Reklama

Franciszek: miłość Chrystusa wykracza poza nasze schematy

„Niech Duch Święty sprawi, abyśmy pojęli miłość Chrystusa względem nas i przygotuje nasze serca, byśmy pozwolili miłować się Panu” – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii papież nawiązał przede wszystkim do pierwszego czytania liturgicznego (Rz 8, 31b-39), w którym Apostoł Paweł zapewnia, że nic nas nie odłączy od miłości Chrystusa.

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na wstępie Franciszek zauważył, że słowa św. Pawła mogą wydawać się nieco zarozumiałe, pewne siebie, gdy powiada, że nawet „utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz” nie mogą odłączyć nas od miłości Chrystusa.

Następnie Ojciec Święty wskazał na znaczenie doświadczenia Pawła, który od chwili swego nawrócenia pod Damaszkiem „zakochał się w Chrystusie”, co pozwoliło jemu pojąć tajemnicę Chrystusa. Jest to miłość silna, wspaniała, do tego stopnia, iż nic nie jest w stanie „odłączyć go od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”.

„Kiedy nadchodzą chwile trudne, ile razy odczuwa się pragnienie powiedzenia: «Pan mnie opuścił, już mnie nie kocha» i chciałoby się odejść od Pana. Ale Paweł był pewien, że Pan nigdy nie porzuca człowieka. W swoim życiu zrozumiał miłość Chrystusa. Droga, którą ukazuje nam Paweł to droga miłości, zawsze, w chwilach dobrych i złych” – podkreślił papież.

Franciszek zaznaczył, że miłości Chrystusa nie da się opisać, jest bowiem tak ogromna.

„On jest tym, który został posłany przez Ojca, aby nas zbawić, i uczynił to z miłością, oddał za mnie życie: nie ma większej miłości, niż oddać życie za bliźniego. Pomyślmy o miłości matki, która oddaje życie za swoje dziecko, zawsze towarzyszy mu w chwilach trudnych, ale to wciąż mało ... jest to miłość blisko nas, a nie miłość abstrakcyjna. Miłość Jezusa, to miłość w relacji osobowej Ja-ty, wobec każdego z nas, z imieniem i nazwiskiem” – stwierdził Ojciec Święty.

Przechodząc natomiast do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 13, 31-35), mówiącego o wierności Jezusa wobec powierzonej Jemu misji papież wskazał, na konkretne przejawy miłości Jezusa. Mówiąc o Jerozolimie, Jezus przypomniał chwile, kiedy próbował zgromadzić jej dzieci, „jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła”, ale nie pozwolono Mu na to, a następnie zapłakał.

Reklama

„Miłość Chrystusa doprowadziła Go do łez, do płaczu za każdego z nas. W tym wyrażeniu zawarta jest czułość. Jezus mógł potępić Jerozolimę, wypowiedzieć złe słowa ... I ubolewa, że nie pozwala się kochać jak pisklęta. Wyraża się w tych słowach czułość Bożej miłości w Jezusie. Zrozumiał to Paweł. Jeśli nie będziemy umieli odczuwać, rozumieć czułości miłości Boga w Jezusie do każdego z nas, to nigdy nie będziemy potrafili zrozumieć, czym jest miłość Chrystusa. To miłość cierpliwie czekająca, miłość, która daje ostatnią szansę Judaszowi: «Przyjacielu» - daje mu wyjście. Nawet wobec wielkich grzeszników miłuje tą czułą miłością aż do końca” – powiedział Franciszek.

Podsumowując papież zachęcił do zastanowienia się, czy Jezus płacze z naszego powodu. Ten, który dał nam „wiele rzeczy”, a my często wybieramy „inną drogę”. Miłość Boga „staje się łzą, staje się płaczem czułości Jezusa” – podkreślił. Kończąc swą homilię Ojciec Święty zaznaczył, że z tego powodu święty Paweł „zakochał się w Chrystusie i nic nie mogło go od niego oddzielić” .

2019-10-31 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: marszałek Senatu RP spotka się z papieżem

[ TEMATY ]

polityka

papież Franciszek

marszałek

Ks. Tomasz Lubaś

W najbliższą sobotę marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotka się z papieżem Franciszkiem. Podczas wizyty w Stolicy Apostolskiej złoży też kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II i tablicy poświęconej bł. kard. Wyszyńskiemu w Bazylice NMP na Zatybrzu.

Najważniejszym punktem dwudniowej wizyty marszałka Senatu RP w Watykanie, która odbędzie się w dn. 7-8 stycznia br. będzie audiencja u Ojca Świętego Franciszka, która odbędzie się w sobotę, 8 stycznia o godz. 11.15. Następnie marszałek złoży kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej, a o godz. 11.35 spotka się z dziennikarzami na placu Piusa XII przy Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję