Reklama

Zielona Góra: 25-lecie Zespołu Szkół Katolickich

2019-09-20 09:29

Katarzyna Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze 19 września świętował swoje 25-lecie.

Obchody jubileuszu podzielone zostały na dwie części. Rozpoczęto Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył bp Paweł Socha. Po skończonej liturgii odbyło się pasowanie uczniów szkoły podstawowej oraz ślubowanie licealistów. Dalsza część świętowania miała miejsce w przyparafialnym ogrodzie. Ze sceny płynęły podziękowania, życzenia i gratulacje. Nie zabrakło występów uczniowskich i atrakcji dla najmłodszych.

W uroczystości – oprócz obecnych uczniów i grona pedagogicznego - wzięli udział absolwenci wraz z rodzinami, a także byli dyrektorzy i nauczyciele oraz księża prefekci zielonogórskiego Katolika.

- Gratuluję szkole patrona, św. Stanisława Kostki – powiedział w homilii bp Socha. – Dotknęła go Boża mądrość. Zmarł mając 18 lat, a był mądry, jakby miał ich 80. Skąd czerpał tę mądrość? Czytał i rozważał Ewangelię, rozmawiał z Chrystusem. Miał swój styl, był silną osobowością, umiał przeciwstawić się naciskom grupy. Był sobą. Był wolny do dobrego. To postawa bardzo trudna dla młodych. Św. Stanisław to nie był ktoś, kto nie wie, po co żyje, jest ciągle znudzony, żądający od innych, niedający nic od siebie. Swą porywającą młodzieńczą miłość kierował do Pana Boga. Dzięki mądrości czerpanej z Boga miał świadomość, że charakter to nie tylko dziedziczone po przodkach cechy, ale też wpływ twardej pracy nad sobą. Młodość św. Stanisława to świadomość ciągłego wzrostu, jakby rzeźbienie wspaniałego pomnika. Możecie powiedzieć, że to za trudne, że nie wiecie, jak to zrobić. Odpowiem w imieniu św. Stanisława: o własnych siłach to niemożliwe, ale z Bogiem wszystko jest możliwe.

Reklama

W drugiej części obchodów bp Tadeusz Lityński wyraził wdzięczność za 25 lat podejmowanej pracy intelektualnej i formacyjnej: - Na jubileuszu jest obecnych dwóch biskupów. To wyraz ukłonu i szacunku wobec pracy, którą wykonuje szkoła. Dewizą życiową św. Stanisława Kostki były słowa „do wyższych rzeczy zostałem stworzony”. On to realizował poprzez pracę intelektualną, ale również poprzez modlitwę, poprzez formację, tę ludzką, chrześcijańską. Chciałbym życzyć, żeby właśnie ta wasza praca intelektualna rozwijała się jeszcze bardziej i żeby towarzyszyła temu modlitwa i Boże błogosławieństwo.

Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Piotr Barczak powiedział: - Bez tych wszystkich sytuacji, które miały miejsce w ciągu 25 lat, i tych radosnych, i tych trudniejszych, nie byłoby szkoły, która jest w tej chwili i tego pięknego jubileuszu. Wam wszystkim, drodzy rodzice, gratuluję, że zdecydowaliście się posłać dzieci do tej szkoły. Wam, drogie dzieci, życzę wspaniałych i pięknych chwil w tej szkole. Wszystkiego dobrego.

- Kiedy 25 lat temu powstawała ta szkoła, miałem przyjemność być wychowawcą pierwszego rocznika. To były najpiękniejsze, najbogatsze i najpełniejsze lata dla mnie jako nauczyciela – mówił Jarosław Skorulski, Naczelnik Wydziału Oświaty. – To był czas, w którym uczyłem się pokory wobec młodego pokolenia. Oni mnie uczyli, co znaczy być nauczycielem szkoły katolickiej. Nie mogliśmy wtedy wyjść ze szkoły, i nauczyciele, i rodzice, i uczniowie, którzy mobilizowali nas do tego, żeby jeszcze i jeszcze, i jeszcze. Życzę wam, uczniowie, by to było miejsce, w którym wszyscy znajdą swe spełnienie i żeby rodzice mieli świadomość, że swoje pociechy oddają w dobre ręce.

Ks. Jan Pawlak wspominał: - Kiedy powstało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w naszej diecezji, szukało sposobu, by również przez edukację dotrzeć do rodzin i dotrzeć do człowieka. I wtedy tak się złożyło, że pan Marek Budniak odszedł ze stanowiska wicekuratora oświaty w Zielonej Górze i został organizatorem i pierwszym dyrektorem tej nowej szkoły. Akt erygowania uroczyście podpisywaliśmy w zielonogórskiej Palmiarni. Wielu było autorów naszej szkoły katolickiej. Dlatego chciałbym dziś podziękować tym wszystkim, którzy ją tworzyli i tym, którzy rzeczywiście do dzisiaj to pięknie prowadzą.

Zobacz zdjęcia: 25-lecie Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze (19 września 2019)

Reklama

50. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka

2019-12-13 08:23

KAI

13 grudnia papież Franciszek będzie świętował 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Z tej okazji mieszkańcy diecezji Rzymu będą modlić się specjalną modlitwą.

Grzegorz Gałązka

“Módlmy się za papieża Franciszka, który 13 grudnia będzie obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich. Niech Pan, który powołał go do bycia szafarzem Świętych Misteriów i biskupem Rzymu, prowadzi go i wspiera łaską Swego Ducha oraz obdarza pociechą, pochodzącą z modlitwy całego Kościoła” – tak brzmi specjalna intencja modlitwy wiernych, którą w najbliższą niedzielę 8 grudnia będą modlić się wierni we wszystkich kościołach rzymskiej diecezji.

Vatican.news

Poczta Watykańska uczciła dwoma znaczkami przypadającą 13 grudnia 50. rocznicę święceń kapłańskich Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka.

Pierwszy znaczek, o wartości 1,10 euro, przedstawia młodego Bergoglio w czarnej sutannie na tle jego parafialnego kościoła św. Józefa w Buenos Aires i wizerunku Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, który odkrył w Niemczech i upowszechnił w stolicy Argentyny. Drugi znaczek, o wartości 1,15 euro, przedstawia Franciszka w białej sutannie na tle bazyliki św. Piotra w Watykanie i wizerunku Jezusa Miłosiernego (z wizji św. Faustyny Kowalskiej), przypominającego słowa papieża, że „kapłan, na wzór Dobrego Pasterza, jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliski swojemu ludowi i sługą wszystkich. Kapłan jest tym, kto leczy rany”.

Autorem wykorzystanych na znaczkach obrazów jest malarz Raúl Berzosa z Malagi w Hiszpanii. Jest on autorem m.in. portretu Benedykta XVI.

Z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich papieża Franciszka, wikariusz generalny Rzymu kard. Angelo de Donatis, napisał do wiernych list, w którym zachęca do wspólnego dziękczynienia za posługę kapłańską obecnego papieża. Wspomina też dzień wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową i przypomina o nieustającej prośbie papieża Franciszka o modlitwę w jego intencji.

Papież Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu 13 grudnia 1969 r. z rąk abp. Ramón José Castellano. Z okazji jubileuszu Poczta Watykańska wprowadziła do obiegu pamiątkowe znaczki pocztowe o nominale 1,10 oraz 1,15 euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historyczny triumf Polek

2019-12-13 20:36

Zespół wPolityce.pl

Marlena Karwacka i Urszula Łoś wygrały sprint drużynowy podczas zawodów o Puchar Świata w kolarstwie torowym w australijskim Brisbane. Drugie miejsce w zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji zajęli Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk i Maciej Bielecki.

wPolityce.pl/youtube TEL-KAB Telewizja Kablowa Pruszków
Urszula Łoś

Karwacka i Łoś, rekordzistki Polski (32,791), miały najlepszy czas w kwalifikacjach (33,189), a w pierwszej rundzie wygrały z Ukrainkami Ołeną Starikową i Liubow Basową. W finale Polki minimalnie zwyciężyły Rosjanki Jekaterinę Rogową i Anastazję Wojnową, choć obu parom zapisano jednakowy wynik - 33,029.

Z kolei Rudyk, Bielecki i Patryk Rajkowski kwalifikacje zakończyli na czwartej pozycji, a w pierwszej rundzie Biało-czerwoni, już z Makselem w miejsce Rajkowskiego, okazali się lepsi od zespołu z Trynidadu i Tobago. W finale uzyskali 45,408 i byli wyraźnie słabsi od Japończyków, do których stracili prawie dwie i pół sekundy.

Wcześniej w wyścigu drużynowym Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Katarzyna Pawłowska i Łucja Pietrzak miały ósmy czas kwalifikacji, ale w pierwszej rundzie uległy reprezentantkom Francji. Zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji. Zwyciężyły Australijki, które w finale pokonały ekipę Nowej Zelandii.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji również najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, a drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Polacy nie startowali.

Zawody w Brisbane to przedostatnia runda o PŚ. Ostatnia odbędzie się w kanadyjskim Milton 24-26 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem