Reklama

Każdy może być wielki, bo każdy może służyć!

Niedziela przemyska 47/2001

Człowiek jest w pełni człowiekiem tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego, przez troskę o innych, przez dzielenie się tym, co ma z innymi. Gdzieś w głębi serca wszyscy chcemy robić rzeczy dobre i pożyteczne dla innych, poświęcać swój czas, siły i zasoby materialne wspaniałym celom. Pomagać potrzebującym możemy w różny sposób.

25 października 2001 r. z okazji Dnia Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża wspaniali młodzi ludzie z Zespołu Szkół Rolniczych w Nienadowej i Liceum Ogólnokształcącego z Dubiecka - łącznie 61 osób - oddało 26 litrów krwi. Na uwagę zasługuje fakt, że do oddania tego bezcennego leku zgłosiło się 37 uczniów z Dubiecka i 45 z Nienadowej. Część z nich z różnych względów nie została zakwalifikowana do oddania krwi.

Warto wspomnieć, że Młodzieżowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Zespole Szkół Rolniczych w Nienadowej z pewną przerwą działa już od 1980 r. Pierwszą opiekunką Klubu była Anna Wojtyga. Obecnie opiekunką i jednocześnie "motorem" napędzającym działalność Klubu jest Halina Gergont - nauczycielka, sprawująca opiekę również nad szkolnym Kołem PCK. Młodzież oddaje krew dwa razy w roku, na wiosnę i w jesieni. Pierwsza po reaktywowaniu Klubu akcja, podczas której 63 dawców oddało 28 litrów krwi została przeprowadzona dnia 19 listopada 1999 r. W tym też roku członkowie Klubu uczestniczyli w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce HDK do Niepokalanowa.

W roku 2000 z okazji Światowego Dnia Zdrowia dokładnie 29 marca zorganizowali i przeprowadzili kolejną akcję oddania krwi.

Niedługo później w Zespole Szkół Rolniczych odbyła się uroczysta akademia, podczas której młodzież ze szkolnego Koła PCK m.in. odczytała przygotowany przez siebie referat na temat PCK, recytowała wiersze o tej tematyce. Podczas akademii wręczono wyróżniającym się krwiodawcom odznaki. Uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego.

W bieżącym roku, chcąc uczcić Tydzień PCK, w dniu 24 kwietnia młodzież również oddała krew. Łącznie 46 krwiodawców oddało ponad 19 litrów krwi. Jednym z członków Klubu - dającym piękny przykład młodzieży - jest nauczyciel wychowania fizycznego Marcin Majda.

Godny podkreślenia jest fakt, że wszystkie akcje poboru krwi dokonywane są przez ekipę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, która przyjeżdża do Nienadowej i Dubiecka specjalnym ambulansem przystosowanym do przeprowadzania tego typu akcji.

Bardzo pozytywnym akcentem, który jednoczy i zarazem mobilizuje do dobrego działania jest postawa Dyrekcji ZSR i LO, która popiera prace i działalność Klubu.

Na terenie byłego województwa przemyskiego działa tylko jeden Młodzieżowy Klub HDK PCK przy Zespole Szkół Rolniczych w Zarzeczu.

Przykład życia jest zawsze bardziej przekonujący niż słowa. Pomagając innym ludziom, odkryjesz znaczenie każdego ludzkiego życia, a także odnajdziesz cel swojego istnienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję