Reklama

Przez uczynki miłosierdzia przywracajmy nadzieję ubogim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Dicezjanie!

Pod koniec stycznia na Jasnej Górze brałem udział w sympozjum dla ojców duchownych, spowiedników i rekolekcjonistów, poświęconym tematowi: „Przywracać nadzieję ubogim”. W czasie tego sympozjum słuchałem refleksji na temat uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Postanowiłem wtedy wielkopostny list pasterski poświęcić zachęcie do pełnienia uczynków miłosierdzia.

1. Naśladujmy Chrystusa miłosiernego
Zadaniem każdego chrześcijanina jest naśladowanie Chrystusa Pana. Okres Wielkiego Postu - to czas szczególnego wnikania w tajemnicę Chrystusa i naśladowania Go. W kolekcie mszalnej na I niedzielę Wielkiego Postu Kościół prosi Boga: „abyśmy przez doroczne ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa i dzięki Jego łasce prowadzili święte życie”. Mamy naśladować Chrystusa, który przeszedł przez ziemię, wszystkim dobrze czyniąc (por. Dz 10,38). Mamy naśladować Chrystusa, który będzie nas sądził z czynów miłosierdzia (por. Mt 25). Mamy naśladować Boskiego Mistrza, który siebie utożsamia z potrzebującym pomocy człowiekiem. Mamy naśladować Chrystusa, który pochylał się nad biednymi i przychodził im z pomocą, karmił głodnych, uzdrawiał chorych, pocieszał smutnych.
Katechizm Kościoła katolickiego przypomina, że „«Miłość Kościoła do ubogich... należy do Jego stałej tradycji». Czerpie ona natchnienie z Ewangelii błogosławieństw, z ubóstwa Jezusa i Jego uwagi poświęconej ubogim” (KKK 2444). Katechizm, idąc za stałą tradycją, przypomina o uczynkach miłosierdzia i zaznacza: „Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy. Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić - to uczynki miłosierdzia co do duszy. Uczynki miłosierdzia co do ciała polegają zwłaszcza na tym, by głodnych nakarmić, bezdomnym dać dach nad głową, nagich przyodziać, chorych i więźniów nawiedzać, umarłych grzebać. Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu” (KKK 2447). Niech okres Wielkiego Postu będzie dla wszystkich czasem gorliwego pełnienia uczynków miłosierdzia. W ten sposób będziemy się przyczyniać do przywracania nadziei ubogim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

2. Słuchajmy wezwań Namiestników Chrystusa do pełnienia dzieł miłosierdzia
Sługa Boży Jan Paweł II, którego rocznicę śmierci obchodzić będziemy za cztery tygodnie, wielokrotnie zachęcał katolików do dawania świadectwa miłości, a w liście na początek nowego tysiąclecia pisał, że według Ewangelii Chrystus Pan jest w szczególny sposób obecny w ubogich, dlatego wobec nich winniśmy stosować „opcję preferencyjną”, przez co dajemy świadectwo o kształcie miłości Boga, o Jego opatrzności i miłosierdziu. Wielki Papież apelował: „Potrzebna jest dziś nowa «wyobraźnia miłosierdzia», której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr. Winniśmy zatem postępować w taki sposób, aby w każdej chrześcijańskiej wspólnocie ubodzy czuli się «jak u siebie w domu»” (Novo millennio inneunte, 50).
Papież Benedykt XVI w swej pierwszej encyklice Deus caritas est daje nie tylko refleksję o tym, czym jest miłość, ale przypomina o obowiązku caritas jako istotnym zadaniu Kościoła. Ojciec Święty pisze: „Z upływem lat, wraz ze stopniowym rozprzestrzenianiem się Kościoła, działalność charytatywna utwierdziła się jako jeden z istotnych jego sektorów, obok udzielania sakramentów i głoszenia słowa: praktyka miłości wobec wdów i sierot, wobec więźniów, chorych i wszystkich potrzebujących należy do jego istoty w równej mierze, jak posługa sakramentów i głoszenie Ewangelii. Kościół nie może zaniedbać posługi miłości, tak jak nie może zaniedbać sakramentów i słowa” (nr 22).

Reklama

3. Co czynić, aby lepiej spełniać uczynki miłosierdzia?
Papież Benedykt XVI na początku wielkopostnego orędzia pisze: „Wielki Post jest okresem najbardziej sprzyjającym wewnętrznej pielgrzymce do Tego, który jest źródłem miłosierdzia. Jest to pielgrzymka po pustyni naszego ubóstwa, w której On sam nam towarzyszy, wspierając nas w drodze ku radości Wielkiej Nocy”.
W tej pielgrzymce potrzebne jest najpierw głębsze poznanie Chrystusa. Do tego poznania dochodzimy przez lekturę Pisma Świętego. Przed wiekami św. Hieronim pisał, że nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa. Sobór Watykański II w Konstytucji o Objawieniu Bożym zachęcał, aby wierni ochotnie przystępowali „do świętego tekstu czy to za pośrednictwem świętej liturgii obfitującej w Boże słowa, czy też poprzez pobożne czytanie, czy wreszcie przez odpowiednie instytucje i inne pomoce, które za przyzwoleniem i pod opieką pasterzy Kościoła chwalebnie upowszechniają się w naszych czasach” (KO 25).
Jedną z takich instytucji powołanych w Polsce jesienią 2005 r. jest Stowarzyszenie pod nazwą „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Celem tego Dzieła jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie w kaznodziejstwie i katechezie, a także w formacji indywidualnej wiernych.
Liturgia pierwszej niedzieli Wielkiego Postu przypomina, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. W przeddzień tej niedzieli, w dniu 4 marca 2005 r., ustanowię diecezjalne struktury wspomnianego Dzieła Biblijnego. Zachęcam Was, Drodzy Diecezjalne, do czytania i rozważania słowa Bożego w parafiach i rodzinach oraz do włączenia się w apostolat biblijny.
Papież Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Wieki Post przypomina słowa błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty: „Pierwszym ubóstwem narodów jest nieznajomość Chrystusa” i zachęca, by pomagać w odnajdywaniu Boga w miłosiernym obliczu Chrystusa.
Konstytucja o Objawieniu Bożym podkreśla, że należy pamiętać, aby czytaniu Pisma Świętego towarzyszyła modlitwa (por. KO 25). Dzięki niej, lektura ta stanie się rozmową pomiędzy Bogiem a człowiekiem, bo jak mówił św. Ambroży „z Nim rozmawiamy, kiedy się modlimy, i Jego słuchamy, gdy czytamy Boże słowa”. W encyklice Deus caritas est, papież Benedykt XVI pisze: „Błogosławiona Teresa z Kalkuty jest wymownym przykładem, że czas poświęcony Bogu na modlitwie nie tylko nie szkodzi skutecznej i operatywnej miłości bliźniego, ale w rzeczywistości jest jej niewyczerpanym źródłem. W liście na Wielki Post 1996 r. Błogosławiona pisała do swoich świeckich współpracowników: «Potrzebujemy tej intymnej więzi z Bogiem w naszym codziennym życiu. Jak możemy ją nawiązać? Przez modlitwę»” (nr 36).
Zachęcam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Droga Krzyżowa i Gorzkie żale, przede wszystkim jednak do uczestnictwa we Mszy św. Od objęcia urzędu Biskupa Legnickiego przypominam na różne sposoby o obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. Obecnie zachęcam bardziej gorliwych katolików do udziału we Mszy św. w ciągu tygodnia. Dzięki zjednoczeniu z Chrystusem w Komunii św. łatwiej będziemy pełnić dzieła miłosierdzia i przywracać ubogim nadzieję. Zwraca na to uwagę modlitwa po Komunii I niedzieli Wielkiego Postu. Kapłan modli się w niej: „Posileni Chlebem z nieba, który ożywia wiarę, rozwija nadzieję i umacnia miłość, prosimy Cię, Boże. naucz nas pragnąć Jezusa Chrystusa, chleba żywego i prawdziwego, i żyć każdym słowem, które pochodzi z ust Twoich”.
Wszyscy potrzebujemy duchowej przemiany. Dokonuje się ona w czasie wielkopostnych rekolekcji parafialnych i przez przystąpienie do wielkanocnej spowiedzi i Komunii św. Także te obowiązki religijne pragnę Wam przypomnieć i zachęcić do ich wypełnienia.
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w sobotę 25 marca, zapraszam do naszej katedry na obchody XIV-lecia powstania naszej diecezji. Chcemy wtedy zwyczajem lat poprzednich dziękować Bogu za łaski udzielone całej diecezji w ciągu minionych lat i wyrazić wdzięczność ludziom na ich szczególny wkład w życie religijne naszego Kościoła lokalnego.
Na wielkopostne pełnienie uczynków miłosierdzia, lekturę Pisma Świętego, modlitwę i życie sakramentalne wszystkim Diecezjanom z serca błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wasz Biskup

Stefan Cichy

Legnica, dnia 27 lutego 2006 r.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Każdy znalazł coś dla siebie

2024-04-18 12:56

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

gry planszowe

Katarzyna Krawcewicz

"Wsiąść do pociągu" rozgrywane w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Koło Akademickie KSM zorganizowało 17 kwietnia na Uniwersytecie Zielonogórskim wieczór z planszówkami.

Spotkanie otwarte dla wszystkich studentów odbyło się w Kampusie A.Gracze korzystali z KSM-owych gier albo przynieśli własne. Na stolikach rozłożono planszówki i karcianki, gry bardzo proste i te zaawansowane.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję