Reklama

Wiadomości

Capstrzyk Niepodległości pod budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości przez siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa, w którym mieści się także siedziba Ordynariatu Polowego odbył się Capstrzyk Niepodległości. Odczytano apel pamięci, a pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty oraz znicz ze Światełkiem Niepodległości przekazanym przez harcerzy.

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Ks. T. Nowak

Pomnik Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności w Rzeszowie

Pomnik Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności w Rzeszowie

W uroczystości wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego, najwyżsi dowódcy wojskowi, kapelani, kombatanci, weterani oraz harcerze i uczniowie. Obecny był biskup polowy Józef Guzdek.

Gości powitał gen. bryg. Robert Głąb, dowódca stołecznego garnizonu. Podkreślił, że pamięć o wydarzeniach roku 1918 jest kultywowana na co dzień, m. in. poprzez wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz służbę żołnierzy stołecznego garnizonu przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Mam nadzieję, że pamięć o tych najważniejszych wydarzeniach i o ludziach, dzięki którym niepodległość została odzyskana nigdy nie zostanie wymazana – powiedział.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że Święto Niepodległości jest dla Polaków sprawą wyjątkową. – Nie szczędzimy krwi i odwagi, aby niepodległość odzyskać i utrzymać – podkreślał.

Reklama

Odczytany został apel pamięci, w którym przywoływano uczestników wydarzeń sprzed 101 lat, żołnierzy i bohaterów poległych podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Apel zakończyła salwa honorowa. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty. Harcerze przekazali ministrowi obrony narodowej Światełko Niepodległości, które minister Błaszczak złożył pod pomnikiem Marszałka.

Asystę uroczystości stanowili żołnierze Pułku Reprezentacyjnego WP oraz pododdziały szkół z klasami o profilach wojskowych. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Szef MON złożył wieniec przed pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Uroczystość zakończyła odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i odprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej.

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zazwyczaj na trąbce, a także przemarsz oddziałów wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. Wojsko Polskie wróciło do tradycji Capstrzyku Niepodległości w 2009 r.

2019-11-10 22:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

11 listopada w Kielcach

Niedziela kielecka 45/2014, str. 3

[ TEMATY ]

patriotyzm

święto niepodległości

TER

Pomnik marszałka Piłsudskiego

Pomnik marszałka Piłsudskiego

Msza św. w bazylice, biegi niepodległościowe, musztry, parady, koncerty i kwesta dla polskich dzieci w Wilnie – tak zapowiadają się uroczystości 11 listopada w Kielcach, organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich

Już 9 listopada w Kielcach odbędzie się Bieg Niepodległości, dla dwóch grup wiekowych – zapowiada Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję