Reklama

Wiara

Bp Kamiński: wszystkie ideologie ziemskie odciągają od Boga

Wszystkie ideologie ziemskie rujnują cywilizację i odciągają od Boga – ostrzegł bp Romuald Kamiński w czasie diecezjalnych dożynek, które odbyły się na terenie sanktuarium św. Faustyny w Ostrówku. Dom należy do parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w gminie Klembów.

[ TEMATY ]

bp Romuald Kamiński

Artur Stelmasiak

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński

W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że wszystko w życiu jest łaską, a szczególnie plony ziemi. – Dawcą wszelkiej obfitości jest Bóg, który już w Starym Testamencie przestrzegał, by Izraelici nigdy nie zapomnieli o swoim Dobroczyńcy, nie zlekceważyli Boga, oby nigdy nie powiedzieli „To moja siła i moc moich rąk zdobyły to bogactwo” – przypomniał duchowy. Zwrócił uwagę, że tegoroczna klęska suszy nie zrodziła w ludzkich sercach refleksji do bardziej wytężonej modlitwy, pokornej prośby i jak mówiła św. Matka Teresa z Kalkuty do praktykowania zawsze i wszędzie uwielbiania Boga.

Podkreślił, że dziękczynienie nie powinno być uzależnione od wielkości otrzymanych darów. - Kiedy ich nie dostrzegamy wówczas obrażamy się na Boga, a taka postawa stoi w sprzeczności z duchem dziecięcego zaufania wobec Ojca Niebieskiego, który wie kiedy, ile i czego nam potrzeba – ostrzegł bp Kamiński.

Ubolewał również nad rosnącym brakiem wiary w społeczeństwie. - Wyrazem tego jest cyniczne odnoszenie się do codziennej rzeczywistości, nieuznawanie zasad moralnych, poniewieranie tego co rozumiemy jako święte, dobre dla człowieka i wspólnoty – wymieniał biskup warszawsko-praski.

Zaapelował, by wszystkie podmioty życia społecznego zjednoczyły się w trosce o bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój małżeństwa i rodziny. - Wszystkie instytucje – począwszy od parlamentu, rządu aż po najmniejszy urząd w terenie - niech tak pokierują swoimi działaniami, aby każde zarządzenie, dekret, przeznaczony fundusz czy inne działanie prędzej czy później zaowocowały umocnieniem gniazda rodzinnego – powiedział biskup warszawsko-praski.

Zwrócił uwagę, że nawet w majestacie prawa ludzie burzą boski porządek Stwórcy. - Jak potężne środki wydaje się na promocję aborcji, eutanazji, ideologii gender, LGBT+, promowanie szeroko rozumianej rozwiązłości, skutkującej rozpadem świętych instytucji małżeństwa i rodziny. Wszystkie ideologie ziemskie rujnują cywilizację i odciągają od Boga. Żyjąc bez Boga staniemy się sierotami, przeszyje nas dotkliwy ból i wieczna zguba – ostrzegł bp Kamiński.

Reklama

Przypomniał również o wartości sakramentu małżeństwa. - Ceńmy sobie to wybraństwo, a nie ulegajmy kompromitującej modzie lansowanej „na salonach” i w niektórych mediach, gdzie króluje niespotykana dotąd pogarda dla czystości obyczajów, ważności przysięgi małżeńskiej i wierności do końca- zaapelował bp Kamiński. Zachęcał też kapłanów, by „nawet dla jednej pary, która w parafii zgłosi swoje pragnienie przygotowania do małżeństwa, mieli czas i otwarte serce”.

Zwrócił uwagę, że tym co pomaga zabezpieczyć trwałość małżeństwa i rodziny to wspólna modlitwa, wspólna niedzielna Eucharystia i wspólny domowy stół. – Gdybyśmy zaczęli to realizować stalibyśmy się świadkami cudu odrodzenia społeczeństwa – powiedział bp Kamiński.

Zaapelował do władz samorządowych, nauczycieli, wychowawców i duszpasterzy, by pomogli rodzicom na wsi zadbać o dobre wychowanie dzieci i młodzieży. - Brońmy się ze wszelkich sił przed tym wszystkim co rujnuje człowieka, przed beznadzieją, bezrobociem, pijaństwem, wulgarnym stylem bycia. Dajmy wszystkim młodym na wsi szansę bycia kimś wyjątkowym, by mogły rozwinąć się i wypełnić swoje życiowe powołanie jak najpiękniej – zachęcał biskup.

Ostrzegł też przed zgubnymi skutkami rzeczywistości wirtualnej, która kształtuje pokolenie haed-down (głowa w dół) – pokolenie, którego wzrok utkwiony jest w tabletach, smartfonach, laptopach, konsolach, grach komputerowych, nie zawsze przydatnych do prawidłowego rozwoju. – Na tym nie koniec! Narkotyki, używki, dopalacze – i cała gama innych zagrożeń. I tu trzeba zdecydowanie powiedzieć – nie jesteśmy bezsilni. Z Jezusem możliwe jest zwycięstwo – pokreślił bp Kamiński.

Po liturgii rozstrzygnięto konkurs na wieniec dożynkowy, które będzie reprezentował diecezję warszawsko-praską na dożynkach ogólnopolskich.

2019-08-31 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński do katechetów: Róbcie swoje i zawierzcie Bogu

[ TEMATY ]

rekolekcje

bp Romuald Kamiński

nauczyciele

Artur Stelmasiak

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński

Róbcie swoje i zawierzcie Bogu – zachęcał katechetów bp Romuald Kamiński. W auli kurialnej odbył się adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli religii z diecezji warszawsko-praskiej. W tym roku naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski z Opus Dei. Mówił w niej o tym jak skutecznie przepowiadać Ewangelię. Oparł się przy tym na adhortacji papieża Franciszka Christus Vivit oraz nauczaniu papież Benedykta XVI.

Duchowny podkreślił, że podstawowym zadaniem nauczyciela religii jest prowadzić dzieci i młodzież do Jezusa Chrystusa. – Wasze przepowiadanie musi być zawsze oparte na prawdzie. Przyznał, że wymaga to mądrości i roztropności, by stać się ofiarą konfliktu. Zwrócił uwagę, że najskuteczniejszą metodą w edukacji jest doprowadzanie młodego człowieka, by sam mógł odkryć wartości. - W praktyce będzie to oznaczało dla nas umiejętne słuchanie, towarzyszenie, wypracowanie przez wielu z nas umiejętność zadawania pytań, tak aby podprowadzać dzieci i młodzież pod różne odpowiedzi, by sama Prawda swoim pięknem i siłą dobra przyciągnęła ich – tłumaczył ks. Moszoro-Dąbrowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję