Reklama

Wspominamy Wielkiego i Mężnego Pasterza

Kazanie biskupa płockiego Stanisława Wielgusa wygłoszone w katedrze 2 kwietnia 2006 r. podczas Mszy św. sprawowanej w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Równo rok temu przeżywaliśmy trudną do pełnej oceny stratę największego w historii naszej Ojczyzny Polaka, jednego z największych w historii Kościoła papieża. Mimo wielu różnic, jakie dzieliły i dzielą nas, Polaków, w żałobie po śmierci Jana Pawła II byliśmy nadzwyczajnie zjednoczeni. Oto utraciliśmy autentycznego Ojca zatroskanego o nasz los i duchowego Przewodnika po pełnych chaosu ścieżkach współczesnego życia. Odszedł ten, który istotnie wpłynął na bieg historii naszej Ojczyzny, Europy, a nawet świata. Odszedł ten, który służył wszystkim ludziom, bez względu na rasę, narodowość i pochodzenie; który swoim przenikającym mury i wszelkie granice słowem i nieustającą modlitwą walczył o najważniejsze dla każdego człowieka na świecie wartości: o życie, o chleb, o pokój i o wolność.
W tych pamiętnych kwietniowych dniach nie popadaliśmy w rozpacz, ponieważ pamiętaliśmy o jego słowach, gdy mówił, że życie nasze jest daną nam szansą na to, by czyniąc dobro na tym świecie i dzieląc się z bliźnimi miłością, przygotować się na spotkanie twarzą w twarz z naszym Ojcem Niebieskim, który nas nieodmiennie kocha i który na nas czeka, aby zaprowadzić nas do wiecznego, niewyobrażalnego szczęścia. Ponieważ pamiętaliśmy o powtarzanych często przez Jana Pawła II słowach, które słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, że ziarno pszenicy, aby wydać plon, musi wpierw samo obumrzeć.
Po odejściu przeciętnych ludzi, a nawet tych, którzy znani byli szeroko opinii publicznej, pamięć blednie szybko i bezpowrotnie. Natomiast w przypadku Jana Pawła II, w miarę upływu dni od jego śmierci, pamięć wielu milionów ludzi rośnie, a uczucia podziwu i wdzięczności stale się wzmagają. Od wielu miesięcy dziesiątki tysięcy osób ustawiają się codziennie przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, aby przynajmniej przez moment zatrzymać się przy grobie wielkiego papieża na krótką modlitwę i oddać mu hołd.
We współczesnym, pełnym ideowego zamętu świecie, który odrzuca wszelkie autorytety moralne, który wstrząsany jest aktami terroryzmu i w którym za chwalebny akt wolności, nieograniczonej żadnymi normami moralnymi, uchodzi każde bluźnierstwo i deptanie wszystkich przykazań - w tym to świecie Jan Paweł II z niezwykłym męstwem, przeciwstawiającym się duchowi czasu, kierował do wszystkich mieszkańców Ziemi swoje orędzie, w którym prosił ich, by żyli w prawdzie i uczciwości; by zawsze działali sprawiedliwie; by bronili wolności swojej i innych i by żyli zgodnie z przykazaniem ewangelicznej miłości.
W epoce najrozmaitszych lęków był pasterzem odważnym. W dobie kompromisów ze złem i powszechnej chwiejności moralnej był człowiekiem zdecydowanym.
Swoje wielkie męstwo okazywał wtedy, gdy wbrew nihilistycznej - relatywizującej zło i dobro, odrzucającej grzech i wezwanie do nawrócenia jako ograniczające ludzką wolność tabu - ideologii poprawności politycznej wzywał ludzkość do zachowania wiary w Boga Trójcy Jedynego. Był mężny, gdy w czasie nieustających, coraz to nowych okrutnych wojen, bezwarunkowo bronił pokoju. Był mężny, gdy w naszej epoce, w której zatracono świadomość faktu, że role matki i ojca są niezastąpione, bronił pełnej rodziny. Był mężny, gdy w naszych czasach, kiedy prawodawstwa niektórych, dawniej chrześcijańskich narodów, depcząc prawo naturalne, zaczęły tworzyć karykaturalne małżeństwa homoseksualne, a także wydawać prawa pozwalające na mordowanie niewinnego życia ludzkiego w aborcji i eutanazji - nie przestawał - wbrew ateistycznemu liberalizmowi - wzywać narody do nawrócenia, do poszanowania życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, do poszanowania małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, oraz do poszanowania godności każdego ludzkiego istnienia: białego, czarnego i żółtego; zdrowego i chorego; bogatego i biednego. Jan Paweł II był mężny, gdy przemawiał do ludzi młodych, tak bardzo w naszych czasach kuszonych przez złe siły. Nigdy nie uciekał się do pochlebstw typowych dla wielu mediów i wielu polityków chcących uzyskać uznanie tłumów. Nigdy nie rozwadniał trudnego przesłania ewangelicznego, aby zyskać popularność. Nigdy nie banalizował zła. Nigdy nie posługiwał się demagogią, aby wywołać aplauz. A mimo to młodzi ludzie szli za nim tak tłumnie, jak ongiś szli wielkimi rzeszami za głoszącym swoją naukę Chrystusem. Szli za nim, chociaż wzywał ich do ciężkiej pracy nad sobą, do samodyscypliny moralnej i do ofiarnego, pełnego trudów chrześcijańskiego życia. Szli za nim, ponieważ młodzi ludzie są spragnieni prawdy i autentyczności. Ponieważ mają dosyć pełnych umizgów i fałszywych, zaprawionych jadowitą słodyczą obietnic tak zwanych medialnych autorytetów, obiecujących im życie łatwe i przyjemne. Szli za nim, ponieważ czuli swoim nieomylnym młodzieńczym instynktem, że on ich naprawdę kocha, że naprawdę mu na nich zależy, że naprawdę pragnie ich dobra i szczęścia; i że to właśnie on zna prawdę we współczesnym zatrutym nową ideologią zła świecie.
Jan Paweł II był pasterzem mężnym w najtrudniejszych dla siebie chwilach. Był mężny, gdy nasłana przez odwiecznego wroga wraża ręka strzelała do niego; gdy przez całe lata zmagał się z nieopisanym cierpieniem; gdy będąc już niemal w agonii, usiłował jeszcze przemawiać do wiernego ludu.
Te nadludzkie siły, tę niezłomną postawę, tę niewzruszoną wiarę, nadzieję i miłość Jan Paweł II czerpał z modlitwy, ze swojej ustawicznej, niewiarygodnie gorliwej, robiącej wstrząsające wrażenie na świadkach - rozmowy z Ojcem Niebieskim.
Rok temu żałoba po Janie Pawle II zgromadziła tysiące mieszkańców naszego miasta na Placu Celebry z roku 1991 i pod naszą katedrą. Modliliśmy się wspólnie, zapalaliśmy znicze i wspólnie płakaliśmy po niepowetowanej stracie.
Dziś, w pierwszą rocznicę śmierci naszego wielkiego Papieża, znów jesteśmy razem. Wspominamy go z uczuciami najgłębszej wdzięczności, oddajemy mu hołd, modlimy się o jego rychłe wyniesienie na ołtarze.
Jednocześnie w naszej świadomości przywołujemy testament, który nam zostawił, a który streszcza się w jego pełnym miłości wezwaniu, byśmy na zawsze zachowali wierność Chrystusowi i jego przykazaniom; byśmy kierowani miłością ewangeliczną wychodzili poza krąg naszych prywatnych spraw i okazywali troskę o bliźnich, których Opatrzność postawiła na drodze naszego życia, zwłaszcza ludzi bezbronnych, słabych, chorych, ubogich, przeżywających ciężkie momenty; tych wszystkich ludzi, którzy potrzebują naszej solidarności z nimi i pomocy, na jaką nas stać.
Jan Paweł II był pasterzem mężnym, niezłomnym i bezwzględnie wiernym doktrynie Kościoła katolickiego. Nie uciekał przed problemami, jakie niesie współczesny świat. Stawiał im czoło z odwagą męczenników za wiarę. Stawiał wysokie wymagania przede wszystkim sobie, ale także wszystkim nam. Nieustannie przekonywał nas o konieczności zachowania właściwej hierarchii wartości w naszym życiu, wśród których to właśnie wartości duchowe winny być zawsze najważniejsze. Nieustannie otwierał nas na wieczny horyzont naszego ludzkiego istnienia, niedający się zamknąć w ciasnych okowach samej tylko materii oraz samych tylko ślepych instynktów i fizjologii naszych ciał. A jednocześnie Jan Paweł II nigdy nikogo nie potępiał. Nie potępiał błądzących, inaczej myślących, z wielkim trudem dorastających do wymogów Ewangelii, która jest źródłem życia wiecznego, ale która w zetknięciu z ranami grzechu pali sumienie grzesznika oczyszczającym ogniem.
Przez prawie 27 lat Jan Paweł II szedł jak gwiazda betlejemska przed ludzkością, pogrążoną w ciemnościach grzechu i we mgle fałszywych idei. Byliśmy ufni, spokojni i pełni nadziei, że on wie, jak żyć, że on wskaże narodom, naszej Ojczyźnie i nam samym właściwą drogę w najtrudniejszej sytuacji.
Od roku brakuje nam jego fizycznej obecności. Ale jest w nas głębokie przekonanie, że jest z nami w jeszcze doskonalszy niż niegdyś sposób. Jest z nami duchowo. Wstawia się za swoim umiłowanym narodem u Ojca Niebieskiego, wypraszając dla nas opiekę i błogosławieństwo.
Mimo jego odejścia nie jesteśmy osieroceni. Naszym duchowym przewodnikiem jest teraz wierny przyjaciel i współpracownik Jana Pawła II Ojciec Święty Benedykt XVI, który ustawicznie okazuje swoją nadzwyczajną miłość do Polaków, w których głębokiej wierze widzi - co mocno podkreśla - szansę na religijny renesans Zachodniej Europy pogrążającej się, niestety, w nowym pogaństwie.
W przyszłym miesiącu Ojciec Święty Benedykt XVI przybywa z pielgrzymką do ojczystej ziemi swojego wspaniałego Poprzednika, by spotkać się z nami, by skierować do nas pasterskie słowo, by nawiedzić miejsca, które były tak bardzo bliskie sercu Jana Pawła II i by się tam gorąco modlić wraz z nami.
Przygotujmy przez gorącą modlitwę nasze serca na przyjazd obecnego Następcy św. Piotra. Przyjmijmy go godnie i z miłością na naszej ojczystej ziemi.
Zachowajmy także tę serdeczną więź, jaka nawiązała się po śmierci Jana Pawła II między nami, Polakami. Niech nie zrywają tej więzi nasze różniące się poglądy polityczne, ekonomiczne czy społeczne. Mamy prawo się różnić. Także najlepsi przyjaciele potrafią zachować przyjaźń mimo, że się różnią w różnych sprawach. Różnijmy się więc z szacunkiem, wzajemnie się wzbogacając. Przestańmy obrzucać pełnymi nienawiści obelgami tych, którzy mają inną od naszej wizję rozwoju Polski. Nie ulegajmy ślepej, pełnej pychy i zbytniego przekonania o swojej doskonałości nienawiści. Spróbujmy odszukać to, co dobre i wartościowe także u innych. Mamy jedną tylko Ojczyznę. Kochajmy ją i dbajmy o nią. Swój patriotyzm okazujmy owocną pracą, wzajemnym poszanowaniem, myśleniem kategoriami dobra wspólnego i gorącą modlitwą.
Niech przykład największego w naszej historii autorytetu, jakim był Jan Paweł Wielki, będzie jak plon stokrotny, który wydało wsiane w ziemię ziarno pszenicy. Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

[ TEMATY ]

papież

forum

Ghana

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

To ogólnoświatowe przedsięwzięcie ekumeniczne jest współtworzone przez chrześcijan wszystkich wyznań. Zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Ma swoje lokalne odpowiedniki w wielu krajach świata. W Polsce jest nim Polskie Forum Chrześcijańskie.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję