Reklama

I Zjazd Absolwentów w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach

Niedziela podlaska 47/2001

15 września br. w Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach odbyła się znamienita w historii szkoły uroczystość - I Zjazd Absolwentów. Zgromadził on około 140 absolwentów oraz byłych i obecnych nauczycieli. Został zorganizowany na zapotrzebowanie licznej rzeszy absolwentów. Od początków istnienia mury szkoły opuściło 2680 absolwentów różnych typów szkół. Okazją do zorganizowania zjazdu było 40-lecie nieprzerwanego funkcjonowania Szkoły Rolniczej w Ostrożanach. Starania absolwentów uczących się w swoim czasie w Szkole Rolniczej, w głębokim terenie rolniczym zostały uwieńczone osiągnięciem celu.

W tym właśnie dniu podniosła uroczystość rozpoczęła się modlitwą przed obliczem Matki Bożej w kościele parafialnym. O godz. 10.00 absolwenci i nauczyciele zebrani przed cudownym obrazem matki Bożej w Sanktuarium Ostożańskim wznosili modlitwy o błogosławieństwo dla żyjących i miłosierdzie Boże dla zmarłych nauczycieli i absolwentów. Mszę św. w tej intencji odprawił ks. inf. Eugeniusz Borowski, który wygłosił homilię i były katecheta tej szkoły ks. Artur Płachno. W uroczystej części oficjalnej wzięli udział absolwenci i przedstawiciele uczącej się młodzieży. Część oficjalną prowadzili, jeden z pierwszych absolwentów Technikum Rolniczego i Jolanta Sidorowicz - reprezentantka młodszych roczników absolwentów. Pierwszy wystąpił dyrektor szkoły Jan Tokajuk. Witając uczestników przedstawił w skrócie historię szkoły i osiągnięcia jej uczniów. W imieniu organu prowadzącego wystąpił wicestarosta Jan Zalewski, wieloletni dyrektor szkoły, złożył gratulacje i odczytał list Starosty Siemiatyckiego który nie mógł przybyć osobiście. W imieniu Komitetu Organizacyjnego I Zjazdu Absolwentów zabrał głos Wincenty Twarowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, absolwent, a obecnie nauczyciel ZSR w Ostrożanach. Następnie ksiądz infułat Eugeniusz Borowski odczytał podziękowanie za zaproszenie i gratulacje od księdza biskupa Antoniego Dydycza, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Bardzo miłym akcentem uroczystości było obdarowanie przez Księdza Infułata absolwentów książką o sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach i przekazanie dla biblioteki szkolnej książek o treści religijnej. W uroczystości wzięli również inni księża: ksiądz prawosławny z parafii w Narojkach - Jerzy Krysiak, ks. Artur Płachno i ks. Paweł Rytel - obecny katecheta tej szkoły. W imieniu absolwentów wyrazami uznania i swoimi wspomnieniami dzielili się ze zgromadzonymi Jan Borzym i Robert Sobieszuk. Część artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie szkoły pod kierunkiem Heleny Stefaniuk i Elżbiety Rożuk. Część oficjalną zakończono odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie szkoły. W okresie wakacji została ona odnowiona staraniem dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów. W godzinach popołudniowych miały miejsce spotkania towarzyskie z nauczycielami, wychowankami i kolegami. Najstarszy uczestnik zjadu był absolwentem Zasadniczej Szkoły Rolniczej w 1964 r. Najliczniejszą grupę stanowili pierwsi w historii szkoły maturzyści z 1977 r. - 15 osób i wychowawca klasy Wiaczesław Jakimczuk. Licznie przybyli wychowankowie Jadwigi Podolońskiej. W miłej i serdecznej atmosferze spotkanie przeciągnęło się do rana. Oprawę muzyczną "Balu Absolwentów" wykonał zespół "Mikado" z Siemiatycz. Obsługę fotograficzną zapewnił Adam Zawadzki z Bielska Podlaskiego. Uczestnicy zjazdu rozproszeni w kraju i za granicą żegnali się ze sobą słowami: "Oby Dobry Bóg pozwolił spotkać się w jeszcze szerszym gronie na 45-lecie szkoły" .

Ważniejsze dane z historii szkoły. Od 1961 r.do chwili obecnej w szkole pracowało 9 dyrektorów, 122 nauczycieli, wychowawców i katechetów. Mury szkoły opuściło 2680 absolwentów. Wielu z nich to laureaci olimpiad i konkursów na szczeblu krajowym oraz wybitni sportowcy. W 1996 r. szkoła obchodziła 35-lecie. Z tej okazji nadano szkole imię Wincentego Witosa i ufundowano sztandar. Obecnie w Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa pracuje 28 nauczycieli i wychowawców, pobiera naukę w 14 oddziałach 411 uczniów. Tradycją w szkole są wieczerze wigilijne z udziałem bp. Antoniego Dydycza.

Boże, błogosław uczniom i nauczycielom pracujących w tej szkole!

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Ziarno i owoc

2021-07-29 12:46

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Oazy

W I turnusie 36 osobowa grupa młodzieży z archidiecezji łódzkiej przeżywała Oazę Dzieci Bożych. Każdego dnia, rozważając kolejne tajemnice różańca, dzieci poznawały bliżej Boga w codziennej Eucharystii, rozważaniu Pisma Świętego i spotkaniach w grupach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję