Reklama

Noworoczne zmiany w świadczeniach na rzecz najuboższych

Z Marią Czopko, kierownikiem działu świadczeń Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, rozmawia Małgorzata Mazur
Edycja zamojsko-lubaczowska 7/2006

Małgorzata Mazur: - Rozpoczął się nowy rok, zmieniło się kilka przepisów dotyczących świadczeń udzielanych przez Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie. Zacznijmy od sprawy dożywiania dzieci w szkołach. Na jakich zasadach MCPR w Zamościu prowadzi dożywianie?

Maria Czopko: - Dzieci w szkołach dożywiamy już od 12 lat. Obecnie obowiązuje nowa ustawa z 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Ten program zapewnia pomoc w zakresie dożywiania dzieciom do 7. roku życia i uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Taką formą pomocy obejmujemy ok. 1200 uczniów w szkołach średnich i ponadgimnazjalnych na terenie Zamościa. Dożywiamy także dzieci w przedszkolach. Kryteria dochodowe pozostały takie same jak w ubiegłym roku. Po przeliczeniu jest to kwota 474 zł na osobę w rodzinie, dla samotnej osoby - 691 zł. Wtedy dożywiamy dzieci i osoby starsze bezpłatnie.

- Jak wyglądają procedury zgłaszania osób do dożywiania?

- Wystarczy, że osoba zainteresowana zgłosi się do pracownika socjalnego. Jeżeli zna on sytuację rodziny i ma aktualne dane, czyli dochody rodziny - wydajemy wniosek rodzicowi, a ten zanosi go do szkoły. Dzieci można zgłaszać przez cały czas, dożywianie trwa od stycznia do czerwca i od września do grudnia.

- A jak wygląda dożywianie dorosłych?

- W tej chwili w naszej kuchni społecznej na ul. Orlicz-Dreszera dożywiamy ok. 220 dorosłych. Jest to szczególnie ważne zimą. Nasza kuchnia jest czynna cały rok.

- Od stycznia matkom przysługuje dodatek z tytułu urodzenia dziecka.

- W życie weszła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jest to zmiana z 29 grudnia 2005 r. Od 1 stycznia 2006 r. dodatek do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka wynosi 1000 zł. Dodatek ten wypłacamy na wszystkie dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego. Kryterium dochodowe wynosi 504 zł na osobę i jeżeli wniosek o ten dodatek złożony jest w ciągu roku od urodzenia dziecka, a decyzja wydana jest po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - matka dostanie dodatek. Mogę podać taki przykład: dziecko urodziło się w październiku czy listopadzie, rodzice jeszcze do nas nie dotarli, nie złożyli wniosku - jeżeli złożą go w styczniu, otrzymają ten dodatek w wysokości 1000 zł mimo, że dziecko urodziło się w ubiegłym roku. Pod warunkiem oczywiście, że ich dochód nie przekroczy 504 zł na osobę.

- Od nowego roku zmieniły się zasady weryfikacji świadczeń w połowie okresu zasiłkowego.

- W marcu nie będzie prowadzona weryfikacja prawa do świadczeń rodzinnych. Poprzednio, wydając decyzję, każdemu dawaliśmy druk oświadczenia, które petenci mieli złożyć do 15 marca o dochodach, jakie osiągnęli za 2005 r. Nowelizacja uchyliła ten obowiązek i już nie trzeba do nas zgłaszać tych oświadczeń.

- Zmieniły się także przepisy dotyczące przeliczania pola.

- Tak, mam dobrą wiadomość dla tych, którzy są właścicielami gospodarstwa rolnego i starają się o zasiłek rodzinny i dodatki. Do tej pory z 1 ha przeliczeniowego dochód ustawowo wynosił 194 zł. Od 1 stycznia ta kwota wynosi 135 zł 50 gr.

- Następna zmiana dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą.

- Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapisy ustawy odnośnie do przeliczania dochodu osób prowadzących działalność gospodarczą są niezgodne z Konstytucją. Dotychczas, zgodnie z ustawą, przeliczaliśmy, że dochód nie może być mniejszy niż sześciokrotność sumy, jaką dana osoba zapłaciła na składki do ZUS i podatek. Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego opieramy się jedynie na oświadczeniach petentów. Warto powiedzieć o jeszcze innej zmianie. W obowiązującej do niedawna ustawie był zapis, że świadczenia rodzinne przysługują tylko osobom, które przebywały na terytorium Polski przez okres przynajmniej roku przed złożeniem wniosku oraz przez okres zasiłkowy. Od 1 stycznia mamy zmianę. Precyzuje ona prawo do świadczeń w przypadku, kiedy osoba pobierająca świadczenie rodzinne wyjeżdża z Polski na okres krótki. W takiej sytuacji nie traci prawa do świadczeń rodzinnych.

- Dziękuję za rozmowę.

Reklama

GUS: Co trzecie małżeństwo się rozwodzi

2019-06-18 18:16

mp / Warszawa (KAI)

W świetle danych GUS liczba rozwodów w Polsce stanowi jedną trzecią spośród zawieranych małżeństw w danym okresie czasu. W 2108 r. zawarto nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, a rozwiodło się prawie 63 tys.

rodjulian / fotolia.com

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w 2018 r. zawarto w Polsce nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, podobnie jak w 2017 r. Natężenie zawierania małżeństw

obserwowane na przestrzeni lat jest nieco wyższe na wsi. W tym samym roku rozwiodło się prawie 63 tys. par małżeńskich, a w przypadku kolejnych ok. 1,3 tys. małżeństw orzeczono separację. Korzystny jest fakt, że w 2018 r. rozwodów było o ponad 2 tys. mniej niż w 2017 r., a separacji o 0,3 tys. mniej niż rok wcześniej.

GUS zwraca uwagę, że liczba rozwodów w miastach jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi. W 2018 r. w miastach rozwiodło się ponad 45 tys. małżeństw. Z kolei liczba separacji w miastach jest ponad 2-krotnie wyższa niż wśród mieszkańców wsi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Z Czarnożył do Lwowa

2019-06-19 10:39

Józef Parzybut

Na przełomie maja i czerwca (31V-2VI) miała miejsce pielgrzymka autokarowa wiernych z parafii Czarnożyły do Lwowa.

Józef Parzybut
Zobacz zdjęcia: Z Czarnożył do Lwowa

Pięćdziesiąt dwie osoby z proboszczem parafii ks. Markiem Jelonkiem na czele wyruszyły wczesnym rankiem, by po kilkunastu godzinach podróży dojechać do celu. Ziemia ukraińska powitała pątników nie tylko piękną pogodą, ale także i gościnnością. Samo miasto Lwów leżące na siedmiu wzgórzach, przypominające położenie Rzymu, urzekło pielgrzymów nie tylko zabytkami i architekturą, ale także nowoczesnością. Obok zabytkowych dzielnic można tutaj podziwiać piękne nowoczesne osiedla. I choć nie sposób zwiedzić Lwowa w trzy dni, to jednak najpiękniejsze i najciekawsze miejsca czarnożylskim parafianom udało się zobaczyć. Przede wszystkim piękne świątynie grekokatolickie i ormiańskie z Archikatedrą Lwowską na czele zauroczyły zwiedzających. Tamtejszy rynek, który otacza wiele pięknych i zabytkowych kamienic, jest nie tylko miejscem do zwiedzania, ale także miejscem spotkań lwowiaków. Szczególnym miejscem, które warto zobaczyć we Lwowie, jest Cmentarz Łyczakowski i sąsiadujący z nim Cmentarz Orląt Lwowskich. Na Łyczakowie, położonym na malowniczym wzgórzu, porośniętym piękną zielenią, jednej z najstarszych europejskich nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków min. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Władysław Bełza. Cmentarz Orląt Lwowskich , na którym znajdują się mogiły poległych w bitwie o Lwów i Małopolskę Wschodnią w latach 1918-1920, nazywany był przez Polaków miejscem świętym, gdyż z pośród pochowanych tam prawie 3000 poległych, część to Orlęta Lwowskie czyli młodzież szkół średnich i wyższych. Lwów to także miasto wielu pomników, wśród których można zobaczyć Aleksandra Fredrę, Bartosza Głowackiego, Jana Kilińskiego czy Adama Mickiewicza. Pięknymi perełkami architektury we Lwowie są Archikatedra i opera. W Archikatedrze Lwowskiej, miejscu tak drogiemu naszej Ojczyźnie i Polskiemu Kościołowi, uczestnicy pielgrzymki mieli możliwość uczestniczenia we Mszy św. , którą sprawował ks. Marek Jelonek. Zaś po zwiedzeniu budynku opery obejrzeli sztukę do muzyki W.A. Mozarta pt. „Czarodziejski flet.”Pełnia bogactwa historycznego, sakralnego i kulturowego w połączeniu z terażniejszoscią życia bardzo ubogaciła wiedzę Czarnożylskich pielgrzymów o tamtych miejscach, a piękne i malownicze widoki rozciągające się na terenach południowo-wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy zauroczyły powracających do domu pątników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem