Reklama

Dzwony "głosem" Pana Boga

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2001

Ks. Robert Gołębiowski: - Przypomnijmy może historię najstarszej w Polsce odlewni dzwonów...

Bogdan i Zbigniew Felczyńscy: - Dzwony produkowane przez naszą rodzinę zaczęły pojawiać się od 1808 r., kiedy odlewnik Michał Felczyński założył w Kałuszu, niedaleko Lwowa, wielką ludwisarnię. Jego syn, również Michał, kontynuował pracę ojca, doskonaląc swe umiejętności zawodowe, tak aby i jego syn Franciszek mógł przejąć później warsztat i nie sprawić zawodu klientom, którzy zaufali znanej już szeroko firmie. Synowie Franciszka: Ludwik, Michał, Kajetan i Jan także zostali ludwisarzami. Odlewnia Dzwonów Braci Felczyńskich stała się z czasem najsłynniejszą polską ludwisarnią, znaną także na arenie międzynarodowej. O jej osiągnięciach świadczyć mogą liczne medale i nagrody otrzymane na słynnych wystawach, jak chociażby " Grand Prix" w Paryżu w 1927 r. i Liege w 1928 czy na Wystawie Rolniczo-Przemysłowej w Wilnie 1928 r. Jako wnuk Jana Felczyńskiego, pozostałem wierny tradycjom rodzinnym i z żoną, w Taciszowie na Śląsku, odlewamy dzwony, które są znane równie szeroko, jak dzieła naszych przodków.

- W czym tkwi tajemnica wspaniałego dźwięku wszystkich dzwonów?

- Tajemnica dźwięku dzwonów spoczywa w kształcie ich "żebra". Dzwon - najpiękniejszy instrument muzyczny - kryje w sobie aż 50 różnych tonów, przy czym charakterystyczne tony poboczne dźwięczą od prymy w interwałach oktawy dolnej, górnej, tercji i kwinty. Wyzwaniem dla ludwisarzy jest to, aby w zestawie dzwonów słychać było tę samą harmonię, którą daje nam dźwięk dzwonu pojedynczego. Ton podstawowy określa mistrz-ludwisarz już w formie dzwonu. Dokładnie wykreślone wg kanonów sztuki "żebro" przenosi się na metalowy szablon. Z jego pomocą zostaje ulepiona z gliny forma odlewnicza. Podczas odlewu dzwonu płynny spiż rozgrzany do 1200 stopni Celsjusza wpływa do formy i tak rodzi się dzwon.

- Na czym polega codzienność pracy w Państwa ludwisarni?

- W naszej ludwisarni odlewamy dzwony wg tradycyjnej, sprawdzonej przez wieki receptury. Warto w tym miejscu przypomnieć, że historia technologii dzwonów sięga roku 1100, gdy benedyktyński mnich Teofil opisał sposób wykonywania tzw. lanych dzwonów z blachy, znanych już nawet od roku 1000. Wierność tym recepturom gwarantuje wieloletnią trwałość i czysty ton naszych wyrobów. Wykonujemy w Taciszowie szeroką gamę wytworów. Odlewamy dzwony pojedyncze lub w zestawach wielogłosowych. Uzupełniamy także zestawy istniejące, wykonujemy wszelkie prace konserwatorskie przy dzwonach starych, udzielamy porad, dotyczących rozbudowy już działających w parafiach zespołów dzwonowych. W naszym zakresie prac prowadzimy również konsultacje na temat projektowania i budowania wież kościelnych.

- W jakich miejscach naszej archidiecezji można, podziwiając kunszt ludwisarski, posłuchać brzmienia Waszych dzwonów?

- Niełatwo jest mówić o swojej pracy, ale mamy niewątpliwą satysfakcję z tego, że nasze dzwony słyszalne są m. in. w parafiach: pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie, pw. Dobrego Pasterza w Szczecinie, pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Osinie, pw. św. Kazimierza w Policach, pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Klępiczu. Jesteśmy zaproszeni do kilku innych parafii, dla których odlewać będziemy kolejne dzwony. Zapraszamy więc wszystkich Czcigodnych Księży Proboszczów do nawiązywania kontaktów z naszą ludwisarnią.

- Bóg zapłać za rozmowę. Życzymy Bożego błogosławieństwa w tej ważnej misji wobec całego Kościoła!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję