Reklama

Polska

O. Bartoszewski: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego się zbliża

Do odpowiedniego duchowego przygotowania, ”byśmy mogli przeżyć tę zbliżającą się, niedługą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” zachęcał o. Gabriel Bartoszewski w homilii podczas Mszy św. w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Eucharystia, jak każdego 28 dnia miesiąca, odprawiona została dziś w warszawskiej archikatedrze. Za miesiąc modlitwie towarzyszyć będą obchody 100-lecia sakry biskupiej Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Prawdopodobnie uczestniczyć w nich będzie arcybiskup Mediolanu.

Dziś przy ołtarzu zgromadzili się kapłani dekanatu żoliborskiego a Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu, ks. Prałat Sławomir Nowakowski.

W homilii podczas Mszy św. o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia mówił o czasie uwięzienia kard. Wyszyńskiego, którego duchowym owocem były m.in., Śluby Jasnogórskie oraz program Wielkiej Nowenny. Cytował też „Zapiski więzienne” Prymasa, będące ilustracją jego duchowego przeżywania tego trudnego okresu.

O. Bartoszewski podkreślił, że w trakcie procesu beatyfikacyjnego heroizm kard. Wyszyńskiego „był udowadniany bez najmniejszego kłopotu”. Zachęcał też do odpowiedniego duchowego przygotowania ”byśmy mogli przeżyć tę zbliżającą się, niedługą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia”.

Reklama

Po Mszy św. aktorka Barbara Dobrzyńska odczytała fragment rozważań kard. Wyszyńskiego na temat problemu przerzucania odpowiedzialności na innych. Następnie zebrani przeszli do kaplicy kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie odmówili modlitwę w intencji jego beatyfikacji oraz odśpiewali Apel Jasnogórski.

Proboszcza parafii archikatedralnej, ks Bogdan Bartołd zaprosił wszystkich na Eucharystię, która odbędzie się za miesiąc. Zapowiedział też, że modlitwie o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia towarzyszyć będą obchody 100 – lecia konsekracji Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Sakry biskupiej udzielił mu 28 października 1919 r. w warszawskiej archikatedrze arcybiskup metropolita warszawski Aleksander Kakowski. W uroczystościach prawdopodobnie weźmie udział metropolita Mediolanu abp Mario Delpini.

W Eucharystii uczestniczyli liczni wierni, wśród nich m.in. Rycerze Jana Pawła II, członkowie Archikonfraterni Literackiej, najstarszego bractwa kościelnego w Warszawie oraz Pomocnicy Matki Kościoła.

W modlitwie powszechnej modlono się m.in. o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia a także o to, by ludzie kultury pamiętali w swej twórczości o poszanowaniu uczuć ludzi wierzących

2019-09-29 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Skibiński: Jan Paweł II jest w pewnym sensie dzieckiem kard. Wyszyńskiego

- Poprzez Jana Pawła II, który sam w jakimś sensie jest dzieckiem kard. Wyszyńskiego, cały współczesny Kościół czerpie z bogatej spuścizny Prymasa Tysiąclecia – podkreśla prof. Paweł Skibiński, historyk, pracownik UW. Wczoraj papież Franciszek polecił opublikowanie dekretu o cudzie za sprawą Sługi Bożego. Oznacza to, że wkrótce poznamy datę i miejsce jego beatyfikacji.

Prof. Paweł Skibiński w rozmowie z KAI zwraca uwagę na sukces reformy soborowej w Polsce. - Fakt, że Sobór Watykański II i reforma soborowa nie kojarzy się tu ani z rewolucyjnym zapałem reformatorów ani z dramatem zwykłego katolika, który jest pozbawiony ciągłości i stabilności duszpasterstwa, to jest ogromny sukces prymasa Wyszyńskiego – stwierdza.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję