Reklama

Noworoczne zmiany w świadczeniach na rzecz najuboższych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2006

Małgorzata Mazur: - Rozpoczął się nowy rok, zmieniło się kilka przepisów dotyczących świadczeń udzielanych przez Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie. Zacznijmy od sprawy dożywiania dzieci w szkołach. Na jakich zasadach MCPR w Zamościu prowadzi dożywianie?

Maria Czopko: - Dzieci w szkołach dożywiamy już od 12 lat. Obecnie obowiązuje nowa ustawa z 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Ten program zapewnia pomoc w zakresie dożywiania dzieciom do 7. roku życia i uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Taką formą pomocy obejmujemy ok. 1200 uczniów w szkołach średnich i ponadgimnazjalnych na terenie Zamościa. Dożywiamy także dzieci w przedszkolach. Kryteria dochodowe pozostały takie same jak w ubiegłym roku. Po przeliczeniu jest to kwota 474 zł na osobę w rodzinie, dla samotnej osoby - 691 zł. Wtedy dożywiamy dzieci i osoby starsze bezpłatnie.

- Jak wyglądają procedury zgłaszania osób do dożywiania?

- Wystarczy, że osoba zainteresowana zgłosi się do pracownika socjalnego. Jeżeli zna on sytuację rodziny i ma aktualne dane, czyli dochody rodziny - wydajemy wniosek rodzicowi, a ten zanosi go do szkoły. Dzieci można zgłaszać przez cały czas, dożywianie trwa od stycznia do czerwca i od września do grudnia.

- A jak wygląda dożywianie dorosłych?

- W tej chwili w naszej kuchni społecznej na ul. Orlicz-Dreszera dożywiamy ok. 220 dorosłych. Jest to szczególnie ważne zimą. Nasza kuchnia jest czynna cały rok.

- Od stycznia matkom przysługuje dodatek z tytułu urodzenia dziecka.

- W życie weszła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jest to zmiana z 29 grudnia 2005 r. Od 1 stycznia 2006 r. dodatek do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka wynosi 1000 zł. Dodatek ten wypłacamy na wszystkie dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego. Kryterium dochodowe wynosi 504 zł na osobę i jeżeli wniosek o ten dodatek złożony jest w ciągu roku od urodzenia dziecka, a decyzja wydana jest po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - matka dostanie dodatek. Mogę podać taki przykład: dziecko urodziło się w październiku czy listopadzie, rodzice jeszcze do nas nie dotarli, nie złożyli wniosku - jeżeli złożą go w styczniu, otrzymają ten dodatek w wysokości 1000 zł mimo, że dziecko urodziło się w ubiegłym roku. Pod warunkiem oczywiście, że ich dochód nie przekroczy 504 zł na osobę.

- Od nowego roku zmieniły się zasady weryfikacji świadczeń w połowie okresu zasiłkowego.

- W marcu nie będzie prowadzona weryfikacja prawa do świadczeń rodzinnych. Poprzednio, wydając decyzję, każdemu dawaliśmy druk oświadczenia, które petenci mieli złożyć do 15 marca o dochodach, jakie osiągnęli za 2005 r. Nowelizacja uchyliła ten obowiązek i już nie trzeba do nas zgłaszać tych oświadczeń.

- Zmieniły się także przepisy dotyczące przeliczania pola.

- Tak, mam dobrą wiadomość dla tych, którzy są właścicielami gospodarstwa rolnego i starają się o zasiłek rodzinny i dodatki. Do tej pory z 1 ha przeliczeniowego dochód ustawowo wynosił 194 zł. Od 1 stycznia ta kwota wynosi 135 zł 50 gr.

- Następna zmiana dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą.

- Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapisy ustawy odnośnie do przeliczania dochodu osób prowadzących działalność gospodarczą są niezgodne z Konstytucją. Dotychczas, zgodnie z ustawą, przeliczaliśmy, że dochód nie może być mniejszy niż sześciokrotność sumy, jaką dana osoba zapłaciła na składki do ZUS i podatek. Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego opieramy się jedynie na oświadczeniach petentów. Warto powiedzieć o jeszcze innej zmianie. W obowiązującej do niedawna ustawie był zapis, że świadczenia rodzinne przysługują tylko osobom, które przebywały na terytorium Polski przez okres przynajmniej roku przed złożeniem wniosku oraz przez okres zasiłkowy. Od 1 stycznia mamy zmianę. Precyzuje ona prawo do świadczeń w przypadku, kiedy osoba pobierająca świadczenie rodzinne wyjeżdża z Polski na okres krótki. W takiej sytuacji nie traci prawa do świadczeń rodzinnych.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

2020-09-25 13:56

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Wikipedia

Aleksander Łukaszenko

Aleksander Łukaszenko

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Słowa te padły podczas spotkania Łukaszenki z gubernatorem rosyjskiego obwodu irkuckiego - poinformowała agencja TASS.

W 2019 r. w Polsce studiowało ok. 7 tys. Białorusinów - wynika z informacji PAP otrzymanych w lutym na targach edukacyjnych w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ adj/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję