Reklama

Szkoły Papieskie w hołdzie Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II

2 kwietnia - pamiętna data dla wszystkich Polaków, dla całego Kościoła. Od roku nie ma pośród nas Jana Pawła II, chociaż jak udowadniają to kolejne inicjatywy, wydarzenia, okoliczności, cały czas pozostaje z nami, pośród nas. Kiedy po raz pierwszy w tym roku przychodzi nam przeżywać rocznicę Jego odejścia, chcieliśmy się przypatrzeć jak ten dzień wygląda w miejscach mocniej związanych z Pielgrzymem z Wadowic. Papieskie szkoły - bo tak o nich mówią wszyscy - wpisują w historię swoich miejscowości przeżywanie pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Zobaczmy niektóre z nich.

Niedziela sandomierska 14/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

GORZYCE - Gimnazjum im. Jana Pawła II

- Ważnym i wartym podkreślenia obecności Ojca Świętego pośród gorzyckiej parafii jest fakt istnienia na jej terenie dwóch szkół papieskich: Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, które biorą czynny udział w życiu lokalnej społeczności. Ten szczególny dzień rozpoczniemy „capstrzykiem” przy tablicy Jana Pawła II. Codziennie pali się tu znicz - świadectwo żywej pamięci o Papieżu z Polski. Włączamy się bardzo aktywnie w działania parafialne, które w tym dniu wyrażą się szczególną modlitwą o beatyfikację Ojca Świętego. Na lekcjach wychowawczych planujemy przypominanie Jego postaci - nie w znaczeniu faktów z Jego życia, ale tego, co stanowi przesłanie papieskie. Ruch „Godzina 21.38” inspiruje nas do podejmowania ciągle nowych działań i ten czas mobilizacji nie może pozostać czasem przeszłym. Osoba Papieża zakorzenia się w świadomości wychowanków naszego Gimnazjum - dowodem tego może być zajęcie I miejsca w konkursie wiedzy o Janie Pawle II, jaki odbył się w Warszawie 17 marca - mówi wicedyrektor Janusz Gorczyca.

KOBYLANY - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

- My, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kobylanach, pragniemy godnie uczcić pamięć prawdziwego Polaka i patrona naszej szkoły.
2 kwietnia rozpoczniemy obchody 1. rocznicy śmierci Jana Pawła II od prezentacji montażu słowno-muzycznego W hołdzie Ojcu Świętemu. Następnie o godz. 10.00 odbędzie się uroczysta Msza św. z udziałem całej społeczności szkolnej, mieszkańców Kobylan i władz samorządowych. Przewidziane jest otwarte spotkanie w Zgromadzeniu Sióstr Szarytek św. Wincentego à Paulo w Kobylanach poświęcone osobie i naukom Jana Pawła II, podczas którego prezentowane będą fragmenty utworów Jego autorstwa. Uczennice uczestniczące w III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II - Warszawa 2006 r. otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu na etapie szkolnym drobne upominki. Nie zabraknie też ulubionych kremówek Ojca Świętego, które przywodziły na pamięć miłe wspomnienia młodzieńczych lat i o których zawsze mówił z sentymentem i humorem. Wieczorny apel w godzinę śmierci Jana Pawła II zgromadzi wszystkich na rozważaniu tajemnic światła, które dał nam Ojciec Święty. Zapalenie zniczy przy krzyżu jubileuszowym zakończy uroczystości - mówi dyrektor Dorota Bińczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KOPRZYWNICA - Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II

- Zdaję sobie sprawę z tego, że to dzień szczególny dla wszystkich Polaków: a tym bardziej szczególny dla nas - szkolnej społeczności, która przyjęła imię Jana Pawła II.
Mamy piękny scenariusz na ten dzień. Ks. Marian Bolesta, uczący katechezy w naszej szkole, opracował go i trwają przygotowania do prezentacji tego wydarzenia - będzie to apel inny niż dotychczasowe. Rocznica śmierci przygotowuje też w pewien sposób nasze pierwsze święto szkoły, które przypadnie 20 października - w tym dniu przyjęliśmy imię Jana Pawła II. Mieliśmy już wystawę poświęconą Ojcu Świętemu, tegoroczne rekolekcje wielkopostne były przeżywane pod kątem nauczania Jana Pawła II. Osoba Jana Pawła II wpływa mocno na zachowania uczniów i życie Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Przygotowujemy sztandar szkoły - pod koniec roku planujemy jego poświęcenie. W krótkim okresie staliśmy się mocno „papiescy”. Idea nadania szkole imienia Wielkiego Polaka powstała rok temu w czasie choroby Papieża - na co młodzież bardzo żywo zareagowała, no i mamy Papieża pośród nas - mówi dyrektor Maria Banaś.

NOWOSIELEC - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

- To ważny dzień w historii naszej Szkoły, jak i w historii Nowosielca - myślę, że dzień przede wszystkim wielkiej modlitwy o beatyfikację Papieża. Planujemy akademię i wystawę pamiątek papieskich: to, co uczniowie mają w domu (chusty z pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, plecaki pielgrzymkowe, zdjęcia etc.) Proboszcz ks. Kazimierz Partyka odprawi Mszę św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, a w maju Gimnazjum zamierza przyjąć imię Jana Pawła II. To będzie kontynuacja naszych związków z Ojcem Świętym. Tradycyjnie przy tablicy, upamiętniającej nadanie imienia, złożymy kwiaty, zapalimy znicze. Może skromnie trochę, ale nie zapomnimy o tym dniu, na pewno! - mówi dyrektor Anna Cichocka

Reklama

OSIEK - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II

- Trzeba przyznać, że do tego wydarzenia przygotowujemy się od dawna. Szkoła jest mocno zintegrowana ze społecznością Osieka, chce w pewien sposób przeżywać ten dzień ze wszystkimi. Zaplanowaliśmy wartę honorową przed naszym pomnikiem Jana Pawła II - to tradycja ubiegłoroczna, wyrosła spontanicznie w dniach śmierci i pogrzebu Papieża. Będzie kontynuowana - tak jak w ubiegłym roku podczas śmierci i pogrzebu - przed pomnikiem Papieża. Pomnik przy szkole to ważne miejsce dla całego Miasta - powstał dzięki Radzie Rodziców, Radzie Gminy i Miasta, parafii. W tym miejscu uczniowie całej szkoły pełnić będą wartę. Zaczynamy o 8.30, po zakończeniu Mszy św. w kościele, i tak będzie aż do 21.37. O 20.00 zaplanowaliśmy wieczornicę w kościele parafialnym. Proboszcz ks. Henryk Podgórski inspiruje nas do takich działań. Po wieczornicy zostanie odprawiona Msza św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, a po niej przemarsz z kościoła na plac szkolny - mówi dyrektor Małgorzata Kunowska.

PYSZNICA - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

- Nasze działania obracają się wokół Inicjatywy „Godzina 21.38”. Nasze dorastanie z Janem Pawłem II - tak można streścić najkrócej program tej rocznicy, który dla nas nie zaczyna się i nie kończy 2 kwietnia - trwa przez cały rok pracy Szkoły. W czasie rekolekcji szkolnych, połączonych z parafialnymi, koncertujemy w kościele, zaznaczając obecność „papieskiej” społeczności. Centrum wydarzeń rocznicowych będzie stanowić uroczysta Msza św. o godz. 11.00 z udziałem szkoły i wielka modlitwa o beatyfikację Naszego Patrona. Wieczorem odbędzie się Apel o 21.00, przygotowany przez KSM i ks. Ireneusza Rząsę. Poprzedzi go część artystyczna, z prezentacją multimedialną i koncertem chóru naszej Szkoły. Ułożymy serce ze zniczy na placu kościelnym. Powstał też pomysł wystawy zdjęć ludzi z parafii, którzy uczestniczyli w pielgrzymkach papieskich. Uczniom chcemy przedstawić program na cały rok - budujemy pomnik dla Jana Pawła II - nie z kamienia, ze spiżu, ale naszych dobrych postanowień, czynów, z naszego życia. Prace te chcemy kontynuować przez cały rok. „Bądźmy jak ziarno - lekcja z Janem Pawłem wciąż trwa”. Wyrazem tej naszej aktywności będzie zbiorek poezji, malarstwa, mówiący o zasiewaniu wartości dobra, piękna. Idea budowania pomnika to także powstanie księgi o tym zasiewaniu ziarna, w którym chcemy dokumentować nasze działania. Na ile zapalone przez Ojca Świętego światło płonie w nas - będziemy to weryfikować - mówi dyrektor Władysław Szpunar.

Reklama

STALOWA WOLA - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II

- W związku z przeżywaniem I rocznicy śmierci Ojca Świętego powstał w naszej szkole czteroosobowy zespół odpowiedzialny za przygotowanie tej uroczystości. 31 marca, w przeddzień rocznicy, będzie sprawowana Msza św. w kościele parafialnym: przewodniczyć jej będzie proboszcz ks. Stanisław Czerpak - a po niej uczniowie przedstawią krótki program artystyczny. W uroczystościach weźmie udział sztandarowy poczet naszej Szkoły, Grono Pedagogiczne, młodzież. 1 kwietnia poczet sztandarowy, uczniowie i katechetka wyjeżdżają do Sandomierza na konferencję poświęconą Janowi Pawłowi II. W sam dzień rocznicy śmierci - 2 kwietnia - bierzemy udział, jako szkoła, w uroczystościach ogólnomiejskich - mówi wicedyrektor Anna Ostrowska.

STALOWA WOLA - Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II

- Zaplanowaliśmy w niedzielę uroczystą Mszę św. w intencji Ojca Świętego o Jego rychłą beatyfikację, którą poprzedzi uroczysty program przygotowany przez nas. Zdjęcia, slajdy z Ojcem Świętym, recytacja wierszy w wykonaniu naszej młodzieży - wierzę, że to wszystko pozwoli nam na nowo pochylić się nad papieskim przesłaniem, nad duchowym „testamentem Jana Pawła II”. Osoba Jana Pawła II, mimo Jego nieobecności, promieniuje w tutejszej szkole - mamy comiesięczny apel, na który przychodzi proboszcz ks. Jerzy Warchoł. Odbywa się on na korytarzu szkolnym, przy tablicy papieskiej. W ostatnich dniach Rada Rodziców ufundowała także dla całej szkoły bilety na film o Ojcu Świętym, staramy się, aby fizyczna nieobecność zamieniała sie w duchowe promieniowanie Papieża na codzienne życie Szkoły i parafii Opatrzności Bożej, na terenie której Szkoła się znajduje. Niedawno braliśmy także udział w konkursie wiedzy o Janie Pawle II w Warszawie, zajmując czołowe miejsce - to wszystko staje się świadectwem i potwierdzeniem naszych głębokich związków z Janem Pawłem II.

Reklama

ŚLĘZAKI - Gimnazjum im. Jana Pawła II

- Centralnym akcentem będzie Msza św. w intencji Ojca Świętego, ale zaplanowaliśmy też wieczornicę przygotowywaną przez uczniów Gimnazjum i chór: zaprezentujemy ją na terenie szkoły i w Baranowie Sandomierskim w Domu Kultury. Zostały zorganizowane konkursy: plastyczny, recytatorski o wpływie Jana Pawła II na nas. W związku ze zbliżającymi się smutnymi wydarzeniami zorganizowaliśmy projekcję filmu o Janie Pawle II dla uczniów. Chcemy też włączyć środowisko lokalne - jako jedyna instytucja „papieska” na terenie gminy czujemy się szczególnie odpowiedzialni za kontynuowanie myśli i wartości związanych z osobą Papieża Jana Pawła II. Co dwa tygodnie mamy szkolne apele, w czasie których modlimy się o beatyfikację Jana Pawła II - mówi dyrektor Hynowska.

TARNOBRZEG - Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II

- Nasza szkoła wrosła mocno w osiedle na Dzikowie, w tradycje papieskie Miasta Tarnobrzeg. Zawsze bierzemy udział w uroczystościach miejskich, związanych z osobą Ojca Świętego, więc tym bardziej nie zabraknie nas i w tym roku. Będziemy, wraz z pocztem sztandarowym - słynna tarnobrzeska „gwardia papieska”, uczestniczyć w uroczystej Mszy św. Natomiast w szkole planowana jest część artystyczna, poświęcona Ojcu Świętemu. Organizujemy też wystawę zdjęć z wydarzeń, jakie miały miejsce rok temu, w czasie śmierci i pogrzebu Jana Pawła II. Tutaj, w Tarnobrzegu. No i oczywiście nie zabraknie tematyki papieskiej na spotkaniach i lekcjach wychowawczych w dniach nauki, poprzedzających rocznicę śmierci Papieża.

Reklama

WOLA RZECZYCKA - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

- Na pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego chcemy zaprosić dyrektorów szkół z całej Gminy, przedstawicieli władz gminnych z Wójtem na czele. Zaczynamy wieczorną Mszą św., która będzie miała charakter dekanalny - Ksiądz Dziekan zapowiedział, że parafialne uroczystości odbędą się 1 kwietnia, natomiast 2 kwietnia chcemy przeżyć ten dzień jako cały dekanat, wspólnie - mówi ks. Marcin Hejman. Szkoła przygotowuje program artystyczny, który zakończyć chcemy ok. 21.35, a po nim nastąpi chwila ciszy - do godziny śmierci Jana Pawła II - historycznej godziny 21.37. Chcemy wykorzystać lampiony do ułożenia serca płonącego, tak jak serca naszych dzieci, które zapowiedziały w tym dniu szczególną modlitwę o rychłą beatyfikację Papieża - dodaje dyrektor Barbara Pankowska.

ZABRNIE - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

- Ten dzień rozpoczniemy Mszą św. w kościele parafialnym, a następnie chcemy zaprezentować montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas V i VI. Być może uda się nam odwiedzić miejsca związane z Janem Pawłem II - Sandomierz, Wielowieś - tak jak robiliśmy to w ubiegłym roku, chcąc zaznaczyć naszą obecnością, zapalonymi zniczami, kwiatami i modlitwą naszą wdzięczność Ojcu Świętemu za to wszystko, co czynił dla całego świata. Przygotowaliśmy także konkurs plastyczny o Janie Pawle II i na te dni zapraszamy całą społeczność Zabrania. Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce po montażu słowno-muzycznym - mówi dyrektor Krystyna Kozieja.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy rzeczywiście jestem z Chrystusowej owczarni?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 1-10.

Poniedziałek, 22 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

„Rąbek tajemnicy" serca biskupa

2024-04-22 08:30

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Ignacy Dec

archiwum prywatne

Okłada książki „Nauczanie jasnogórskie”

Okłada książki „Nauczanie jasnogórskie”

Ukazała się najnowsza książka bp Ignacego Deca, pt. "Nauczanie jasnogórskie", która stanowi zbiór homilii i rozważeń głoszonych przez duchownego w czasie jego licznych pielgrzymek na Jasną Górę.

Publikacja skupia się na ważnym dla Polaków miejscu jakim jest Jasna Góra, od dawna będącym świadkiem nie tylko religijnej pobożności, ale i kluczowych wydarzeń narodowych. Bp Ignacy Dec, który w swoim życiu nawiedził to sanktuarium ponad 300 razy, a w latach 1966-2023 wygłosił liczne przemówienia, które teraz zostały zebrane i uporządkowane tematycznie. Znajdziemy w niej m.in. 8 homilii z pielgrzymek Rodziny Radia Maryja, 15 homilii na zakończenie pieszych pielgrzymek diecezji świdnickiej oraz 22 rozważania Apeli Jasnogórskich. Dodatkowo, książka zawiera 13 homilii z pielgrzymek maturzystów i 42 homilie i rozważania okolicznościowe.

CZYTAJ DALEJ

PWT we Wrocławiu za życiem

2024-04-22 17:05

Adobe Stock

Wrocław: Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP – zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” – czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu wrocławskiej uczelni teologicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję