Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: VI zwyczajna sesja plenarna Synodu Archidiecezji Łódzkiej

W Kościele Łódzkim trwa drugi etap IV synodu Archidiecezji Łódzkiej, który jest poświęcony rodzinie. Od rana w auli Wyższego Seminarium Duchownego trwa szósta zwyczajna sesja plenarna, w czasie której poruszone zostaną dwa kolejne tematy z Instrumentum Labris, opracowane wcześniej w parafialnych grupach synodalnych.

[ TEMATY ]

synod

Łódź

Ks. Paweł Kłys

Otwierając dzisiejsze obrady metropolita łódzki wskazał na to, że - Synod jest czasem, kiedy patrzymy na swoich ojców, ale myślimy o swoich synach. Dziś mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kościół się rodzi z krwi męczenników – w tym sensie ks. Jerzy jest dla nas wszystkich ojcem. Jesteśmy pokoleniem, które wyrasta z ojców, ale też Pan nam obiecuje takich synów, którzy będą książętami na całej ziemi. Taka obietnica pomnożenia ludu Bożego, pomnożenia jego roli na całej ziemi. – podkreślił.

Metropolita łódzki zaprezentował także książkę dziekana Roty Rzymskiej Mons. Pio Vito Pinto zatytułowaną: Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce Papieża Franciszka. – W książce znajdziemy między innymi uwagi biskupów argentyńskich do ósmego rozdziału Amoris laetitia – jest to tekst, który został uznany przez Ojca Świętego Franciszka, za najlepszą interpretację Jego nauczania. To nie jest tylko książka dotycząca nowego procesu kanonicznego, ale także mówiąca o samym rozumieniu papieskiego dokumentu Amoris laetitia i o jego wymiarach duszpasterskich. – zaznaczył.

Prelegentami dzisiejszej sesji są: ks. dr Marek Pluta – proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi – który zaprezentował temat: „Miłość w małżeństwie”, oraz ks. Paweł Kutynia – dyrektor Domu Samotnej Matki w Łodzi - który pochylił się nad tematem: „Miłość, która staje się owocna”. Należy podkreślić, że rozważania prelegentów oparte są o opracowania, jakie do sekretariatu Synodu wpłynęły z grup synodalnych działających przy parafiach.

- Małżeństwo jest ikoną Trójcy świętej – to znaczy, że jest ono wspólnotą osób na wzór doskonałej wspólnoty jaką jest wspólnota Trójcy. Odwzorowanie tej wspólnotowości ma się przejawiać w zgodnym i jednomyślnym działaniu małżonków. Może się zdarzyć – co zauważyli jedni małżonkowie - że małżeństwo staje się karykaturą, a nie obrazem Trójcy. Praktyczny rozwój wspólnoty małżeńskiej uwidocznia się na zewnątrz poprzez małe drobne gesty jak wzajemne słuchanie się, poświęcanie sobie czasu, gotowość do przebaczenia, wspólna modlitwa. – podkreślił ks. Pluta.

Reklama

Prelegent zaznaczył, że przedstawiciele grup synodalnych od duszpasterzy wymagają prowadzenia ale i towarzyszenia im szczególnie w czasie kryzysów i problemów, jakie dotykają współczesne rodziny. Z ankiet, które zostały nadesłane do sekretariatu Synodu wynika, że wśród zagrożeń dla jedności małżeństwa wymieniane są najczęściej: seksualizacja współczesnego świata, łatwość zdrady, dostępność do rozwodów, lansowanie wolnych związków i popularność życia w pojedynkę oraz brak wzorców prawdziwej – ofiarnej miłości małżeńskiej. – dodał.

- Owocem miłości rodziców między sobą i miłości Bożej do nich samych jest potomstwo, które jest darem. – mówił drugi prelegent dzisiejszej sesji - ks. Paweł Kutynia. - Przyjęcie dziecka – jest przyjęciem daru, a nie tragedią, która dotknęła młodych ludzi. Prelegent wskazał na to, że stan błogosławiony kobiet jest czasem świętym nie tylko dla nich samych, ale również dla całej ich rodzin, które oczekują narodzin dziecka. Rodzice zastanawiają się nad tym czego doświadczyli, ale także nad tym, co mogą ofiarować swoim dorastającym dzieciom. Niezwykle ważnym spostrzeżeniem jest wskazanie na dziadków, którzy nie tylko towarzyszą, ale także pomagają w wychowaniu swoich wnuków. To ważne relacje, ale czasem mogą być one bardzo trudne, gdy dziadkowie chcą ingerować w życie młodych małżonków i ich dzieci. – dodał.

Zadaniem kościoła – zauważył ks. Paweł - jest to, by ukazać wielkie piękno relacji rodzin, ich bogactwo, dzięki któremu możemy wzrastać i wzajemnie się ubogacać. Do wniosków pastoralnych ks. Kutynia zaliczył pomysł na przeprowadzenie rekolekcji dla rodzin, które byłby umocnieniem więzi w rodzinach i ukazaniem piękna ich jedności. – zakończył.

2019-10-19 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: ludzie Zachodu konfiskują synod dla własnych planów

Na obradach synodalnych pojawia się propozycja wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. W tej sprawie wypowiedział się również kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" zaznaczył, że Kościół nie boi się dyskusji na ten temat. Synod to rozważy, a papież wyciągnie wnioski. Choć Franciszek już raz zapowiedział, że celibatu nie zniesienie.

Afrykański purpurat przypomniał, że wyznania chrześcijańskie, w których nie ma celibatu, bynajmniej nie są bardziej dynamiczne niż Kościół katolicki. Problem leży więc gdzie indziej. Trzeba się raczej pytać, dlaczego brakuje ludzi, którzy byliby gotowi poświęcić się bez reszty Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję