Reklama

Wiara

Nasze grzechy nie mogą być nowymi kajdankami na naszych rękach

Modlitwą w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze rozpoczęło się spotkanie polskich biskupów. Najpierw odbędzie się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski a potem Rada Biskupów Diecezjalnych. Gościem specjalnym posiedzenia jest Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro prasowe Jasnej Góry

- Jestem tu, by mówić o Ukrainie, o sytuacji duszpasterskiej, o wojnie która ciągle krwawi ciała naszego narodu, ale też o pojednaniu polsko-ukraińskim, o leczeniu tych ran historycznych i o tym co pomoże nam tworzyć pozytywną pamięć i budować razem naszą przyszłość – powiedział abp Szewczuk.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na pytanie o to, na jakim etapie jesteśmy na drodze pojednania polsko-ukraińskiego zauważył, że przede wszystkim chcemy „razem iść do przodu”.

Reklama

- Chcemy kontynuować ten proces i to jest bardzo ważne. Mamy świadomość, że te problemy, które mamy, nie są w stanie przeszkodzić czy zawrócić nas do ciężkich czasów, chcemy razem iść do przodu - powiedział gość z Ukrainy.

Zaznaczył, że „chcemy pamiętać i wzywać św. Jana Pawła II jako patrona tego pojednania”. - To on był inspiratorem tego procesu. To on po raz pierwszy po zakończeniu II wojny światowej uczestniczył w spotkaniach Episkopatu Polski i biskupów greckokatolickich naszej diaspory. To on inspirował proces pojednania, który chcemy kontynuować - zauważył arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Abp Szewczuk podkreślił, że „prosimy Pana Boga, by ta święta sprawa w duchu naszej wiary katolickiej, w duchu obcowania świętych, szła do przodu”.

Reklama

Jego zdaniem kolejnym krokiem, który teraz trzeba wykonać na drodze pojednania jest pogłębienie świadomości, że „jesteśmy synami i córkami tego samego Kościoła, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale nasze grzechy nie mogą być nowymi kajdankami na naszych rękach”.

- Musimy wzywać łaski przebaczenia i jak powiedział Jan Paweł II przebaczenie udzielone i odzyskane będzie balsamem, który uleczy nasze rany - podkreśla Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Gość polskich biskupów podziękował za modlitwę o pokój na Ukrainie, płynącą każdego dnia, zwłaszcza na Jasnej Górze. - Dziękuję wszystkim, którzy modlą się o pokój. To jest nasza wspólna sprawa. Nie może być silnej, niepodległej Polski, bez silnej, niepodległej i pokojowej Ukrainy. Ta wspólna praca jest siłą chrześcijańską ponieważ pokój jest z jednej strony darem Bożym a z drugiej trzeba go przyjąć - powiedział.

Abp Szewczuk przypomniał, że „jesteśmy w Domu naszej Matki, Maryi. Jasna Góra jest też bardzo ważnym centrum duchowym dla Kościoła Greckokatolickiego. Tu w 1988r. były przecież uroczystości 1000-lecia chrztu Rusi Kijowskiej. Jestem w Domu naszej Matki i Jej polecam wszystkie te sprawy”.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki to największy liczebnie wschodni Kościół katolicki, a liczbę jego wiernych ocenia się na ponad 5 milionów. Mieszkają oni zarówno w samej Ukrainie, jak i poza jej granicami, m.in. w Polsce.

Kościół ma status arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego z siedzibą jego zwierzchnika w Kijowie a w jego skład wchodzą 4 metropolie, jedna z nich obejmuje Polskę. Zgodnie z ustawodawstwem wschodnich Kościołów katolickich cały episkopat UKGK tworzy Synod tego Kościoła, któremu przewodniczy arcybiskup większy kijowsko-halicki. Obecnie liczy on prawie 40 członków, w tym dwóch w Polsce.

Relacje polsko-ukraińskie są ważne także i dlatego, że z roku na rok wzrasta w Polsce liczba emigrantów z za wschodniej granicy. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat na terenie eparchii od Wisły na Zachód powstało 30 nowych wspólnot. W samym Wrocławiu na 650 tys. mieszkańców, 100 tys. to Ukraińcy.

Nie tak dawno wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce, głównie Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju, pielgrzymowali na Jasną Górę. Spotkanie było kontynuacją wcześniejszych wspólnych modlitw, które miały miejsce w Sanktuarium w związku z jubileuszem 1000-lecia chrztu Rusi Kijowskiej w 1988 roku.

2019-08-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońcy życia na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

obrońcy życia

Magda Nowak/Niedziela

Dzisiaj tj. 30 listopada mija dokładnie rok od momentu, gdy Fundacja Życie i Rodzina złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy #ZatrzymajAborcję. Projekt poparło ponad 830 tys. Polaków. I choć jest to rekordowa liczba podpisów zebranych w historii III RP, głos społeczeństwa jest nadal ignorowany. Do tej pory nie odbyło się ani jedno posiedzenie podkomisji ds. Zatrzymaj Aborcję, do której projekt zakazu aborcji eugenicznej trafił w lipcu br.

Dlatego grupa obrońców życia na czele z Kają Godek postanowiła 30 listopada zgromadzić się na Jasnej Górze i modlić się o rychłe wprowadzenie prawa chroniącego życie dzieci nienarodzonych. Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. W modlitwie uczestniczyły posłanki RP: Teresa Glenc i Anna Siarkowska.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową – Matki Bożej Bolesnej i 15 września – Siedmiu Boleści Maryi.

Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423. Drugie święto ma nieco inny charakter. Czci Bożą Matkę jako Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. To święto zaczęli wprowadzać serwici.

CZYTAJ DALEJ

Oddani Maryi. 13. Pompejański Dzień Skupienia

2021-09-16 10:52

[ TEMATY ]

dzień skupienia

nowenna pompejańska

Matka Boża Pompejańska

Monika Jaworska

Czas podziękowań na zakończenie Mszy św.

Czas podziękowań na zakończenie Mszy św.

Uczestnicy pompejańskiego dnia skupienia usłyszeli, jak ważne jest oddanie się Maryi.

13. Pompejański Dzień Skupienia Czcicieli Matki Bożej Królowej Różańca św. z Pompejów odbył się w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) zaangażowanych w krzewienie nowenny pompejańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję