Reklama

Kultura

Bielsko-Biała: za kilka dni rusza ekumeniczny festiwal „Sacrum in Musica”

[ TEMATY ]

festiwal

Bielsko‑Biała

Jorge Franganillo / Foter.com / CC BY

Fragmenty dzieł kompozytorów muzyki sakralnej w wykonaniu światowej sławy artystki operowej Małgorzaty Walewskiej zainaugurują 8 kwietnia w Bielsku-Białej kolejną edycję festiwalu „Sacrum in Musica”. Gwiazda Nowojorskiej Metropolitan Opera wystąpi w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka wraz z Bielską Orkiestrą Festiwalową i Chórem Młodzieżowym Resonans Con Tutti pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W ramach 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu (8-11 kwietnia) odbędą w sumie 4 koncerty w różnych miejscach, m.in. w kościołach katolickich i ewangelickich Bielska-Białej. Jak zwykle wspólny patronat nad tą ekumeniczną imprezą objęli biskup bielsko-żywiecki, Tadeusz Rakoczy i biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Paweł Anweiler.

W bielskim Domu Muzyki wystąpi 9 kwietnia Danuta Stankiewicz „Danqua”, która wraz z zespołem wykona pieśni żydowskie. Następnego dnia w kościele luterańskim Zbawiciela chór prawosławny z Bułgarii – The Great Voices of Bulgaria – zaprezentuje prawosławne pieśni starocerkiewne. Z kolei gospelowy chór Croydon SDA Gospel Choir z Londynu 11 kwietnia pojawi się w pallotyńskim kościele pw św. Andrzeja Boboli.

W ramach festiwalu w Galerii Środowisk Twórczych otwarta zostanie wystawa podsumowującą konkurs na plakat „Dekalog – droga życia” organizowana pod patronatem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Tadeusza Rakoczego.

Jak wyjaśniają organizatorzy, zadaniem konkursu było „zaproszenia do dyskusji o podstawowych sprawach egzystencjalnych i religijnych językiem współczesnego grafiki użytkowej i reklamy. W konkursie udział wzięło 132 autorów z Polski, Białorusi, Chin, Japonii i Niemiec. Spośród nadesłanych 278 plakatów do wystawy zakwalifikowano 40 prac. Projekt poświęcony Dekalogowi dopełni kameralna wystawa „Dekalog we współczesnym plakacie polskim” przygotowana przez znanego kolekcjonera i kuratora Krzysztofa Dydo z Krakowa.

2013-04-02 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: "Korowód Świętych" czyli święci pokazują miłosierną twarz Boga

„Życiorysy świętych konkretnie objawiają miłosierdzie Boga; to historie ludzi, którzy odkryli miłość Boga i chcąc Go naśladować, sami byli miłosierni” – podkreślił ks. Piotr Bączek, asystent kościelny bielsko-żywieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi ludzie z tej organizacji po raz dziewiąty organizują Korowód Świętych. Kolorowy i rozmodlony przemarsz przejdzie ulicami Bielska-Białej 24 października br. pod hasłem „Święci - świadkowie miłosierdzia”.

Jak wyjaśnia ks. Bączek z faktu, że każdy jest powołany do świętości wynika, że dobremu Bogu zależy, aby to każdy człowiek mógł dać „możliwie pełną odpowiedź na miłość Boga i miłość ludzi”. Przypomniał w rozmowie z KAI, że ideał dobrego życia nie wyczerpuje tematu świętości. „Gdyby tak było to każdy dobry człowiek mógłby być święty, co więcej - osiągnięcie świętości leżałoby w naturalnych siłach ludzkich, osiągalibyśmy świętość bez Bożej pomocy, bez łaski. A to jest niemożliwe. Przede wszystkim dlatego, że istotą i źródłem znajduje świętości jest Bóg, a nie człowiek” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję