Reklama

Wiadomości

Łowczówek: modlitwa za Ojczyznę i Legionistów

Msza św. na cmentarzu wojennym w Łowczówku w intencji Ojczyzny oraz zmarłych i poległych Legionistów rozpoczęła XXI Zlot Niepodległościowy. Mimo deszczu uroczystości zgromadziły m.in. mieszkańców, kompanię honorową, samorządowców, osoby duchowne, młodzież. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Na cmentarzu spoczywają Polacy ale też żołnierze austriaccy i rosyjscy.

[ TEMATY ]

święto niepodległości

wikipedia.org

Zdaniem biskupa w wielkich momentach dziejowych jesteśmy niejako niesieni na fali euforii i entuzjazmu, jesteśmy gotowi do zrywów narodowych, ale o wiele trudniej przychodzi nam mierzenie się z codzienną rzeczywistością, która nigdy nie będzie krainą zupełnej szczęśliwości.

„Wytrwać całe lata dla Ojczyzny w gotowości ofiarowania jej siebie, swojej uczciwej pracy, swojej miłości, która wyraża się w dumie z tego, że jesteśmy Polakami, że znamy naszą historię, naszą tradycję i kulturę, i dbamy o to, by ta znajomość była kultywowana w następnym pokoleniu – to właśnie jest wyraz najwyższego patriotyzmu i rzeczywistej miłości względem Ojczyzny. Takiego patriotyzmu i takiej miłości bardzo potrzeba naszej Ojczyźnie w obecnych czasach” - dodaje bp Jeż.

W homilii ordynariusz diecezji tarnowskiej wspominał także ks. Józefa Panasia, kapelana Legionów Piłsudskiego. - Ks. Panaś wstępował do Legionów z wielkim entuzjazmem. To była postawa Polaków u progu I wojny światowej, gdyż zdawano sobie sprawę, że może ona przynieść niepodległość albo przynajmniej poprawić sytuację Polaków. Dlatego też do Legionów młodzi chłopcy wstępowali niezwykle chętnie - dodał. - Pierwsze doświadczenia związane z działalnością Legionów na frontach były dla ks. Józefa Panasia szokujące. Stawiał sobie bardzo realne pytanie: Czy ta cena krwi, którą żołnierz ponosi na frontach I wojny światowej, jest warta niepodległości? – mówił bp Jeż.

Zdaniem biskupa to pytanie jest niezwykle dramatyczne, gdyż ks. Panaś był patriotą, człowiekiem, który bardzo wierzył w polskość. „Jednak w obliczu tego, na co patrzył, przeżywał również ogromną walkę wewnętrzną. Trzeba nam też i o tym pamiętać i mieć tego świadomość w czasie obchodów Święta Niepodległości, któremu towarzyszy radość i entuzjazm. Refleksja nad tym, że Polska mogła zaistnieć dzięki daninie krwi milionów ludzi, którzy ginęli w zachodniej i wschodniej Europie, często Polaków walczących ze sobą po dwóch stronach konfliktu, jest bardzo ważna” - podkreślił biskup.

Reklama

Jedna z najważniejszych uroczystości patriotycznych w regionie tarnowskim odbyła się z udziałem Kompanii Honorowej wystawionej przez 6. Brygadę Powietrznodesantową im. Gen. Władysława Sosabowskiego z Krakowa.

Na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku w 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 483 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 r. w bitwie pod Łowczówkiem oraz w pierwszych dniach maja 1915 r.

Spoczywają tam Polacy z 1. i 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich, a także żołnierze austriaccy i rosyjscy.

2019-11-10 22:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczornica niepodległościowa

Niedziela lubelska 48/2017, str. 4

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Ewa Kamińska

Wieczór ubogacił koncert chóru Szczygiełki

Wieczór ubogacił koncert chóru Szczygiełki

Dzień 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – powiedziała Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, witając 10 listopada członków i sympatyków Akcji Katolickiej, którzy zebrali się na tradycyjnej wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wyraziła radość, że tak wiele osób przybyło, by oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję