Reklama

Ukraina: postrzelona w Kijowie zakonnica skierowana na operację

2013-04-19 09:12

kcz (KAI Lwów) / Kijów/KAI

BOŻENA SZTAJNER

Pochodząca z Polski siostra józefitka Rozalia Muszyńska, jedna z dwóch zakonnic rzymskokatolickich, które zostały ranne w wyniku strzałów z broni pneumatycznej wieczorem 16 kwietnia w Kijowie podczas modlitwy na miejscu budowy nowego kościoła, została skierowana na operację – powiedział KAI o. Patryk Olich OFM, sekretarz prasowy prowincji św. Michała Archanioła Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie. Druga zakonnica odniosła jedynie lekkie obrażenia i nie potrzebuje już pomocy medycznej.

Do incydentu doszło we wtorek 16 kwietnia w dzielnicy Obołoń, gdzie od 2000 r. w parafii św. Franciszka z Asyżu służą franciszkanie. Mieszkają oni w bloku, gdzie w jednym z pokojów została przystosowana kaplica, gdzie wierni gromadzą się na nabożeństwa a w drugim dzieci na katechezę. „Jest to 4-pokojowe mieszkanie – powiedzieli franciszkanie. – Obecnie do naszej kartoteki parafialnej wpisano ponad tysiąc parafian. Niestety, nie mogą oni wszyscy się zmieścić w takim małym pomieszczeniu, dlatego muszą jeździć do jedynie czterech kościołów na cały Kijów. Do najbliższego kościoła jest 10 km”.

W 2004 r. po długich staraniach władze stolicy Ukrainy wydzielili rzymskim katolikom działkę o rozmiarze 0,35 ha, na rogu ulic Zoji Hajdaj i Bohaterów Dniepru, pod budowę kościoła i dom zakonny. Dalej trzeba było prawię dziesięć lat kolejnych starań, ażeby w zgodzie z wszystkimi przepisami prawnymi w państwie ukraińskim 15 kwietnia br. rozpocząć budowę świątyni. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Piotr Malczuk, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej. Obecny był też jego biskup pomocniczy Stanisław Szyrokoradiuk, franciszkanin, który od lat obejmuje opiekę nad tym dziełem.

Reklama

Przeciwko uroczystemu przebiegowi tego wydarzenia protestowali mieszkańcy dzielnicy, którzy są przeciwko budowie kościoła. Cały czas słyszano ich groźby. A na drugi dzień podczas wspólnej modlitwy parafian na tym miejscu została przelana krew siostry józefitki Rozalii. Do zakonnic strzelano z broni pneumatycznej.

„Siostra Rozalia mogła pozostać bez oka – zaznaczył o. Patryk Olich OFM. – Według przeprowadzonych badań kula utknęła w miękkich tkankach twarzy i jutro ma być przeprowadzona operacja po wyjęciu tej kuli”.

Od razu po tym wypadku zawiadomiono milicję, jednak tam próbowali zaprzeczyć, że żadnych strzałów nie było. „Jednak na zdjęciu rentgenowskim widoczna jest kula” – mówi franciszkanin.

Wczoraj, 17 kwietnia przeciwnicy budowy kościoła w agresywny sposób zniszczyli doszczętnie nowe ogrodzenie dookoła budowy świątyni.

Na jutro, 19 kwietnia, w siedzibie agencji informacyjnej UNIAN w Kijowie jest zapowiedziana konferencja prasowa z udziałem abp. Piotra Malczuka, bp. Stanisława Szyrokoradiuka i o. Franciszka Botwina OFM, proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu.

Tagi:
zakon zakonnica siostry

Dzieci Niepokalanej

2019-12-04 07:37

O spełnionym marzeniu Maryi Wanda Mokrzycka rozmawia z s. Alicją Grzywocz
Edycja wrocławska 49/2019, str. IV

Radek Mokrzycki
S. Alicja z Mariankami z karłowickiej parafii

Wanda Mokrzycka: – Kto zapoczątkował Ruch Dzieci Maryi?

S. Alicja Grzywocz: – W latach 30. XIX wieku Maryja objawiała się Katarzynie Labouré w Paryżu. Owocem tych objawień jest cudowny medalik z Niepokalaną. Również wtedy Matka Boża wyraziła swoją prośbę, aby został utworzony Ruch Dzieci Maryi. Jej marzenie spełniło się najpierw we Francji. Niedługo potem Ruch zawiązał się także na ziemiach polskich. Zabory, potem wojna i komunizm sprawiły, że rozwój Marianek był utrudniony, ale nie niemożliwy. Pod koniec lat 70. XX wieku nastąpiło ich odrodzenie. Dziś kolejne pokolenie dziewczynek chce naśladować Maryję.
W naszej karłowickiej parafii Marianki to inicjatywa oddolna. Kilka lat temu nastoletnia dziewczyna wysłała SMS do ojca proboszcza z pytaniem, czy przy kościele mógłby zawiązać się wspólnota Dzieci Maryi. Franciszkanin odpowiedział, że jeśli znajdzie jeszcze cztery dziewczyny, to owszem. Znalazła. A proboszcz został pierwszym opiekunem Marianek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzym: pierwszy kościół otwarty całą dobę

2019-12-09 20:30

pb (KAI/religiondigital.org) / Rzym

Po raz pierwszy Rzym ma światynię otwartą całą dobę. Od 9 grudnia o 19.00 kościół Stygmatów św. Franciszka jest czynny non stop. Znajduje się on w centrum Wiecznego Miasta - pomiędzy Panteonem i jezuickim kościołem Il Gesù.

Adrian Ziątek

Inicjatorem przedsięwzięcia jest ks. Ángel García Rodríguez, wspierany przez papieża Franciszka. Świątynią opiekować się będą wolontariusze Fundacji Mensajeros de la Paz (Zwiastuni Pokoju), która na co dzień prowadzi domy dla opuszczonych dzieci, pozbawionych rodzinnego ciepła. Założył ją w 1962 r. właśnie ks. García.

W wysłanym 8 grudnia liście do ks. Garcíi papież wyraził pragnienie, by domy Boże miały zawsze otwarte drzwi. Gdy zaś są one zamknięte, takie kościoły „powinny być nazywane muzeami”. Franciszek podkreślił, że wspólnota kościelna, zgodnie z Ewangelią, ma być namiotem, zdolnym do powiększania swej przestrzeni, aby wszyscy mogli wejść, „oazą pokoju i miłości Boga, miejscem przyjęcia, pojednania i przebaczenia”.

Inicjatywę otwarcia świątyni przez 24 godziny na dobę, co od lat było marzeniem ks. Garcíi, wsparło również dwóch kardynałów: Angelo de Donatis - papieski wikariusz diecezji rzymskiej oraz Aquilino Bocos Merino, były przełożony generalny Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem