Ale pamiętajcie, wszystko, co wielkie, co wspaniałe, kosztuje! To wszystko trzeba okupić pracą, ciężką pracą nad sobą, nad swoim intelektem, umysłem”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję