Reklama

Wiadomości

Dziś Międzynarodowy Dzień bez Przemocy - ważna data dla Caritas

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, ustanowiony w 2006 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, przypada 2 października. Jest to ważna data dla Caritas Polska, która z założenia jest instytucją niosącą pomoc i miłosierdzie.

[ TEMATY ]

Caritas

przemoc

www.courtneyCarmody.com/Foter.com/CC-BY SA

Caritas znana jest przede wszystkim z wielkich dzieł dobroczynnych i programów pomocowych kierowanych do ubogich, bezdomnych, starszych i dzieci, jednak dzieł miłosierdzia jest znacznie więcej. Niewiele osób wie, że Caritas angażuje się także w pomoc pokrzywdzonym, odrzuconym i doświadczającym przemocy. Są to zazwyczaj akcje nie nagłaśniane, prowadzone przez Caritas diecezjalne, których pracownicy i wolontariusze docierają do osób, które potrzebują wsparcia.

Przykładem takiego działania jest, uruchamiany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Tarnobrzegu. Będzie to miejsce świadczące wszechstronną pomoc – od psychologicznej, prawnej czy materialnej, aż po usługi rehabilitacyjne i pielęgniarskie. Na terenie diecezji sandomierskiej funkcjonuje już pięć punktów porad prawnych. Ich działalność finansuje Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Reklama

Wkrótce otwarty zostanie szósty w regionie i drugi w Tarnobrzegu. Celem działalności Punktu Pomocy Pokrzywdzonym będzie zapewnienie opieki prawnej, psychologicznej i rehabilitacyjnej osobom ciężko doświadczonym przez życie. Z placówką będą współpracować studenci wydziału pielęgniarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W tworzonym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym zdobędą praktyczną wiedzę niezbędną do wykonywania wyuczonego zawodu.

W działania przeciwko przemocy w odmienny sposób zaangażowała się z kolei Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizując warsztaty z cyklu „Bezpieczna na randce i nie tylko”, którym towarzyszyły również zajęcia z samoobrony. Dopełnieniem wiedzy praktycznej był udział w wykładach pt. „Spotkajmy się w realu”. Dopełnieniem zajęć stał się poradnik, w którym zebrano informacje na temat zagrożeń, jakie czyhają na młodych ludzi we współczesnym świecie. Poradnik trafił do każdego uczestnika zajęć. Warsztaty są częścią projektu „Młodzi z Mocą” finansowanego przez Caritas Polska i Jeronimo Martins w ramach Programu „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”.

Wiele diecezjalnych Caritas angażuje się w działalność ośrodków pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie. Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie jako jednostka organizacyjna Caritas Diecezji Radomskiej realizuje zadanie publiczne powierzone Caritas Diecezji Radomskiej przez Gminę Miasta Radomia pn. „prowadzenie dziennego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy domowej”.

Reklama

Ośrodek ma 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu działań wspierających oraz terapeutycznych dla osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie. Ponieważ przemoc powoduje głębokie zmiany w psychice człowieka w wielu przypadkach samo wsparcie nie wystarcza, stąd konieczna jest psychoterapia, która leczy i dociera do źródeł trudności w rodzinie. W ośrodku pomocy udzielają psychologowie, psychoterapeuci oraz prawnik. Mogą z niej skorzystać dorośli, młodzież i dzieci.

Podobne wsparcie oferuje Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków Jest to jedna z trzech tego rodzaju placówek w województwie małopolskim. Ośrodek świadczy całodobową pomoc osobom, które ze względu na zaistniałą w rodzinie sytuację muszą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Do zadań ośrodka należą m.in. zapewnienie osobom dotkniętym przemocą całodobowego pobytu, zapewnienie interwencyjnej i długofalowej pomocy socjalnej, medycznej, pedagogicznej, prawnej oraz wsparcia psychologicznego, zapewnienie miejsca pobytu dziennego, miejsca do zabawy i nauki dla dzieci.

Praca z osobami doświadczającymi przemocy w domu jest trudna, dlatego też pomoc polegać na analizie wcześniejszych zdarzeń i związanych z nimi uczuć. Specjaliści pomagają osobom doświadczającym przemocy pozbyć się przekonań o własnej winie i opracowują indywidualny plan terapii dla każdego podopiecznego. Szczególnie trudna i delikatna jest kwestia przemocy seksualnej wśród dzieci i młodzieży, które wymagają szczególnej troski i specjalistycznej opieki na najwyższym poziomie.

Caritas angażuje się w pomoc osobom pokrzywdzonym na skutek przemocy w najróżniejszych działaniach, także poza granicami kraju, mając jednocześnie na uwadze fakt, że krzywdzie najlepiej zapobiegać. Stąd pomocą Caritas obejmuje także osoby zagrożone przestępczością oraz więźniów opuszczających zakłady karne.

2019-10-02 09:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomagam od serca!

Niedziela podlaska 52/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Caritas

adwent

akcja

Magdalena Chomać

Akcja odbywa się w wybranych sklepach, gdzie dyżurują wolontariusze zachęcający do wzięcia udziału w niej oraz dziękujący za wsparcie

Akcja odbywa się w
wybranych sklepach, gdzie dyżurują wolontariusze
zachęcający do wzięcia udziału w niej oraz dziękujący za wsparcie

W okresie Adwentu Caritas organizuję kilka akcji mających na celu pozyskanie żywności, środków czystości oraz funduszy, które umożliwią niesienie pomocy osobom biednym, chorym oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jedną z nich jest trwająca przez cały Adwent akcja „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W tym roku przeprowadzana jest ona pod hasłem: „Płomień Miłosierdzia”.

CZYTAJ DALEJ

Sejm upamiętnił 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

2021-09-15 16:45

[ TEMATY ]

Warszawa

Zamek Królewski

wikipedia.org

Sejm - podczas środowego posiedzenia - przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin - głosi uchwała.

W uchwale przypomniano, że "Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości". "Przez lata był siedzibą książąt mazowieckich, potem królów i parlamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj uchwalano najważniejsze prawa I Rzeczypospolitej, w tym konfederację warszawską 1573 r. i Konstytucję 3 maja 1791 r. Po utracie przez Polskę niepodległości Zamek Królewski był systematycznie niszczony przez zaborców, a jego bogate wyposażenie oraz zgromadzone w nim dzieła sztuki zostały wywiezione do Rosji" - napisano.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje!

2021-09-16 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Świętego Marka w Ewangelii nie gorszy żadna słabość po stronie apostołów, nie gorszy go żaden grzech, żadne niezrozumienie. Jest szczery do bólu opisując apostołów, ale wie, że są to ostatecznie ludzie, którym Jezus nie dał tylko drugiej szansy, tylko piątą, dziesiątą, setną dał! – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję