Reklama

Sprowadzenie figurki Matki Bożej z Fatimy do parafii w Załomiu

Niedziela toruńska 48/2005

21 października stałem wraz z grupą zmotoryzowanych osób przed Fabryką Kabli w Szczecinie Załomiu. Byli to wierni z parafii pw. św. Tomasza Apostoła. Oczekiwali oni na swego proboszcza - ks. Marka Maciążka powracającego z odległej Fatimy w Portugalii. Celem podróży Księdza Marka było przewiezienie do parafii figury Matki Bożej Fatimskiej. Po powrocie ks. Maciążka do swych parafian kolumna aut ruszyła w stronę budującego się kościoła i tymczasowej kaplicy, gdzie wierni powitali przybywającą Matkę Bożą. Po nałożeniu przez Księdza Proboszcza figurze korony i różańca św. ks. dr Arkadiusz Wieczorek wniósł ją do kaplicy. Zgromadzeni czuwali na adoracji do godz. 20.00 - o tej porze bowiem rozpoczęła się Msza św., którą odprawił bp Marian Błażej Kruszyłowicz w koncelebrze z kapłanami sąsiadujących dekanatów.
Następnie miała miejsce całonocna adoracja, trwająca do Mszy św. porannej o godz. 6.00.
„Od kilkunastu miesięcy słyszałem wewnętrzny głos, wzywający mnie do Fatimy - opowiada Ksiądz Proboszcz. - Odczuwałem go tak silnie, jak kiedyś głos powołania kapłańskiego. W pielgrzymce do Fatimy zechcieli towarzyszyć mi księża proboszczowie: Józef Czujko z Niechorza i Stanisław Mernios z Barzkowic. Zakupiona figura z brazylijskiego drzewa ma wysokość 1,05 m, z koroną - 1,2 m. Figurę ufundowały rodziny: Łabędzkich, Rutkowskich i Łukaszewskich z Poznania.
13 października podczas głównej Mszy św. w kaplicy objawień figurę poświęcił kard. Carlos Amigo Vallejo z Sevilli. Dzień później podczas porannej Mszy św. o godz. 6.00 dotknąłem naszą figurkę o postać Matki Bożej Fatimskiej w Cudownej Figurze. Spodziewamy się duchowej przemiany oblicza naszej parafii i o to modlimy się po każdej Mszy św. dziesiątką Różańca. W naszej parafii praktykujących regularnie katolików jest tylko 20%. Przez długi czas nie było pozwolenia na budowę kościoła w tej części miasta i to w pewien sposób rzutowało na ludność przybyłą tu z różnych części kraju do pracy w rozwijającej się wówczas Fabryce Kabli. Teraz wznosimy widzialną świątynię, zakupiłem właśnie cegłę pozwalającą dokończyć koronę jej murów obwodowych. Ale przede wszystkim chcemy, by wzrastała wspólnota duchowa Kościoła - by ludzie uporządkowali swoje życie, zaczęli się modlić, przestrzegać przykazań… Taką mam nadzieję jako pasterz tej parafii odpowiedzialny za powierzone mi dusze i bardzo liczę na pomoc Matki Bożej Fatimskiej. Kolejnym moim zamierzeniem jest ufundowanie Matce Bożej złotej korony. Zbiórkę kruszcu na ten cel już rozpoczęliśmy - zakończył relację ks. Marek Maciążek”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję