Reklama

„Dzieci wszystkich kontynentów chwalcie imię Pana…”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2005

Od 14 do 16 października 2005 r. w domu rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach odbyły się 3-dniowe rekolekcje dla najmłodszych w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W spotkaniu uczestniczyło trzydzieścioro uczniów ze Szkół Podstawowych nr 2, nr 7 z Zamościa i z Kalinowic skupionych w ogniskach misyjnych, pod opieką swoich katechetek. Duchową opiekę sprawował ks. Jarosław Ziarkiewicz - diecezjalny duszpasterz do spraw misji. Pomocą służyły dwie animatorki z Gimnazjum nr 2 w Zamościu.
Jezus Chrystus Eucharystyczny, największy Misjonarz, wciąż wzywa swoich uczniów małych i dużych do realizowania Jego polecenia: „W imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy” (Łk 24, 47). Z odwagą i dynamizmem misyjny nakaz Pana realizuje Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci założone przez francuskiego biskupa Karola Forbin de Janson w 1854 r., a obecne w Polsce od 1858 r. Na 160. rocznicę powstania tego dzieła Jan Paweł II skierował przesłanie do dzieci całego świata, w którym napisał: „Drodzy chłopcy i dziewczęta, mali misjonarze, wiem, jak pilnie i wielkodusznie wypełniacie to apostolskie zadanie. Na różne sposoby staracie się pomóc dzieciom przedwcześnie zmuszanym do pracy oraz zaradzić ubóstwu biednych; jesteście solidarni z dziećmi żyjącymi w lęku i dramatycznej sytuacji, które cierpią wskutek wojen prowadzonych przez dorosłych i często stają się ofiarami przemocy wojennej; modlicie się każdego dnia, aby dar wiary, który wy otrzymaliście, stał się udziałem także milionów waszych małych przyjaciół, którzy jeszcze nie znają Jezusa”. Szczególną zachętą dla katechetek - organizatorek misyjnych rekolekcji dla dzieci były słowa Ojca Świętego zawarte we wspomnianym przesłaniu: „Z całego serca ufam, że wasi duszpasterze - biskupi i kapłani, jak również wasi katecheci i animatorzy, wasi rodzice i nauczyciele wezmą sobie do serca Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Od samego początku swego istnienia przynosiło ono owoce misyjnego heroizmu i zapisało przepiękne karty w historii Kościoła”.
Najważniejszym punktem każdego dnia podczas naszych dni skupienia było uroczyste celebrowanie Eucharystii z zaangażowaniem uczniów do pełnienia posług liturgicznych. Wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu umożliwiła dzieciom bliższe przebywanie z Jezusem i wypowiedzenie przed Bogiem swego uwielbienia, dziękczynienia, przeproszenia i prośby w gronie uczestników. Indywidualna i wspólnotowa modlitwa była ukazywaniem wartości modlitwy za innych, za tych, którzy jej najbardziej potrzebują oraz włączenie się w tradycję Kościoła poprzez codzienne odmawianie Różańca w październiku. W każdym dniu naszych rekolekcji podkreślane było również wspólne poszukiwanie sposobów pomocy misjom oraz pogłębianie wiedzy o Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Odbywało się to poprzez miniwykład, pracę w grupach, przygotowanie plakatów misyjnych, prezentację i konkurs. Innym ważnym momentem naszych rekolekcji było zapoznanie uczestników z historią życia bł. Stanisława Kostki Starowiejskiego poprzez analizę wystawy o Błogosławionym, wyjście na cmentarz, wspólną refleksję i modlitwę oraz zapalenie znicza na jego grobie. Włączenie się w obchody Dnia Papieskiego miało miejsce przez modlitwy z rozważaniami słów Ojca Świętego zachęcających dzieci do modlitwy i wyrzeczeń w intencji misji, a także przez obejrzenie filmu o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Podczas naszych rekolekcji zostało przybliżone dzieciom Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi poprzez świadectwo misjonarki, obejrzenie wystawy misyjnej i gablot o działalności sióstr, a także przez przyglądanie się ich życiu. Tworzeniu radosnej atmosfery wspólnoty dzieci Bożych i pomocników misyjnych sprzyjały: praca w grupach mieszanych, zmywanie naczyń, nakrywanie do stołu, przygotowywanie niektórych posiłków, pogodne wieczory, śpiew, scenki, zabawy, spacery po parku, wzajemna integracja uczniów z różnych ognisk misyjnych. Wspólne posiłki przygotowane z darów przywiezionych przez dzieci kształtowały postawę szacunku do pożywienia i wdzięczności Panu Bogu i rodzicom za życie i środki do życia.
Na zakończenie rekolekcji została przeprowadzona ankieta, w której uczestnicy wyrazili swoje opinie. Na pytanie: „Co szczególnego podobało mi się podczas tych dni skupienia?” najczęściej padały odpowiedzi: „bardzo dobra organizacja, było dużo śpiewania, pogodne wieczory, pięknie przygotowana liturgia Mszy św., wspólna modlitwa, codzienna Msza św., spacery, zwiedzanie…”. Na pytanie: „Czy chciałbyś, aby organizować podobne wyjazdy i dlaczego?” wszystkie odpowiedzi były na „tak”, ponieważ jest to dla dzieci radość, lepsze poznanie Boga i Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dzieci zawierają przyjaźnie, uczą się być czułymi na potrzeby innych. Kolejne pytanie dotyczyło najważniejszego postanowienia rekolekcyjnego. Najczęściej padały odpowiedzi: „szczera i głęboka modlitwa, więcej modlitwy za dzieci z krajów misyjnych, drobne wyrzeczenia, będę częściej się modliła i nie opuszczała Mszy św., postaram się nie odrzucać nikogo…”.
Na niedzielnej Eucharystii uczestnicy rekolekcji - dzieci, organizatorzy: Alicja Jurczyszyn, Halina Zielonka, s. Bernarda Misiewicz oraz rodzice dziękowali Bogu za udane rekolekcje.
Niech słowa Jana Pawła II będą zachętą na przyszłość dla kapłanów, katechetów, rodziców, nauczycieli, dzieci i młodzieży do włączenia się sercem gorliwym w podobne misyjne dzieła: „Jakże nie wspomnieć małej Tereski z Lisieux, która mając 7 lat, 12 maja 1882 r. zapisała się do Dzieła Misyjnego Dzieci, a już w wieku 14 lat postanowiła oddać się Jezusowi dla zbawienia świata. To duchowe owocowanie nie wyczerpało się i dziś. Módlmy się, aby coraz więcej dzieci poświęciło Ewangelii nie tylko pewien okres, lecz całe swoje życie. Prośmy również Boga, aby wszędzie upowszechniała się dobroczynna działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych

2021-09-23 17:05

[ TEMATY ]

KGHM

NuScale

reaktor jądrowy

technologia SMR

PAP

Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

„KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale” - dodał Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję