Reklama

Maturzyści u tronu Pani Jasnogórskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie już od wielu lat w trzecią sobotę października młodzież maturalna naszej diecezji gromadzi się przed tronem Jasnogórskiej Pani. 27 października młodzi spędzili pod hasłem: "Wszystko postawiłem na Maryję". Ponad 3 tys. maturzystów przybyło do Częstochowy, aby zawierzyć swoje życie Pani Jasnogórskiej i Jej Synowi.

Z różnymi intencjami

Młodzi prosili o szczególne łaski nie tylko dla siebie, ale także dla swoich rodziców, nauczycieli, wychowawców, przyjaciół oraz dla tych, którzy z różnych przyczyn zostali w domach. Oto niektóre z zanoszonych intencji: "Pojechałam na pielgrzymkę z postanowieniem umocnienia swojej wiary i powierzenia mojego życia na nowo Matce Bożej. Również dlatego, by przeżyć czas zadumy nad swoim życiem i być razem z przyjaciółmi z klasy". "Kierowała mną chęć przeżycia spotkania z Bogiem, z ludźmi, którzy podzielają moją wiarę, prośba o wstawiennictwo do Najświętszej Maryi Panny o szczęśliwe zdanie matury, egzaminów, właściwe decyzje życiowe". "Jechałam z nadzieją odnowienia życia wewnętrznego", "z prośbą do Matki Bożej o mądry wybór drogi życiowej". "Chciałem naprawić przez modlitwę wszystkie moje błędy i prosić Boga we własnych intencjach", "aby mi Bóg pomógł na maturze". "Chciałam przeżyć z klasą coś innego niż do tej pory przeżywaliśmy, bo nigdy głównym powodem naszych wycieczek nie były względy religijne". "Bardzo chciałam przeżyć tę ostatnią wyprawę z całą klasą, jednocześnie wiedziałam, że będzie ona dla mnie zastrzykiem religijności i prawdziwej wiary". "Czułam, że ta pielgrzymka pomoże mi umocnić się w wierze, nabrać otuchy i nadziei na to, co czeka mnie w przyszłości". "Oczekiwałam spokoju, modlitwy. Zależało mi w szczególny sposób, aby przeżyć pielgrzymkę duchowo, wyprosić łaski na moje dorosłe życie i podziękować za wszystko, co otrzymałam i otrzymam w przyszłości". "Motywem pielgrzymowania była chęć przeżycia czegoś duchowego, zbliżenia się do Pana Boga i Jezusa poprzez spotkanie z Matką Bożą; także złożenie dziękczynienia za dotychczasową opiekę i wsparcie oraz zaniesienie próśb w intencjach mojej rodziny, zmarłych, klasy, wszystkich najbliższych oraz w intencji matury i decyzji podejmowanych w przyszłości".

Reklama

Zgromadzeni przy Stole Eucharystycznym

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy naszej diecezji Mariusz Leszczyński. Eucharystia sprawowana była w intencji młodzieży, aby szczęśliwie przygotowywała się do matury, aby dokonała właściwych wyborów w najbliższym czasie. Ksiądz Biskup skierował także słowo Boże do zgromadzonych w bazylice. Powiedział w nim m. in.: "Wasza pielgrzymka na Jasną Górę przed egzaminem maturalnym i wyborem drogi życiowej odbywa się w Roku Prymasa Tysiąclecia - Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Ten Sługa Boży - jak wam wiadomo - gorąco kochał Maryję, Panią Jasnogórską i ufnie zawierzał Jej wstawiennictwu u Boga siebie, naród i Kościół w Polsce. Idziemy więc jego śladami, rozpoczynając wędrówkę w życie od modlitwy na Jasnej Górze.

Bądź pozdrowiona, Maryjo, w godzinie modlitwy młodych serc przed Twoim Cudownym Wizerunkiem! Dziecko czuje się najlepiej przy matce, przy Twoim sercu Maryjo! Dziękujemy Ci, Maryjo, że jesteś naszą Matką i Królową. Spójrz Orędowniczko, zatroskana o los swoich dzieci, na młodzież, która z gorącym miłością sercem i z mocną nadzieją wpatruje się w Twoje Oblicze.

Trwamy przed Tobą, Bogurodzico Dziewico, z dziecięcą wiarą i ufnością, jak Twój wielki czciciel - Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński, tak żywo w tym roku wspominany".

Ksiądz Biskup podkreślił, że Prymas Wyszyński wierzył głęboko, że skutecznym narzędziem w dziele duchowego odrodzenia narodu, umocnienia go w wierze i nadziei, może być realizacja wielkich programów duszpasterskich, które starał się inicjować. Najważniejsze z nich zrodziły się w latach jego więziennego odosobnienia. To właśnie w Komańczy, w 1956 r., zaplanował uroczystość odnowienia ślubowań króla Jana Kazimierza, która odbyła się 26 sierpnia br. na Jasnej Górze, w obecności Episkopatu Polski, duchowieństwa i blisko milionowej rzeszy wiernych. A potem była Wielka Nowenna przed Tysiącleciem Chrztu Polski i od 1957 r. nawiedzenie parafii w diecezjach przez Matkę Bożą w kopii Obrazu Jasnogórskiego.

Trzydzieści lat temu, w lipcu i sierpniu 1971 r., Matka Boża nawiedzała parafie w archidiecezji w Lubaczowie, a potem w Kościele lubelskim, począwszy od Tomaszowa. Szła do swych dzieci w znaku pustej ramy, świecy i Ewangelii, bo Wizerunek był przez komunistów uwięziony.

"Do tamtych pamiętnych wydarzeń z dziejów naszego Kościoła trzeba nam powracać - apelował ks. bp Leszczyński - aby dziś uczyć się żyć prawdziwie wiarą naszych matek i ojców oraz pewnie wyruszać z Chrystusem i Jego Matką w nasze jutro.

W niedalekiej już przyszłości czeka nas ponowna peregrynacja kopii Obrazu Pani Jasnogórskiej w parafiach naszej diecezji - powiedział Ksiądz Biskup. - Chcemy ją przeżywać z wiarą tak żywą, jak tamto pokolenie, przed trzydziestoma laty. Dziś bowiem, jak dawniej, stoją przed narodem naszym nowe zagrożenia i nowe wyzwania. Dlatego z wielką nadzieją patrzymy na naszą młodzież, a pośród niej na przyszłorocznych maturzystów. Chcemy, aby młodzi, zanim wyruszą w dorosłe życie, wsłuchali się w głos Maryi Matki i poszli za Jezusem, Jej Synem i naszym Panem. Ten właśnie kierunek wskazuje nam Prymas Tysiąclecia, który mówi, że ´tylko na tej drodze można czegoś dokonać w Polsce...´".

Ksiądz Biskup zwrócił się z gorącymi prośbami do Pani Jasnogórskiej: "Bądź przy nas, Matko i Królowo nasza, i pomagaj nam żyć przykazaniami Ojca, Ewangelią Syna i światłem Ducha Świętego. Wspieraj nas swym wstawiennictwem przed Bogiem, abyśmy - w mocy Ducha Świętego - byli ´autentycznymi świadkami zbawienia, solą dla ziemi i światłem dla świata´.

Pomagaj nam zachować wiarę ojców, przywiązanie do Kościoła, miłość do Ojczyzny i narodu, do każdego człowieka".

Na koniec ks. bp Leszczyński zaapelował: "Otuleni sercem Pani Jasnogórskiej i ufni w Jej macierzyńską opiekę ´idźcie w nowy etap waszego życia, w ramionach Matki Boga-Człowieka i waszej najlepszej Matki´".

Przeżycia maturzystów

"Jestem bardzo wdzięczna Bogu za to, że mogłam uczestniczyć w pielgrzymce, i za łaski, którymi mnie obdarzył w tym czasie. Myślę, że dzięki poszczeniu o chlebie i wodzie nauczyłam się trochę pokory. Najbardziej zapamiętałam przejście na kolanach przed obrazem Matki Bożej oraz modlitwę różańcową i Apel Jasnogórski. Poczułam, jak dobrze jest mieć Matkę, do której można się zwrócić z każdą sprawą". "Bardzo podobał mi się Różaniec odmawiany odważnie, gromkim głosem i co ważne przez młodzież". "Skorzystałam ze spowiedzi św. w Częstochowie, która bardzo poprawiła moją kondycję psychiczną". "Łzy w oczach stanęły mi nieraz podczas Drogi Krzyżowej, bo mimo kiepskiego nagłośnienia miała bardzo głęboki wymiar i piękną oprawę muzyczną. Żałuję, że nie mogłam przejść na kolanach wokół obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" . "Bardzo podobała mi się Jasna Góra, emanowała świętością, wszędzie panował wzorowy porządek, było to dla mnie coś wspaniałego". "Podobał mi się Różaniec i osobisty, bezpośredni kontakt z Matką Bożą w czasie przejścia na kolanach wokół obrazu Matki Bożej". "Doszłam do wniosku, że muszę więcej czasu poświecić mojej modlitwie, Panu Bogu, zrobiłam sobie porządny rachunek sumienia". "To wspaniałe móc mieć Matkę, która wysłucha, pomoże i której miłości jest się pewnym".

Już za niecały rok kolejna Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wielu z nas już dzisiaj zadaje sobie pytanie, jaka będzie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję