Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Sportowe pasje Jana Pawła II

Do 16 listopada na stadionie Arena Lublin prezentowana jest wystawa „Jan Paweł II - sportowiec i turysta”.

2019-11-04 08:15

Archiwum

Niecodzienna prezentacja, przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Centrum Historii Sportu w Lublinie, ukazuje znaczenie sportowych i turystycznych pasji Karola Wojtyły - papieża i profesora KUL. Wśród eksponatów znajdują się liczne fotografie, zarówno te powszechnie znane, jak i zdjęcia dotąd niepublikowane, odnalezione w prywatnych archiwach. Wystawę ubogacają sprzęty sportowe z lat młodości Ojca Świętego. Wszystko doskonale komponuje się z hasłem Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”, a także pasuje do energicznej postaci bohatera wystawy. - Mamy nadzieję, że wystawa będzie inspiracją dla młodych ludzi, aby postrzegać sport jako sposób na rozwój duchowy. Przykład św. Jana Pawła II może pociągać nie tylko intelektem, ale również sprawnością fizyczną - mówił podczas wernisażu Mirosław Kasprzak, wiceprezes MOSiR.

Prezentowane eksponaty, zarówno te ze zbiorów prywatnych, jak i z Archiwum Metropolitalnego w Krakowie, są znakiem pamięci o Janie Pawle II, który od lat szkolnych aż do czasów papieskich był symbolem człowieka z pasją upowszechniającego wszelką aktywność fizyczną. Zdjęcia i wycinki prasowe koncentrują się na relacjach papieża z ludźmi, którzy mu w aktywnym życiu towarzyszyli. Piłka nożna, narty, kajaki - to ulubione rozrywki młodego chłopca, później kapłana i papieża, u którego zamiłowanie do sportu rozwinęło się w duszpasterskie zadanie. Tak doskonale jak on nikt nie umiał zachęcić młodych do zaangażowania w aktywność fizyczną. Wspólnie z młodzieżą podejmował bliższe i dalsze wyprawy w góry, znajdując w nich przestrzeń dla turystyki i modlitwy. „Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę; jest szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego” - to słowa Jana Pawła II z 2000 r.

Reklama

- Dzięki wystawie Jan Paweł II jest nam jeszcze bliższy. Podobnym kajakiem, jaki tu pokazano, sam wyprawiam się na jeziora - mówił jeden z uczestników wernisażu. Mężczyzna z zapałem opowiadał o sportowych pasjach Jana Pawła II swojemu synowi. Pan Kazimierz, nauczyciel z kilkuletnim stażem, podkreślał: - „Porusza mnie postawa św. Jana Pawła II. Jego życie to osobista refleksja, że sport wychowuje i samowychowuje. To krzepiące dla nas, nauczycieli. Uzmysławia mi, że wychowanie polega na rozpoznawaniu, nabywaniu i utrwalaniu cnót. Wychowawca, czy przez sport czy inne dziedziny, powinien podjąć rolę przewodnika po świecie, pomagać w dokonywaniu dobrych wyborów, dawać świadectwo własnym życiem, indywidualnie podchodzić do każdego wychowanka. Dyscyplina, tak stała w życiu sportowca, wykuwa charakter”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat Rycerzy Kolumba w Polsce

2020-01-22 17:01

[ TEMATY ]

episkopat

konferencja

Rycerze Kolumba

rycerze

Artur Stelamsiak/Niedziela

Rycerze Kolumba obchodzą w Polsce 15 lat działalności. Z tej okazji przedstawiciele katolickiej wspólnoty zrzeszającej mężczyzn zorganizowali konferencje prasową w sekretariacie KEP

Podczas konferencji podsumowania 15-lecia działalności Rycerzy Kolumba w Polsce sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński podkreślił, że ich misja jest ważnym elementem prowadzenia męskiej formacji katolickiej i wartości związanych z ojcostwem, której wciąż w Kościele w Polsce jest mało. Polscy Rycerze są natomiast pionierami takiej posługi w Europie Środkowo-Wschodniej.

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Tomasz Wawrzkowicz powiedział, że wspólnota nazywana jest "prawym, mocnym ramieniem Kościoła katolickiego".

- To jest wielkie wyzwanie dla nas. Chcemy tym słowom sprostać. Chcielibyśmy być w każdej polskiej parafii, ale jeszcze dużo pracy przed nami - dodał.

Rycerze są obecni w kilkuset parafiach na terenie 28 diecezji. Do międzynarodowej wspólnoty Rycerzy zaproszeni są wszyscy pełnoletni mężczyźni będący praktykującymi katolikami, a także chcący formować się duchowo, działając dla dobra Kościoła i swoich parafialnych wspólnot. - Nasza struktura krajowa jest bardzo zróżnicowana. Rycerze są obecni zarówno w parafiach wielkomiejskich, w takich miastach jak Warszawa, ale też w małych wiejskich parafiach - tłumaczył Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba.

Filarami, na których opiera się duchowość Zakonu, są jego cztery główne zasady: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

Bycie Rycerzem Kolumba polega na realizacji tych zasad na dwóch płaszczyznach: wewnętrznej i zewnętrznej. Rycerze formują się poprzez wspólną modlitwę, życie sakramentalne, różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, wspólnotowe dni skupienia i rekolekcje oraz inne tradycyjne formy pobożności.

Jedną z nowych akcji charytatywnych Rycerze Kolumba prowadzą wspólnie z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, Fundacją NIEDZIELA.Instytut Mediów oraz organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

- To "Akacja Dom", która pomaga zbierać środki finansowe na mieszkania dla chrześcijan w Iraku. Dzięki mediom i pomocy w lokalnych wspólnotach i parafiach Rycerzy Kolumba udało się już zebrać ponad 48 tys. złotych. Oznacza to, że możemy pomóc ok. 12-13 rodzinom na miejscu w Iraku - mówił na konferencji ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, pełnomocnik zarządu ds. projektów Fundacji NIEDZIELA.Instytut Mediów. - Dzięki tej akcji każdy może włączyć się w budowę domów w Dolinie Niniwy, m.in. w dwóch miastach Bartella i Baszika, gdzie setki chrześcijańskich rodzin czekają na naszą pomoc - dodał ks. Kucharski.

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Obecnie Zakon skupia w Polsce 6 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Ich przełożonym jest obecnie delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz z diecezji rzeszowskiej. Krajowe duszpasterstwo Rycerzy powierzono kard. Franciszkowi Macharskiemu. Po jego śmierci Kapelanem Rycerzy w Polsce został mianowany metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Indie: profanacja Najświętszego Sakramentu

2020-01-22 20:42

[ TEMATY ]

profanacja

Najświętszy Sakrement

Indie

davideucaristia/pixabay.com

W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.

Sprawcy tego czynu nie ukradli nic z kościoła, stąd przypuszcza się, że chodziło im o zniszczenie świątyni i jej profanację. Arcybiskup wezwał wszystkich wiernych do zadośćuczynienia i najbliższy piątek 24 stycznia wyznaczył w archidiecezji dniem szczególnej adoracji, uwielbienia i przepraszania Jezusa eucharystycznego za popełniony czyn.

„Proszę wszystkich proboszczów i kapelanów, aby przez cały dzień w kościołach był wystawiony Najświętszy Sakrament, aby wszyscy wierni mogli się przed Nim pomodlić” – zaapelował hierarcha.

Zachęcił także do modlitwy w intencji sprawców tego haniebnego czynu, który obraża uczucia religijne wszystkich katolików.

Jedna z organizacji indyjskich zajmujących się obroną praw chrześcijan w tym kraju (United Christian Forum Human Rights – UCFHR) podała przy okazji, że w pierwszych dziewiętnastu dniach stycznia tego roku doszło już do 17 przypadków przemocy wobec chrześcijan. M.in. aresztowano jednego pastora, doszło do kilku aktów przemocy fizycznej oraz w kilku przypadkach zabroniono chrześcijanom spełniania funkcji religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję