Reklama

Zmarł ks. Jacek Pietruszka

2019-11-02 09:07

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, mp / Kraków (KAI)

diecezja.pl

Dziś w nocy, 2 listopada zmarł ksiądz dr Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Ks. Jacek Pietruszka ur. 1967 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W trakcie pracy w parafii katedralnej na Wawelu w minionych latach współpracował m.in. z tamtejszym Muzeum Katedralnym i Archiwum Kapituły Metropolitalnej oraz ukończył międzyuczelniane studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa zorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Politechnikę Krakowską.

Od października 2013 r. pracował w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jako zastępca dyrektora ds. organizacyjnych. Od 2015 r. pełnił w nim funkcję dyrektora placówki.

Reklama

Zmarł 2 listopada o godz. 1.51 w wyniku ciężkiej choroby. O szczegółach dotyczących pogrzebu poinformujemy w późniejszym terminie.

Tagi:
Kraków zmarły

Zmarł o. Florian Pełka SJ

2019-10-25 16:52

jezuici.pl / Warszawa (KAI)

Dziś rano, dnia 25 października 2019, zmarł w szpitalu w Wejherowie o. Florian Pełka SJ - ceniony duszpasterz, były szef polskiej Sekcji Radia Watykańskiego i prowincjał wielkopolsko-mazowieckiej prowincji Towarzystwa Jezusowego. "Odszedł po nagrodę do Pana w 83 roku życia, 68 roku powołania zakonnego i 56 roku kapłaństwa" - podają ojcowie jezuici. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 października w parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni, przewodniczyć im będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

archwwa.pl
o. Florian Pełka SJ

Za portalem Towarzystwa Jezusowego publikujemy informacje i życiorys zmarłego:

Ojciec Florian Pełka SJ urodził się 19 kwietnia 1937 roku w Spicymierzu (dawniej: Śpicimierz) jako najmłodszy syn Grzegorza i Franciszki z domu Klata. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Spicymierzu i Uniejowie, a następnie przez rok uczył się w małym seminarium w Łodzi. Wstąpił do Nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu dnia 20 września 1952 roku i swoje pierwsze śluby zakonne złożył 21 września 1954 roku w Starej Wsi. Po dwóch latach nauki w szkole średniej w Poznaniu (1955-1957) rozpoczął w Krakowie studia filozoficzne (1957-1960). Tak zwaną Magisterkę (praktykę apostolską) odbywał w Warszawie nauczając religii i przygotowując dzieci do I Komunii Świętej. Teologię studiował w Warszawie w latach 1961-1965 i święcenia prezbiteratu przyjął w Kaliszu 21 czerwca 1964 roku z rąk ks. Bpa Jana Zaręby.

Po ukończeniu studiów i uzupełnieniu wymogów potrzebnych do zdobycia państwowej matury, którą otrzymał w 1966 roku, rozpoczął studia z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, które ukończył w 1969 roku. Zaraz potem został mianowany vice superiorem wspólnoty przy ul. Królewskiej w Lublinie i rektorem kościoła pracując jednocześnie nad doktoratem. W 1972 został przeniesiony do wspólnoty przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie pomagał w duszpasterstwie studentów i pracował jako asystent przy katedrze Teologii Pastoralnej.

Trzecią Probację odbył w Otwocku pod kierunkiem o. Edwarda Bulandy SJ i profesję zakonną złożył na ręce o. Prowincjała Tadeusza Koczwary dnia 22 kwietnia 1974 roku w Łodzi. W 1975 roku, przy lubelskim kościele jezuitów na ul. Królewskiej, rozpoczął Drogę Neokatechumenalną. Był jednym z redaktorów wydanego w 1976 Katechizmu Religii Katolickiej.

W roku 1976 został posłany do pracy w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego, w której był najpierw redaktorem i korespondentem relacjonującym podróże Jana Pawła II, a w latach 1980-1991 jej kierownikiem. W czasie pobytu w Rzymie zaangażował się w Drogę Neokatechumenalną w Parafii św. Franciszki Cabrini. Od tamtej pory pozostał związany z neokatechumenatem do końca życia. Swoje doświadczenie opisał w książce „Droga Neokatechumenalna. Początki w Polsce” (Gdynia 2013).

Generał Towarzystwa Jezusowego mianował go w 1991 roku Przełożonym Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Wśród wielu ważnych decyzji, jakie o. Florian podjął w okresie sześciu lat rządów w Prowincji, nie sposób nie wymienić decyzji o otwarciu Liceum Jezuitów w Gdyni i budowie zarówno budynku szkoły jak i centrum sportowego.

Po przekazaniu w 1997 roku funkcji Prowincjała osiadł w Gdyni, gdzie pełnił funkcję duchownego w Kolegium Jezuitów, nadzorował budowę obiektów szkolnych oraz posługiwał w Parafii św. Stanisława Kostki i we wspólnotach neokatechumenalnych. Mimo poważnej operacji serca, jaką przeszedł w 2003 roku, w latach 2006-2011 posługiwał w Poznaniu, a po powrocie do Gdyni nadal udzielał się w parafii, spowiadał w domu rekolekcyjnym i pomagał w ewangelizacji katechistom z Drogi Neokatechumenalnej.

Dnia 7 stycznia 2008 roku, w sali rycerskiej zamku w Uniejowie, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Uniejowa, podjęto uchwałę o nadaniu ojcu Florianowi Pełce tytułu Honorowego Obywatela Miasta Uniejowa.

Był ceniony przez współbraci, osoby duchowne i świeckie, brał udział w pracach wielu komisji i uczestniczył w kilku Kongregacjach Prowincji. Podczas jednej z nich został wybrany delegatem na 33. Kongregację Generalną, a w kolejnej Kongregacji Generalnej brał udział jako Prowincjał. Przez prawie pięć lat przewodniczył Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (1992-1996) i jako Ojciec Synodalny mianowany przez Jana Pawła II, uczestniczył w Synodzie Biskupów poświęconym życiu konsekrowanemu (Rzym, 1994).

Osobista relacja z Jezusem Chrystusem była dla Ojca Floriana najważniejsza i pragnął, aby każdy jej doświadczył. Potrafił łączyć działanie z modlitwą, kochał Kościół i Towarzystwo Jezusowe. Żył dla innych nie szczędząc sił. Odszedł po nagrodę do Pana dnia 25 października 2019 roku w 83 roku życia, 68 roku powołania zakonnego i 56 roku kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Mokrzycki o nowych biskupach dla Ukrainy: nasz Kościół potrzebuje nowych sił

2019-11-12 20:22

kcz (KAI Lwów) / Lwów

- Cieszymy się bardzo, że Kościół rzymskokatolicki w Ukrainie ostatnio otrzymał dwóch biskupów Aleksandra Jazłowieckiego i Mikołaja Łuczoka – powiedział KAI abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. - Jesteśmy Ojcu Franciszkowi bardzo wdzięczni za te dwie nominacje młodych kapłanów, którzy wzbogacą także i nasz tutaj kolegium biskupów i będą też dla nas wsparciem.

Krzysztof Tadej

- Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ niektórzy biskupi mianowani jeszcze na początku odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie już odeszli do wieczności i wielu jest już na emeryturze – wyjaśnił abp Mokrzycki. – Nowe nominacje to dla nas oznaka, że nasz Kościół jest żywy, że potrzebuje nowych sił by jak najlepiej otoczyć troską nasz Kościół, kapłanów, siostry zakonnych, ale przede wszystkim wiernych.

Lwowski metropolita zaznaczył, że obaj nowi biskupi pochodzą z Ukrainy. 40-letni ks. Aleksander Jazłowiecki, którego święcenia biskupie odbyły się w sobotę, 9 listopada, w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie będzie pomagał bp. Witalijowi Krywickiemu, ordynariuszowi diecezji kijowsko-żytomierskiej. Bp Jazłowiecki pochodzi z Gibałówki k. Szarogrodu na Podolu, gdzie przez okres komuny przetrwały największe skupiska katolików obrządku łacińskiego w tym kraju.

Z kolei 45-letni dominikanin Mikołaj Łuczok, którego 11 listopada papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji mukaczewskiej urodził w Mukaczewie na Zakarpaciu. „Ks. bp Antal Majnek z Mukaczewa już od dłuższego czasu zwracał się z prośbą o koadiutora albo biskupa pomocniczego – mówił dalej abp Mokrzycki. - Biskup nominat Mikołaj Łuczok pochodzi z Zakarpacia i bardzo dobrze zna ten teren i zna języki tamtejszego ludu Bożego - ukraiński, węgierski, słowacki, polski, rosyjski. Jest z tej ziemi i będzie rozumiał tamtych wiernych, a także tradycje tamtejszego Kościoła”.

Abp Mokrzycki nie ukrywał, że archidiecezja lwowska trochę żałuje dominikanina. „Ojciec Mikołaj Łuczok był przez wiele lat związany z archidiecezją lwowską, poprzez duszpasterstwo akademickie we Lwowie. Bardzo dobrze rozwinął także duszpasterstwo przy kościele Matki Bożej Gromnicznej. Jego posługa była bardzo prężna, więc jego odejście będzie z uszczerbkiem dla tej wspólnoty. Ale cieszymy się, że teraz powróci do swojej macierzystej i będzie służył Kościołowi lokalnemu” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: „Pragnę udać się do Argentyny, ale w 2020 będzie to trochę trudne”

2019-11-13 21:38

kg (KAI/Télam) / Buenos Aires/Watykan

Papież Franciszek potwierdził pragnienie odwiedzin Argentyny, ale w rozmowie z argentyńską agencją prasową Télam dodał, że ze względu na podjęte już zobowiązania na rok 2020 będzie to „trochę trudne”. Zaznaczył, że na przyszły rok zaplanował już inne podróże.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przypomniał, że zamierzał udać się do swej ojczyzny w listopadzie 2017, odwiedzając także Chile i Peru, ale proces wyborczy w jego kraju uniemożliwił spełnienie tych planów. Wyjaśnił, że postanowił „odłożyć Argentynę i Urugwaj na później”.

W czerwcu br. przewodniczący Argentyńskiej Konferencji Biskupiej bp Óscar Ojea w rozmowie także z Télam oznajmił, że papież „myśli już o tym, kiedy przybyć do kraju” i dodał, że wizyta taka mogłaby się odbyć „pod koniec 2020 roku lub w 2021”.

Franciszek przelatywał dotychczas dwukrotnie nad Argentyną: w lipcu 2015, gdy leciał do Ekwadoru, rozpoczynając swą drugą podróż do Ameryki Łacińskiej (objęła ona jeszcze Boliwię i Paragwaj) oraz w styczniu 2018, w drodze do Chile.

W rozmowie z agencją Ojciec Święty potwierdził zainteresowanie udania się w przyszłym roku do Iraku i Sudanu Południowego w ramach wspólnej podróży ekumenicznej wraz z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Co do tego drugiego kraju, to – jak zauważył – będzie to możliwe, „o ile pozwolą na to warunki polityczne”.

Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires w latach 1998-2013, po czym opuścił Argentynę na początku marca 2013, udając się do Rzymu na konklawe, na którym został wybrany na papieża i od tamtego czasu już nie odwiedził swej ojczyzny. Budzi to duże niezadowolenie i krytykę wśród jego rodaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem