Reklama

Wiara

Abp Gądecki: ochrona dzieci przed deprawacją możliwa dzięki zaangażowaniu ich rodziców w pracę szkoły

„Skuteczna ochrona dzieci przed deprawacją jest możliwa tylko wtedy, gdy rodzice będą nie tylko korzystali ze swoich indywidualnych uprawnień, ale zaangażują się w prace rad rodziców, które mogą mieć duży wpływ na sytuację w szkole i zapobiegać demoralizacji ich dzieci” – mówił abp Stanisław Gądecki do katechetów z okazji Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

edukacja

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Doroczne spotkanie referentów, wizytatorów oraz katechetów świeckich i zakonnych odbyło się w największym w Poznaniu kościele pw. Nawiedzenia NMP. Głównym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego.

W homilii przewodniczący KEP zwrócił uwagę na przełom, jaki obecnie dokonuje się w cywilizacji i kulturze w Polsce, i w którego kontekście ważna i trudna staje się posługa katechety.

Reklama

Abp Gądecki zaznaczył, że w Polsce toczy się proces mający na celu wprowadzenie ideologii przeciwnej chrześcijaństwu. „Nie chodzi o to, aby wprowadzić jakieś zmiany, ale o to, by odwrócić do góry nogami cywilizację chrześcijańską” – stwierdził.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że Polska pozostaje ostatnią strażnicą trzymającą się wartości chrześcijańskich, ale „do Polski płyną ogromne środki finansowe, za pomocą których chce się wprowadzić ideologie przeciwne chrześcijaństwu”.

„Ideologia genederyzmu nie chce przyjąć do wiadomości, że jest ideologią, wywraca naturę ludzką i odwraca to wszystko, co wiąże się z chrześcijańską antropologią człowieka” – zaznaczył metropolita poznański. Podkreślił, że ten proces widoczny jest w wielu miastach i szkołach, które wprowadzają programy w dziedzinie edukacji seksualnej.

Reklama

Przewodniczący KEP zaznaczył, że w tym kontekście należy podkreślać rolę i odpowiedzialność rodziców, ponieważ szkołą pełni tylko funkcję pomocniczą. Wskazał, że główna odpowiedzialność w kwestii wychowania dzieci należy do rodziców, gdyż dzieci nie są własnością państwa.

Metropolita poznański wskazał, że należy przypominać i podkreślać prawa rodziców w zakresie procesu wychowania.

„Świadomość praw rodziców oraz aktywne ich zaangażowanie w prace rad rodzicielskich są tym właściwsze, że w ostatnich miesiącach miały miejsce przypadki wprowadzania do szkół zajęć wbrew przepisom obowiązującego prawa, z powołaniem się na autorytet praw władz samorządowych jako organu prowadzącego” – zaznaczył metropolita poznański.

Przypomniał, że „edukacja i wychowanie, czyli kształtowanie postaw w polskim systemie prawnym traktowane są jako kompetencje rodziców, a rola szkół jest w tym względzie wyłącznie pomocnicza”. Zauważył, że konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Abp Gądecki zaznaczył, że na udział dziecka w zajęciach dodatkowych potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Nie może mieć jednak charakteru ogólnego, ponieważ należy dokładnie zapoznać się z treściami, które mają być przekazywane podczas zajęć oraz poznać podmiot prowadzący zajęcia.

Przewodniczący KEP zauważył, że jeśli dojdzie do niepokojących sytuacji, rodzic powinien zawiadomić organ nadzoru pedagogicznego oraz organizacje zajmujące się ochroną praw rodziców np. Polskie Stowarzyszenie Rodzin.

„Wystawianie dziecka na demoralizujące treści może stanowić naruszanie dóbr osobistych jego rodziców, a w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością cywilnoprawną. Rodzice mogą monitorować pracę szkoły i zapobiegać wprowadzaniu treści demoralizujących” – zaznaczył abp Gądecki.

Podkreślił, że przy KEP powstaje zespół, który ma opracować dokumenty dotyczące nauczania Kościoła w sprawie genderyzmu i LGBT.

Metropolita poznański zwrócił uwagę na skutki, jakie pociągnął za sobą strajk nauczycieli, który odbył się wiosną br. Zauważył, że katecheci doświadczyli zachodzących zmian w społeczeństwie podczas strajku nauczycieli, kiedy okazało się, że dobro dzieci nie jest dobrem dla wszystkich.

„Podczas egzaminów, zastępując innych, narazili się środowisku nauczycielskiemu, w które wcześniej byli wrośnięci. Dobro dziecka miało mniejsze znaczenie, okazało się, ile kosztuje postawa chrześcijańska” – podkreślił abp Gądecki.

Mszę św. poprzedziła medytacja wokół tematu Eucharystii, jako tajemnicy wiary, którą poprowadził ks. dr Artur Filipiak.

Dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu przypomniał, że Eucharystia jest źródłem, z którego katecheci powinni czerpać, spotykając się z Jezusem, i prowadzić do Niego uczniów.

Zachęcił katechetów do szukania wspólnoty nie tylko między sobą, ale też do zachęcania do współpracy z ludźmi dobrej woli, przede wszystkim z rodzicami.

2019-08-31 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Państwowa Inspekcja Pracy rusza z programem profilaktycznym "Bezpiecznie w szkole"

[ TEMATY ]

edukacja

©Africa Studio – stock.adobe.com

Indywidualne szkolenia, doradztwo i kontrole w miejscach pracy przewiduje ogłoszony w czwartek program Państwowej Inspekcji Pracy "Bezpiecznie w szkole". Jak wyjaśnił Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, program ten ma być wsparciem dla pracodawców w ograniczeniu czynników szkodliwych.

Podczas konferencji prasowej Łyszczek tłumaczył, że celem programu "Bezpiecznie w szkole" jest "popularyzacja wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia w czasie pandemii".

CZYTAJ DALEJ

Mistrzu prawdziwej pobożności

2021-07-22 19:30

Fot. Grzegorz Kryszczuk

U wrocławskich jezuitów przy ul. Stysia rozpoczęła się nowenna przed Uroczystością św. Ignacego Loyoli, patrona tej parafii.

W pierwszym dniu modlitwa nawiązuje do drogi nawrócenia, jaką przeszedł założyciel Towarzystwa Jezusowego. - Święty Ojcze Ignacy, który przez ochoczą i wspaniałomyślną ofiarę z siebie, uczynioną na służbę Bogu Najwyższemu, dałeś nam przykład prawdziwego nawrócenia, spraw, abyśmy, idąc za natchnieniem Bożym, podjęli skuteczną odnowę życia duchowego i jako gorliwi chrześcijanie współpracowali w dziele odnowy Kościoła i świata. Niech Chrystusowa Ewangelia oraz przykład życia świętych Pańskich, wspomagają nas w realizacji tego pragnienia – tymi słowami nowenny modlił się o. Jerzy Kita.

CZYTAJ DALEJ

Ludziom należy pomóc wrócić do kościołów po lockdownie

2021-07-23 15:27

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Liderów Katolickich w Pensylwanii prawie 30 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych, którzy przed lockdownem regularnie uczęszczali na Msze, nie wróciło do kościołów po zniesieniu przez amerykański Episkopat dyspensy od niedzielnego obowiązku. Stąd różne starania wielu parafii, by tę sytuację odwrócić.

Nie wystarczy otworzyć drzwi – uważa Marcel LeJeune, założyciel szkoły liderów katolickich w Teksasie. Rozwiązaniem jest zwyczajna gościnność, zaproszenie ludzi do wspólnego spędzania czasu na terenie parafii. „Nie możemy dłużej czekać, musimy wyjść im naprzeciw” – mówi LeJeune. Jego zdaniem każda wspólnota powinna przynajmniej raz w tygodniu zorganizować wydarzenie budujące więzi między jej członkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję