Reklama

Duchowość

Austria: wspólne obrady biskupów katolickich i prawosławnych

W Austrii rozpoczynają się 4 listopada po raz pierwszy wspólne obrady Konferencji Biskupów katolickich i prawosławnych tego kraju. To spotkanie ekumeniczne w pałacu arcybiskupów Wiednia jest częścią czterodniowego jesiennego zebrania episkopatu katolickiego pod przewodnictwem kard. Christopha Schönborna. Przed rozpoczęciem wspólnej konferencji z biskupami prawosławnymi episkopat katolicki spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem w jego siedzibie w wiedeńskim Hofburgu.

[ TEMATY ]

ekumenizm

Łukasz Krzysztofka

Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Austriackich, ks. Peter Schipka poinformował agencję katolicką Kathpress, że zebranie składa się z dwóch części. Po omówieniu problematyki episkopatów katolickiego i prawosławnego ważnej dla obu Kościołów, w godzinach wieczornych 4 listopada sprawowane będą nieszpory ekumeniczne w katedrze grecko-prawosławnej. Wspólne obrady zakończy przyjęcie u grecko-prawosławnego metropolity Arseniusza (Kardamakisa), przewodniczącego prawosławnej Konferencji Biskupów.

Następnie przez trzy dni biskupi katoliccy będą kontynuowali swoje zebranie jesienne w klasztorze Laab im Walde. Gośćmi biskupów będą dyrektorzy diecezjalnych, z którymi omówione zostaną m.in. aktualne problemy socjalne. Swoją obecność na zebraniu zapowiedział też nuncjusz apostolski w Wiedniu, abp Pedro Lopez Quintana. Ważnym punktem spotkania episkopatu Austrii będzie omówienie wyników Synodu dla Amazonii, w którym uczestniczył kard. Schönborn. Obrady jesiennego zebrania biskupów zakończą się 7 listopada.

Klasztor Laab im Walde jest domem zakonnym sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo. Siostry prowadzą tam dom dla zakonnic w podeszłym wieku. Część pomieszczeń klasztoru jest przeznaczona na konferencje, w których może uczestniczyć do stu osób. Ale specyfiką klasztoru jest prowadzone od ponad 20 lat wzorcowe gospodarstwo ekologiczne, oparte na ekspertyzach uniwersytetu rolniczego w stolicy Austrii. Produkty pochodzące z tego gospodarstwa cieszą się uznaniem wśród mieszkańców Wiednia. Siostry prowadzą też duży ogród oparty na gospodarce naturalnej, w którym młodzi ludzie mogą przygotowywać się do zawodu ogrodnika.

2019-11-04 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej

Ksiądz mitrat Mirosław Drabiuk, długoletni proboszcz parafii Częstochowskiej Ikony Bogurodzicy w Częstochowie oraz dziekan okręgu krakowskiego diecezji łódzko – poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zmarł 29 czerwca br. O śmierci duchownego poinformowała Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. 45 lat pracował w Częstochowie. Duchowny był zasłużony dla częstochowskiej ekumenii.

Ks. mitrat Mirosław Drabiuk urodził się w 1955 r. we wsi Kajanka w gminie Siemiatycze. W 1976 roku ukończył Wyższe Prawosławne Seminarium w Jabłecznej. 23 listopada 1975 roku, z rąk Jego Eminencji metropolity Bazylego otrzymał święcenia diakońskie, zaś 7 lutego 1976 roku święcenia kapłańskie. 1 marca 1976 roku został mianowany proboszczem parafii prawosławnej w Częstochowie. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do śmierci. Przez 45 lat pracy duszpasterskiej w Częstochowie był zaangażowany w dialog ekumeniczny. Niemal od samego początku brał czynny udział w działaniach częstochowskiej ekumenii.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję