Reklama

Lublin

Sportowe pasje Jana Pawła II

2019-11-04 08:15

Marta Matysek

Archiwum

Do 16 listopada na stadionie Arena Lublin prezentowana jest wystawa „Jan Paweł II - sportowiec i turysta”.

Niecodzienna prezentacja, przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Centrum Historii Sportu w Lublinie, ukazuje znaczenie sportowych i turystycznych pasji Karola Wojtyły - papieża i profesora KUL. Wśród eksponatów znajdują się liczne fotografie, zarówno te powszechnie znane, jak i zdjęcia dotąd niepublikowane, odnalezione w prywatnych archiwach. Wystawę ubogacają sprzęty sportowe z lat młodości Ojca Świętego. Wszystko doskonale komponuje się z hasłem Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”, a także pasuje do energicznej postaci bohatera wystawy. - Mamy nadzieję, że wystawa będzie inspiracją dla młodych ludzi, aby postrzegać sport jako sposób na rozwój duchowy. Przykład św. Jana Pawła II może pociągać nie tylko intelektem, ale również sprawnością fizyczną - mówił podczas wernisażu Mirosław Kasprzak, wiceprezes MOSiR.

Prezentowane eksponaty, zarówno te ze zbiorów prywatnych, jak i z Archiwum Metropolitalnego w Krakowie, są znakiem pamięci o Janie Pawle II, który od lat szkolnych aż do czasów papieskich był symbolem człowieka z pasją upowszechniającego wszelką aktywność fizyczną. Zdjęcia i wycinki prasowe koncentrują się na relacjach papieża z ludźmi, którzy mu w aktywnym życiu towarzyszyli. Piłka nożna, narty, kajaki - to ulubione rozrywki młodego chłopca, później kapłana i papieża, u którego zamiłowanie do sportu rozwinęło się w duszpasterskie zadanie. Tak doskonale jak on nikt nie umiał zachęcić młodych do zaangażowania w aktywność fizyczną. Wspólnie z młodzieżą podejmował bliższe i dalsze wyprawy w góry, znajdując w nich przestrzeń dla turystyki i modlitwy. „Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę; jest szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego” - to słowa Jana Pawła II z 2000 r.

Reklama

- Dzięki wystawie Jan Paweł II jest nam jeszcze bliższy. Podobnym kajakiem, jaki tu pokazano, sam wyprawiam się na jeziora - mówił jeden z uczestników wernisażu. Mężczyzna z zapałem opowiadał o sportowych pasjach Jana Pawła II swojemu synowi. Pan Kazimierz, nauczyciel z kilkuletnim stażem, podkreślał: - „Porusza mnie postawa św. Jana Pawła II. Jego życie to osobista refleksja, że sport wychowuje i samowychowuje. To krzepiące dla nas, nauczycieli. Uzmysławia mi, że wychowanie polega na rozpoznawaniu, nabywaniu i utrwalaniu cnót. Wychowawca, czy przez sport czy inne dziedziny, powinien podjąć rolę przewodnika po świecie, pomagać w dokonywaniu dobrych wyborów, dawać świadectwo własnym życiem, indywidualnie podchodzić do każdego wychowanka. Dyscyplina, tak stała w życiu sportowca, wykuwa charakter”.

Włochy: w wyniku trzęsienia ziemi w Toskanii uszkodzone kościoły

2019-12-10 11:09

ts (KAI) / Florencja

Trzęsienie ziemi, jakie 9 grudnia nawiedziło okolice Florencji, spowodowało uszkodzenia w licznych kościołach. Według relacji arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego, najbardziej dotknięta jest parafia Barberino koło Mugello. W tej miejscowości odległej od Florencji o 30 km znajdowało się epicentrum trzęsienia.

shotscreen

- W Barberino została poważnie uszkodzona plebania i kolumnada kościoła św. Sylwestra, szkody widoczne są też na fasadzie świątyni, powiedział kard. Betori w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. Dodał, że teraz trzeba wynieść z wnętrza kościoła w bezpieczne miejsce dzieła sztuki i szybko znaleźć miejsce zastępcze, w którym można będzie sprawować nabożeństwa. W tej samej miejscowości w cerkwi należącej do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego runął drewniany strop.

- W stolicy Toskanii, Florencji, nie odnotowano dotychczas strat ani w budynkach publicznych, ani w prywatnych, powiedział SIR burmistrz miasta, Dario Nardella. Także nadzór budowlany florenckiej katedry uspokaja w rozmowie z mediami, że trzęsienie ziemi w okolicach Florencji nie uszkodziło zabytkowych budowli: kopuł Brunelleschiego, sama katedra, wieża zaprojektowana przez Giotta oraz baptysterium są nietknięte.

Trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia nawiedziło Toskanię we wczesnych godzinach porannych 9 grudnia. Według doniesień mediów nie odnotowano ofiar w ludziach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem