Reklama

Godziszów

Śmiało podnieśmy sztandar nasz...

„Dla nas dzisiaj największą radością jest ta młodzież i te dzieci, które stoją przed nami. To przyszli wielcy Polacy. A mają tu warunki, żeby takimi się stać, bo mają takich rodziców” - rozlega się głos bp. Edwarda Frankowskiego. Mury godziszowskiego kościoła, które nie tak dawno były świadkiem bezsilnego żalu i bólu, kiedy letnia wichura dokonała zniszczenia - dzisiaj oddychają dumą i radością świątecznego wydarzenia. Szkoła, nosząca imię wielkiego Polaka Stefana Kardynała Wyszyńskiego, święci swój sztandar. Na niego kieruje swój wzrok proboszcz ks. Józef Krawczyk, witający Biskupa Edwarda, ks. inf. Edmunda Markiewicza - dziekana dekanatu janowskiego, księży z dekanatu, przedstawicieli władz samorządowych, oświatowych, przybyłych gości. Na sztandar spoglądają stojący w szpalerze głównej nawy kościoła młodzież i dzieci godziszowskiego Zespołu Szkół. Wpatrują się w niego parafianie, przypominający sobie czas, kiedy Patron ich szkoły konsekrował tutejszą świątynię 28 lipca 1946 r. W dowód pamięci i wdzięczności, na frontowej ścianie kościoła, obok głównych drzwi, tablicę wmurowali „wdzięczni parafianie godziszowscy” w 55. rocznicę tamtego wydarzenia. Spiżowe litery układają się na niej w napis, który wyznacza także i charakter listopadowego świętowania: „Ofiarna miłość - życiem parafii”. Tak mówił wtedy Ksiądz Prymas. Ofiarna miłość dzisiaj sztandar wysoko podniosła, bo z miłości został ufundowany przez rodziców dzieci. Dlatego czytelnym znakiem nowo poświęconego sztandaru staje się pocałunek złożony na nim przez Księdza Biskupa - bo z Miłości ofiarnej, z życia parafii powstał.
Po zakończonej uroczystej Mszy św., przy dźwiękach marszowych orkiestry strażackiej, wszyscy uczestnicy spotkania w kościele przeszli do budynku szkoły. Wyremontowany, sprawia wrażenie jakby niedawno został wzniesiony. Na szerokim korytarzu - miejscu spotkania i dalszego ciągu uroczystości - kącik Patrona”. Obok portretu kard. Wyszyńskiego widnieją jego słowa: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje” - które są misją szkoły. Dyrektor Mirosław Gałązka wita zaproszonych gości. Następuje prezentacja sztandaru, zawieszenie go na drzewcu i hymn Jeszcze Polska nie zginęła. Ksiądz Proboszcz mówi, że do tego wydarzenia szkoła przygotowywała się prawie dwa miesiące. Były m.in. konkursy - literacki i plastyczne, przybliżające uczniom postać ich Patrona. Listopadowe święto w Godziszowie, odbywające się w przeddzień Święta Niepodległości Polski, otwiera nowe etapy, które od tego wydarzenia dokonywać się będą pod prymasowskim sztandarem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję