Reklama

Jasna Góra

Polscy klerycy u Matki Bożej na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

klerycy

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Według pięknej chrześcijańskiej tradycji spoglądamy na Oblicze Maryi, aby czystość Jej miłości odcisnęła się na naszej duszy - mówił 16 kwietnia w kaplicy Cudownego Obrazu podczas Apelu Jasnogórskiego kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, na rozpoczęcie IV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę.

W swoim słowie przed błogosławieństwem kard. Piacenza przypomniał, że „kontemplujemy w Maryi przede wszystkim doskonałą wolność, poprzez którą własnym „tak” na zwiastowanie anioła otworzyła bramy nieba”- Owo „tak” Maryi zapoczątkowało każde „tak” człowieka dla woli Boga. Było to „tak” św. Józefa, „tak” św. Jana Chrzciciela, uczniów Chrystusa, wszystkich wielkich świętych i nasze „tak”- mówił kard. Piacenza.

Reklama

„Kontemplujemy w Maryi wzór prawdziwej wierności Chrystusowi.” - kontynuował kard. Piacenza.

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa przypomniał, że „Maryja jest Matką w latach kapłańskiej formacji.”- Wypraszajmy u Niej serce uchrystusowione, zdolne zapłacić własną osobą za miłość Chrystusa do Kościoła, wolne od każdego grzechu- wołał kard. Piacenza.

Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego, który wskazał na hymn „Magnifikat” jako na „szkołę chrześcijańskiej mądrości”. - Poznać Boga i siebie, w tym zawarta jest cała mądrość chrześcijańska- mówił o. Cantalamessa.

Reklama

„Maryja w „Magnifikat” jest mistrzynią w szkole tej mądrości.”- kontynuował o. Cantalamessa.

Kaznodzieja Domu Papieskiego przypomniał, że „z tej mądrości płynie radość.” - Maryja uczy nas, że źródło radości jest w Bogu.- mówił o. Cantalamessa.

„Bóg to szczęście. Bóg to radość.”- dodał o. Raniero Cantalamessa.

W rozważaniu o. Cantalamessa podkreślił również, że „Maryja dała ludzkości prawdziwy hymn radości. A Kościół odmawiając ten hymn każdego dnia podczas modlitwy Nieszporów przychodzi do Szkoły Maryi.”

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczy w rozpoczynającej się dziś, dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę. Organizowanej po raz czwarty pielgrzymce, która odbywa się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, przewodniczy kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Pielgrzymka wpisuje się również w 450. rocznicę zakończenia Soboru Trydenckiego (1545-1563). Jednym z jego owoców było również powołanie do istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. Pielgrzymka na Jasną Górę ma być dziękczynieniem za 450 lat formacji kapłanów w seminariach.

Episkopat Polski reprezentować będą m.in.: kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, bp Andrzej Jeż, bp Grzegorz Ryś i bp Jan Wątroba.

W środę, 17 kwietnia, pielgrzymi spotkają się o godz. 10.00 w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie wysłuchają konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego. Następnie adoracji Najświętszego Sakramentu będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Po adoracji seminarzyści wyruszą w procesji maryjnej z kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na Jasną Górę. Po procesji o godz. 13.00 w Bazylice jasnogórskiej rozpocznie się Eucharystia, której przewodniczyć będzie kard. Mauro Piacenza.

Podczas Mszy św. alumni i moderatorzy złożą uroczyste wyznanie wiary. Na zakończenie pielgrzymki w imieniu zebranych Akt Zawierzenia Matce Bożej wszystkich polskich seminariów duchownych wypowie abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

„Ta czwarta pielgrzymka uczy nas odpowiedzialności za to pokolenie, które dzisiaj się przygotowuje do kapłaństwa, i za to, które przyjdzie po nas dlatego, że jest to sprawa nie tylko demografii, ale samej odważnej decyzji żeby się określić po stronie Chrystusa i chcieć być Jego kapłanem na dobre i złe czasy to wtedy rozumiemy, że trzeba nam ufnej modlitwy i tutaj przez pośrednictwo naszej Matki i Królowej, taką modlitwę zanosimy.”- powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z Archidiecezjalnym Radiem Fiat.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „każdemu z nas, nie tylko kapłanowi, ale każdemu chrześcijaninowi powinna towarzyszyć świadomość, że Bóg nas uprzedza swoją łaską, a łaska to nie jest cos, co jest nam dane, czy dodawane, ale to sam Bóg, który wychodzi nam naprzeciw.”

„Będę prosił o dary Ducha Świętego a zwłaszcza odwagę pokory i odwagę wiary, żebyśmy mieli kleryków i alumnów właśnie tak wrażliwych na światło Ducha Świętego, żeby te dary zdobywali, żeby później one owocowały w ich codziennej posłudze, a to, że czasy, które przeżywamy i które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa. Tego możemy być pewni, bo taka jest historia Kościoła.”- dodał abp Depo.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę odbyła się 29 kwietnia 1999 r. pod przewodnictwem kard. Pio Laghi prefekta watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Wówczas w pielgrzymce wzięło udział Ponad 6 tys. kleryków, wychowawców i wykładowców Wyższych Seminariów Duchownych. Celem pielgrzymki, odbywającej się pod hasłem: "Oto ja, poślij mnie" było przygotowanie do pielgrzymki apostolskiej Jana Pawła II do Polski oraz do Jubileuszu Roku 2000.

2013-04-17 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy do dyspozycji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karolina Krasowska

Ks. Ryszard Walner, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych

Ks. Ryszard Walner, diecezjalny
duszpasterz głuchoniemych

„Być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole”. Pod takim hasłem 12 września odbędzie się tegoroczna 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych na Jasną Górę

W kontekście pielgrzymki osób niesłyszących na Jasną Górę postanowiłem dowiedzieć się, z jakimi trudnościami w sferze religijnej zmagają się te osoby i jakie są ich oczekiwania wobec kapłanów i osób duchownych.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję