Reklama

Dzień modlitw o beatyfikację sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego

Niedziela sandomierska 48/2005

W bazylice katedralnej w Sandomierzu, 5 listopada wieczorem, zgromadzono się na wspólną modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. W tym roku mija 25 lat od jego śmierci.
Bp Piotr Gołębiowski urodził się 10 czerwca 1902 r. w Jedlińsku k. Radomia. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze sandomierskiej 12 października 1924 r. W 1928 r. rozpoczął pracę w sandomierskiej katedrze jako wikariusz. Następnie mianowany został profesorem seminarium, a w 1930 r. ojcem duchownym kleryków. Podczas wojny objął parafię w Baćkowicach. Następnie pracował jako rektor kościoła Trójcy Świętej w Radomiu, a potem był proboszczem i dziekanem w Koprzywnicy. Po śmierci bp. J. Lorka w 1967 r. został wybrany wikariuszem kapitulnym, a od 26 lutego 1968 r., z woli papieża Pawła VI, był administratorem apostolskim z prawami biskupa ordynariusza diecezji sandomierskiej, którą kierował do śmierci. Zmarł nagle w Nałęczowie podczas sprawowania Najświętszej Ofiary 2 listopada 1980 r. Pochowany w katedrze sandomierskiej. Proces beatyfikacyjny Biskupa Piotra prowadzi diecezja radomska. Rozpoczął go 2 maja 1994 r. w kościele parafialnym w Jedlińsku bp Edward Materski. Mszę św. o beatyfikację odprawił w tym dniu Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Przed rozpoczęciem Eucharystii w bazylice katedralnej odbyła się prelekcja ks. prof. Stanisława Makarewicza - wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym. Wykład dotyczył postępów w procesie wyniesienia do chwały ołtarzy Biskupa Piotra. Mszę św. w tej intencji sprawowali pasterz diecezji bp Andrzej Dzięga, bp Marian Zimałek oraz liczne grono kapłanów. Biskup Ordynariusz w homilii podkreślił, że „wiążąc życie z Chrystusem na wzór Maryi, nie podlega zwolnieniu z tej przynależności. Nie można powiedzieć, że mogę odpocząć, bo, krocząc z Chrystusem, możemy tak naprawdę odpocząć dopiero przed Bogiem. Stajemy dzisiaj w zastanowieniu nad postacią Biskupa Piotra. Są to czasy nie tak odległe, czasy młodości niektórych z nas. Był to niełatwy okres, ale i niezwykły w dziejach Kościoła polskiego. W tym czasie hartowały się czyny i myśli, wiadomo było, kto jest z nami, a kto zdradza. Jednocześnie w tamtych czasach czuć było jedność i tchnienie Ducha Świętego. Dziś jest inaczej, ani trudniej, ani łatwiej, jest po prostu inaczej. Kiedy patrzymy na sługi Boże kard. Stefana Wyszyńskiego, Jana Pawła II - którego proces beatyfikacyjny niedawno się rozpoczął na ziemi polskiej, gdy patrzymy na sługę Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, to zanosimy do Boga dziękczynienie za tamto pokolenie. Powinniśmy sobie także zadać pytanie, w jaki sposób i jak oni mówią dzisiaj do nas. Zadania dla nas postawione przez Boga nigdy się nie wyczerpują. Bogu dziękujmy za dar Biskupa Piotra. Samo nadanie mu tytułu sługa Boży i rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego to dar od samego Boga. Kiedy toczy się jeszcze proces, aby wynieść bp. Piotra Gołębiowskiego do chwały ołtarzy, my już możemy prywatnie zwracać się do Boga o łaski za jego pośrednictwem. Możemy się wpatrywać w jego postać. Gdy prosimy Boga o beatyfikację, to nie prosimy tylko o przyspieszenie tego procesu, ale także prosimy o światło Ducha Świętego dla tych wszystkich, którzy nad tą sprawą się pochylają, którzy się tą sprawą zajmują. Modląc się o beatyfikację, módlmy się także o dojrzałość dla wspólnoty, wszystkich tych, którzy tej beatyfikacji pragną, mają oni dojrzeć do jej otrzymania”.
Biskup Ordynariusz prosił o prywatną modlitwę każdego z nas do Boga o łaski przez wstawiennictwo sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, ale także abyśmy dojrzewali do tej beatyfikacji. Tak jak oni kilkadziesiąt lat temu nie lękali się dawać świadectwa, tak i my módlmy się o odwagę dla nas do dawania świadectwa oraz abyśmy zachowali jedność działania. A Słudzy Boży niech nas swoim orędownictwem u Boga wspierają.
Po Mszy św. odbyła się procesja żałobna do krypt pod bazyliką katedralną. W czterech stacjach modlono się za: zmarłych papieży, biskupów sandomierskich, bp. Piotra Gołębiowskiego oraz za zmarłych kapłanów. Po procesji wystawiono Najświętszy Sakrament, przed którym modlono się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję