Reklama

Dzwony "głosem" Pana Boga

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2001

Ks. Robert Gołębiowski: - Przypomnijmy może historię najstarszej w Polsce odlewni dzwonów...

Bogdan i Zbigniew Felczyńscy: - Dzwony produkowane przez naszą rodzinę zaczęły pojawiać się od 1808 r., kiedy odlewnik Michał Felczyński założył w Kałuszu, niedaleko Lwowa, wielką ludwisarnię. Jego syn, również Michał, kontynuował pracę ojca, doskonaląc swe umiejętności zawodowe, tak aby i jego syn Franciszek mógł przejąć później warsztat i nie sprawić zawodu klientom, którzy zaufali znanej już szeroko firmie. Synowie Franciszka: Ludwik, Michał, Kajetan i Jan także zostali ludwisarzami. Odlewnia Dzwonów Braci Felczyńskich stała się z czasem najsłynniejszą polską ludwisarnią, znaną także na arenie międzynarodowej. O jej osiągnięciach świadczyć mogą liczne medale i nagrody otrzymane na słynnych wystawach, jak chociażby " Grand Prix" w Paryżu w 1927 r. i Liege w 1928 czy na Wystawie Rolniczo-Przemysłowej w Wilnie 1928 r. Jako wnuk Jana Felczyńskiego, pozostałem wierny tradycjom rodzinnym i z żoną, w Taciszowie na Śląsku, odlewamy dzwony, które są znane równie szeroko, jak dzieła naszych przodków.

- W czym tkwi tajemnica wspaniałego dźwięku wszystkich dzwonów?

- Tajemnica dźwięku dzwonów spoczywa w kształcie ich "żebra". Dzwon - najpiękniejszy instrument muzyczny - kryje w sobie aż 50 różnych tonów, przy czym charakterystyczne tony poboczne dźwięczą od prymy w interwałach oktawy dolnej, górnej, tercji i kwinty. Wyzwaniem dla ludwisarzy jest to, aby w zestawie dzwonów słychać było tę samą harmonię, którą daje nam dźwięk dzwonu pojedynczego. Ton podstawowy określa mistrz-ludwisarz już w formie dzwonu. Dokładnie wykreślone wg kanonów sztuki "żebro" przenosi się na metalowy szablon. Z jego pomocą zostaje ulepiona z gliny forma odlewnicza. Podczas odlewu dzwonu płynny spiż rozgrzany do 1200 stopni Celsjusza wpływa do formy i tak rodzi się dzwon.

- Na czym polega codzienność pracy w Państwa ludwisarni?

- W naszej ludwisarni odlewamy dzwony wg tradycyjnej, sprawdzonej przez wieki receptury. Warto w tym miejscu przypomnieć, że historia technologii dzwonów sięga roku 1100, gdy benedyktyński mnich Teofil opisał sposób wykonywania tzw. lanych dzwonów z blachy, znanych już nawet od roku 1000. Wierność tym recepturom gwarantuje wieloletnią trwałość i czysty ton naszych wyrobów. Wykonujemy w Taciszowie szeroką gamę wytworów. Odlewamy dzwony pojedyncze lub w zestawach wielogłosowych. Uzupełniamy także zestawy istniejące, wykonujemy wszelkie prace konserwatorskie przy dzwonach starych, udzielamy porad, dotyczących rozbudowy już działających w parafiach zespołów dzwonowych. W naszym zakresie prac prowadzimy również konsultacje na temat projektowania i budowania wież kościelnych.

- W jakich miejscach naszej archidiecezji można, podziwiając kunszt ludwisarski, posłuchać brzmienia Waszych dzwonów?

- Niełatwo jest mówić o swojej pracy, ale mamy niewątpliwą satysfakcję z tego, że nasze dzwony słyszalne są m. in. w parafiach: pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie, pw. Dobrego Pasterza w Szczecinie, pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Osinie, pw. św. Kazimierza w Policach, pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Klępiczu. Jesteśmy zaproszeni do kilku innych parafii, dla których odlewać będziemy kolejne dzwony. Zapraszamy więc wszystkich Czcigodnych Księży Proboszczów do nawiązywania kontaktów z naszą ludwisarnią.

- Bóg zapłać za rozmowę. Życzymy Bożego błogosławieństwa w tej ważnej misji wobec całego Kościoła!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję