Reklama

Świat

Francja: abp Georges Pontier nowym przewodniczącym episkopatu

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Sokoljan/pl.wikipedia.org

Zgromadzeni w Paryżu na swej sesji plenarnej biskupi Francji wybrali nowe kierownictwo episkopatu: przewodniczącego, abp Georgesa Pontier - arcybiskupa Marsylii, oraz dwóch wiceprzewodniczących - bp. Pascala Delannoy z Saint-Denis oraz abp. Pierre-Marie Carré z Montpellier. Obejmą oni swoje funkcje od 1 lipca. Abp Georges Pontier urodził się 1 maja 1943 r. w rodzinie weterynarza. Studiował w seminarium duchownym w Albi, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i na uniwersytecie w Tuluzie. Zdobył licencjat kanoniczny z teologii i magisterium z literatury współczesnej. 3 lipca 1966 r. przyjął w Albi święcenia kapłańskie.

W latach 1969-82 był wykładowcą i dyrektorem niższego seminarium archidiecezji Albi w Saint-Sulpice-la-Pointe, następnie wikariuszem w katedrze św. Cecylii w Albi, której proboszczem został w 1985 r. W latach 1987-88 był wikariuszem biskupim.

Reklama

2 lutego 1988 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Digne. Sakrę biskupią przyjął 20 marca tegoż roku z rąk abp. Roberta Coffy z Marsylii. W latach 1993-99 przewodniczył Komitetowi Biskupiemu Francja-Ameryka Łacińska. W 1996 r. został biskupem La Rochelle i Saintes. W latach 2001-2007 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów Francji. 12 maja 2007 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Marsylii.

Bp Pascal Delannoy urodził się 2 kwietnia 1957 r. na północy Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1989 r. i należy do prezbiterium diecezji Lille. Ukończył między innymi studia ekonomiczne i wyższej rachunkowości. 30 czerwca 2004 roku bł. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Lille, a 10 marca 2009 r. Benedykt XVI mianował go biskupem Saint-Denis. W obrębie episkopatu Francji przewodniczy komisji finansowej oraz Radzie ds. gospodarczych, społecznych i prawnych.

Abp Pierre-Marie Carré urodził się 22 kwietnia 1947 roku w Serques w departamencie Pas-de-Calais. Świącenia kapłańskie przyjął 7 września 1974 r. i należy do prezbiterium diecezji Agen. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii, a na Papieskim Instytucie Biblijnym licencjat biblijny. 13 lipca 2000 roku bł. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Albi, Castres i Lavaur. 14 maja 2010 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem-koadiutorem Montpellier, zaś rządy w diecezji przejął 3 czerwca 2011 roku. W obrębie episkopatu Francji stoi na czele komisji doktrynalnej. W 2012 roku był sekretarzem specjalnym XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego pod hasłem „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.

2013-04-17 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miasto Joanny d’Arc

Niedziela Ogólnopolska 43/2018, str. 27

[ TEMATY ]

Francja

Beata Pieczykura/Niedziela

Katedra w Orleanie

Katedra w Orleanie

Za najważniejsze wydarzenie w historii Orleanu powszechnie uznawane jest odparcie ataku armii angielskiej wiosną 1429 r. przez wojska dowodzone przez Joannę d’Arc. To był przełom w wojnie stuletniej

Orlean jest usytuowany w miejscu, w którym Loara zmienia kierunek z północno- na południowo-zachodni. Istniejąca tu twierdza miała strategiczne znaczenie dla środkowej Francji. Choć centrum miasta zostało skutecznie zbombardowane w czasie II wojny światowej, to dzięki kultowi Joanny d’Arc nie tylko jego duch nie zaginął. Dziś miasto wielkości Rzeszowa (a z przyległościami Gdyni) może się szczycić oryginalną gotycką katedrą i kilkoma innymi zabytkami oraz atmosferą podparyskiego (do stolicy Francji jest stąd ok. 130 km) miasta średniej wielkości, w którym da się dobrze, ale i spokojnie, bez paryskiego zgiełku, żyć.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję